Podpora v nezamestnanosti

Od: Datum: 18.01.13 14:40 odpovědí: 3 změna: 19.01.13 08:58

Dobry den, chtela jsem se zeptat zda mam narok na podporu v nezamestnanosti.Pracuji dele jak 12mesicu jako servirka mam pracovni smlouvu ale vyplatni pasky nedostavam a jeste jsem se dozvedela ze šefova za mě neplati socialni ani zdravotni.Chtela bych proto ukoncit pracovni pomer ale bojim se ze nebudu mit na nic narok.prosim poradte co mam delat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 18.01.13 15:36

Dobrý den.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste v posledních dvou letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání získala alespoň 12 měsíců důchodového pojištění, což splňujete. Pokud za Vás zaměstnavatel neodvádí pojistné, není to Váš problém, ale problém zaměstnavatele. Vy máte pracovní smlouvu, jste tedy pojištěna (předpokládám, že se nejedná o dohodu o provedení práce).

Po ukončení pracovního poměru dostanete od zaměstnavatele Potvrzení o zaměstnání (dříve Zápočtový list) a formulář Potvrzení posledního zaměstnavatele( zde bude uveden způsob rozvázání pracovního poměru, délka zaměstnání, délka doby důchodově pojištěné a průměrný čistý výdělek). Oba formuláře odevzdáte na Úřadu práce. V případě, že Úřad práce posoudí, že jste rozvázala pracovní poměr bez vážných důvodů,může být výše podpory v nezaměstnanosti snížena na 45%. Rozvázání pracovního poměru a evidenci na ÚP nahlaste své zdravotní pojišťovně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.13 19:02
avatar

Manželka kdysi v min ulosti taky zjistila,že zaměstnavatel neplatí zdravotní (sociální nevím)-zaslala ,po předchozím dotazu ,na ZP kopii pracovní smlouvy a tím to pro ni bylo vyřízeno-ještě poslali vyrozumění že budou vymáhat na zaměstnavateli..Kolegyni od jiné ZP poslali rovnou že neplatí a má dluh ve výši...a ten že má uhradit atd.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.13 08:58
avatar

Jak píše výše Ron, neplacení pojistného je problémem Vašeho zaměstnavatele, pracujete-li na základě pracovní smlouvy, jste pojištěna.

Zajděte s pracovní smlouvou na zdravotní pojišťovnu i na OSSZ, kde doložíte, že jste zaměstnána. Obě organizace pak budou dlužné pojistné vymáhat po zaměstnavateli.

___ Výpověď z pracovního poměru musí být písemná a musí bát doručena (buď předat osobně proti potvrzení převzetí na kopii nebo zaslat doporučeným dopisem s dodejkou) druhé straně.

Výpovědní doba činí dva měsíce a začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Doručíte-li zaměstnavateli výpověď do 31. ledna včetně, začne výpovědní doba běžet 1. února a pracovní poměr skončí 31. března.

___ Protože jste zaměstnána déle než rok, splníte podmínku pro přiznání podpory. Uvedete-li v písemné výpovědi vážný důvod (viz odkaz níže) podle zákona o zaměstnanosti, nebude se Vám následně krátit podpora v nezaměstnanosti.

___ Vzhledem k tomu, že Vám zaměstnavatel nedává výplatní pásky (čímž porušuje zákoník práce - je povinen Vám mzdu vyúčtovat), mne napadá ještě možnost okamžitého zrušení pracovního poměru.

To lze v případě, že by Vám zaměstnavatel neplatil např. zaručenou minimální mzdu, jež u servírek (3. skupina prací) činí minimálně 9.800 Kč bez příplatků za práci přesčas, o víkendech, ve svátek nebo v noci (od 22.00 do 06.00), nebo kdyby Vám nevyplácel žádné příplatky.

I okamžité zrušení pracovního poměru musí být písemné a musí být doručeno druhé straně. Neváže na sebe žádnou výpovědní dobu, takže pracovní poměr skončí v okamžiku doručení zaměstnavateli. Navíc byste měla nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající chybějící výpovědní době (zpravidla za 2 měsíce).

___ Odkazy:

Vážné důvody skončení pracovního poměru (zákon o zaměstnanosti, §5 písm. c)

Okamžité zrušení pracovního poměru (zákoník práce, § 56, odst. 1 písm. b + odst. 2)

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (informace o podpoře)

___ "Práva a povinnosti uchazečů" doporučuji pročíst, abyste se při registraci mohla vyptat na případné nejsanosti. Při registraci obdržíte jejich výtisk a budete muset podepsat, že jste s nimi byla seznámena, ale nebudete mít čas na jejich pročtení.

doplněno 19.01.13 09:13:

PS: Ohledně porušování zákoníku práce ze strany zaměstnavatele doporučuji se obrátit na inspekci práce.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.