Veřejně prospěšné práce, kdy je lze odmítnout

Od: Datum: 30.05.12 21:28 odpovědí: 13 změna: 19.06.12 23:25

chtěla bych se zeptat jsem půl roku vedena na úp,nyní mi řekli o veřejně prospěšných prací,chci se zeptat zda je mohu odmítnou skrz malou,kterou mi vezmou do školky v září a hlídání nemám...Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.12 21:44
avatar

Odmítnout nemůžete, mohli by Vám sebrat podporu. To, že nemáte hlídání dítěte Vám nemusí uznat jako závažný důvod. Protože jste na ÚP a ten se Vám snaží práci sehnat. Mohou to zdůvodnit tak, že jste se neměla dávat zaevidovat, když nemáte postaráno o dítě. Záleží na přístupu pracovnic na ÚP.
doplněno 30.05.12 21:49:
Veřejně prospěšné práce: I lidé, kteří jsou nezaměstnaní jen krátce, budou muset nově přijmout nabídku veřejně prospěšné práce. Za ně sice - oproti veřejné službě - náleží mzda, ta je ale vzhledem k rozsahu a charakteru práce nepatrná. Dosud bylo potřeba, aby tyto práce odpovídaly nejen zdravotnímu stavu uchazeče, ale také jeho kvalifikaci. Od roku 2012 má právě druhá z podmínek _ kvalifikace _ odpadnout. Nová pravidla přitom přinesou následující "past": Pokud uchazeč takovou práci přijme, přijde o podporu v nezaměstnanosti. Už od letošního roku totiž vláda zrušila možnost alespoň malého přivýdělku k podpoře. Člověk, který za veřejně prospěšné práce (v rozsahu jen pár hodin měsíčně) dostane paradoxně třeba i mnohem méně peněz, než by dostal jako podporu v nezaměstnanosti. Podle Drábka nicméně může požádat ještě o dávky v hmotné nouzi, tedy pomoc pro nejchudší. Jestliže uchazeč takovou práci bez vážných důvodů odmítne, bude na tom ale ještě hůře: Nejenže přijde o podporu v nezaměstnanosti, ale nedostane přitom ani minimální odměnu (za veřejně prospěšnou práci) a zanikne mu i nárok na dávky hmotné nouze.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jenicekpoplatnik
Datum: 30.05.12 22:02

... a bude na 6 měsíců sankčně vyřazen z evidence.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.12 01:10
avatar

Přivýdělek souběžně s podporou byl zrušen už od ledna 2011. K podpoře si mohli přivydělávat pouze lidé, kteří se na ÚP zaregistrovali před 1. lednem 2011.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.12 01:18
avatar

Veřejně prospěšné práce byste mohla odmítnout, kdyby pro Vás nebyly vhodné např. ze zdravotních důvodů.

Nemůžete-li kvůli dceři nastoupit na veřejně prospěšné práce, měla byste asi problém i s nástupem do zprostředkovaného zaměstnání. Nebylo by lepší se z evidence odhlásit?

Pečujete-li o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let, je za Vás plátcem zdravotního pojištění stát (vždy jenom za jednoho z obou rodičů). Jenom byste si musela dojít na zdravotní pojišťovnu a dohodnout se, co/jak máte doložit.

Sociální pojištění není povinné (ani za uchazeče o zaměstnání je stát nehradí), ani si je nikdo nemůže hradit sám. Nepojištěná doba se nezapočte (s výjimkou péče o dítě do 4 let věku) nezapočte do odpracovaných let.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.12 06:33
avatar

Když jste se zaregistrovala na úřad práce, znamená to, že práci skutečně hledáte. Proto musíte být připravena nastoupit, jakmile Vám ÚP nějakou práci nabídne. Hledáte práci, tudíž nesmíte mít žádné překážky. Jak je tedy možné, že jste na ÚP s dcerkou bez hlídání? Tím vlastně sabotujete snahu ÚP o zajištění práce. Jakmile Vám práci nabídnou, jste povinna na ni nastoupit, tedy i včetně veřejně prospěšných prací. Jinak přijdete o dávky.

Měla jsem to podobné. Byla jsem evidována na ÚP a pečovala o dementní tchyni. Na ÚP mi ale řekli, že jakmile mi nabídnou práci, budu muset nastoupit - a co s babičkou? Byla jsem na tom podobně jako Vy. Proto jsem se raději z ÚP odhlásila, tchyně by už sama nemohla fungovat.

Co by mi bylo při péči o babičku vyhovovalo, byla domácí práce. Bohužel, slušná dom. práce se dnes takřka nesežene. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivetaopicka
Datum: 31.05.12 07:08

děkuji všem za odpověd,jen chci doplnit,že jsme na úp musela nastoupit jelikož mi MD skončila v prosinci,tak jsem se musela evidovat na úp a do práce nechodím ani zatím jít nemůžu jelikož mi vezmou malou do školky až v září...A kdybych se odhlásila kolik bych musela platit sociální?A zdravotní bych platit nemusela?

Datum: 31.05.12 08:13
avatar

Na ÚP jsem musela nastoupit...Iveto, nemusela. To není pro nikoho povinné. Pokud se odhlásíte z evidence, sociální neplatíte, to není povinné. Zdravotní povinné je. Pokud ho za Vás nebude hradit stát, musíte si ho platit sama. Je to 1.080,- Kč měsíčně. Doporučuji zavolat si na pojišťovnu a informovat se přímo tam.. Oni Vám řeknou, zda si zdravotní budete muset hradit sama, pokud se z pracáku odhlásíte, nebo ho za Vás bude hradit stát ( podle věku dítěte/dětí). Aby Vám nevznikl případně na pojištění dluh.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kepio*
Datum: 19.06.12 16:26

Mám jeden dotaz.

Když nastoupím na veřejně prospěšné práce třeba pod obec 20hod týdně, kdo mi je povinnen zajistit ochrané pomůcky ,pracovní ošacení boty atd. když už je to zadarmo .Přece nebudu pracovat v riflích. Jak je to může mi to prosím někdo vysvětlit.

Děkuji.Jistě to bude zajímat mnoho lidí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.12 20:11
avatar

Obec, potažmo firma, pod kterou jde uchazeč pracovat. Je to uvedeno ve smlouvách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 19.06.12 20:15

Přesně tak. Naopak, pokud se již zapíšete, je vaší povinností hledat si práci. Takže argument, že nemůžete jít dělat tu veřejně prospěšnou, protože nemáte hlídání, vlastně říká, že si nehledáte aktuálně žádnou a tudíž jste v registru ÚP neprávem, Proto je to celé nastavené tak, jak je...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lll*
Datum: 19.06.12 22:29

Možná tomu špatně rozumím, ale může mi někdo vysvětlit, z čeho má hradit zdravotní pojištění, když se odhlásí z evidence na UP? Pokud se odhlásí, tak nedostane nic, nebo ne? A jestli neuznají nezaměstnaný ženský starost o dítě jako důvod, tak jsme na tom hodně špatně. Ostatně nic nového.

Zbývá jí něco jiného než mašle?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.06.12 22:34
avatar

To má zas být nějaký výkřik do tmy? Proč hned mašle? Spousta ženských to zvládá i s dětmi a mašli si nehodily. Zajímavé.

Paní může choditna brigády, protože nejblbější je na tom to, že VP nejsou placené. Já bych na ně taky nešla, protože je tak znemožná brigáda při ÚP a jiné věci.

Bohužel, systém dnes počítá s tím, že dítě pohlídá partner, prarodiče, chůvy, kamarádi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 19.06.12 23:25

Mašli? Proč? Paní se neměla na úřad práce vůbec hlásit když nemá hlídání pro dítě. Stačí zajít na zdr. pojištovnu, vyplnit formulář a zdr. pojištění jí bude uhrazeno, pokud celodenně pečuje o dítě do 7 let věku, samoživotelky do 10 let věku a nebo pokud pečuje o 2 děti do 15 let.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.