Určení otcovství po čtyřech letech

Od: Datum: 30.05.12 13:11 odpovědí: 5 změna: 30.05.12 16:38

Dobrý den,

představte si, že nesezdanému páru se narodí dítě. Ona mu po roce řekne, že není jeho, rozejde se s ním, takže začne platit alimenty, jelikož prošvihnul dobu na popření otcovství. Za nedlouho budou dítěti 4 roky, on jej ani neviděl, ví že není jeho, bohužel u toho nebyl žádný svědek...

Dá se nějak popřít otcovství teď, upustit od alimentů, případně vyžadovat alimenty od té ženy zpětně?

Děkuji za odpovědi


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fran
Datum: 30.05.12 13:18
 
 
Datum: 30.05.12 15:24
 
avatar

Tento problém řeší zákon o rodině v §§ 61-62 takto: Muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může je před soudem popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem dítěte a dokud neuplyne šest měsíců ode dne, kdy bylo takto otcovství určeno; tato lhůta neskončí před uplynutím šesti měsíců od narození dítěte.Vyžaduje-li to zájem dítěte, podá nejvyšší státní zástupce návrh na popření otcovství vůči otci, matce a dítěti, pokud lhůta stanovená pro popření otcovství některému z rodičů uplynula. Je-li vzhledem ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce dítěte otcem není a uplynula-li lhůta stanovená pro popření otcovství některému z rodičů, podá nejvyšší státní zástupce návrh na popření otcovství, ledaže zájem dítěte výjimečně vyžaduje, aby k popření otcovství nedošlo.
Z uvedeného textu vyplývá, že v popsaném případě může podat návrh na popření otcovství jen nejvyšší státní zástupce a to jen v případě, že je zřejmé, že domělý otec otcem není. Lze to doložit nejlépe testy DNA. Spotřebované výživné se v těchto případech nevrací (§99 zák. o rodině).
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.05.12 16:20
 
avatar

Ta půlroční lhůta byla ovšem prodloužena (zákon schválen, od kdy platí/bude platit, nevím), nicméně na výkladu nahoře to nic nemění, protože ani ta prodloužená lhůta nepokrývá ty čtyři roky.

Jinak je možná v této souvislosti zajímavé http://www.aristoteles.cz/mat…ometrie/parabola/parabola.php

 
Od: jirbar*
Datum: 30.05.12 16:38
 

Pokud byl pár nesezdaný tak musel otcovství dobrovolně přiznat před matrikou. I v kladném případě by mohl alimenty požadovat zpětně ale pouze na "daším" otci pokud by se takový našel.

doplněno 30.05.12 16:46:

A promlčecí lhůta běží asi ode dne kdy podepsal to prohlášení o otcovství. Jinak pak jen již NSZ pokud zjistí, že je to v zájmu dítěte. Za normálních okoloností je však v zájmu dítěte mít jakéhokoliv otce, hlavně když platí.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.