1xDlužník-neplatič nájemného

Od: Datum: 18.01.13 13:32 odpovědí: 13 změna: 24.01.13 13:13

Dobrý den, prosím moc o radu.Pronajímala jsem byt v os.vlastnictví, nájemnice několik měsíců neplatila, dostala tedy výpověd a podepsala mi Uznání dluhu,kdy jsme se dohodly na splátkovém kalendáři.Samozřejmě,že do daného termínu nezaplatila ani korunu. Musím tedy řešit vše pouze právní cestou nebo je ještě nějaká jiná možnost?Jak to dlouho případně trvá,než bude vydán platební rozkaz?Upozorňuji, že nájemnice nekomunikuje,nesdělila mi svou novou adresu a v podstatě na ní mám jen tel.kontakt a adresu trvalého bydliště,kde již několik let nebydlí.

Je nějaký seznam nebo list na inetu, kde bych mohla varovat případně ostatní před touto neplatičkou?

Moc děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 18.01.13 14:12
avatar

Dobrý den, můžete upřesnit, zda uznání dluhu sepsal notář nebo je to dohoda bez jeho přítomnosti.

To je velký rozdíl. Potom bych mohl poradit více. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vxm*
Datum: 18.01.13 20:27

No, bohužel bez přítomnosti notáře,byla jsem ráda, že se nakonec vystěhovala,do posledního dne odmítala stěhování a totálně zdemolovala byt,takže tak...moje chyba, vím:(

Od: ben®
Datum: 19.01.13 00:40
avatar

Dobrý den, nejdříve obecně a v bodech: - platební morálka nájemníků se zhoršuje, ale při podpisu náj. smlouvy se jim to na obličeji nepozná - neplacení nájemného není u nás trestný čin, takže nemá význam obracet se na policii - pokud se neplatič z bytu neodstěhuje dobrovolně (i po výpovědi), policie opět nepomůže - pokud majitel začne neplatiče omezovat (vypne vodu apod.), tak jde o trestný čin - nájemní vztah upravuje OZ (občanský zákoník) a smlouva ho nesmí porušovat, ale určité body jen upravit - pokud je smlouva v rozporu s OZ není neplatná jako celek, ale jen ty body, které jsou v rozporu s OZ - postupovat proti neplatiči se může legálně jen soudní cestou (advokát + žaloba) - veřejná databáze neplatičů nájemného asi nemůže být, protože by se porušoval zákon na ochr. osobnosti - dluh na nájemném se může soudně vymáhat do tří let a od rozsudku je čas deset let na podání exekuce

doplněno 19.01.13 01:51:

Vy jste, jako slušná majitelka, postupovala dle OZ (výpověď po třech nezaplacených nájmech). Dobré je, že se neplatička vystěhovala (nemusí být žaloba na vystěhování a dluh nenarůstá). Nyní musíte zvážit, jaká je šance na vymahatelnost dluhu, tedy jestli má neplatička nějaký majetek nebo příjem. Ten její dluh se zvýší značně o soudní a exekuční náklady a její schopnost splácet se asi sníží. V podstatě možnosti, jak postupovat, jsou dvě. První je rychlá a levnější - můžete sepsat uznání dluhu u notáře. Jenže, to by se musela neplatička dostavit a podepsat. Taková listina má váhu rozsudku a můžete s ní jít za exekutorem.

Druhá možnost je pomalá a výrazně dražší - přes advokáta, který napíše předžalobní výzvu a pak i žalobu.

S rozsudkem potom můžete zase jít za exekutorem nebo dluh prodat se ztrátou společnosti, která vykupuje pohledávky. V obou případech je výsledkem jenom papír (nikoliv peníze) a pokud ho neplatička nebude chtít repektovat, tak se musí vymáhat exekučně. Délka soudního řízení se nedá určit - záleží na vytíženosti soudu, ale advokát, který zná místní poměry, to umí většinou odhadnout. Tak přeji hodně štěstí a zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vxm*
Datum: 19.01.13 20:21

Vážený pane neznámý, velmi Vám tímto děkuji za odpověď, konečně jsem se dozvěděla,co jsem potřebovala, děkuji a klobouk dolů!Nicméně se nehodlát vzdát a budu bojovat,spousta neplatičů doufá v to,že kvůli délce soudních řízení atd. se na to věřitel vykašle, ale s tím se já smířit nehodlám,nemůže jim to procházet večně.Takže advokát

Díky moc.

Od: zabu
Datum: 18.01.13 16:29

Platební příkaz má jeden nedostatek. Musí být doručen do vlastních rukou - neplatí náhradní doručení. Takže když nevíte kde dlužník bydlí, aby jste byla schopna platební příkaz doručit, je to plácnutí do vody. I kdyby jste mohla její dluh řádně doložit.

Kdysi jsem byl v podobné situaci. A advokát mi doporučil, pokud dluh není alespoň 30tis. že to nestojí za to se soudit. I kdyby se vše nakrásně povedlo, při rychlosti našich soudů, a následné vymáhání peněz...darmo huhlat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.13 18:13

Smiřte se s tím, že už peníze nikdy neuvidíte. Je to Vaše, pardon, obrovská hloupost, že jste jí tam nechala bydlet tak dlouho když neplatila nájem. Já jsem měla pronajatou garsonku a ve smlouvě jsem měla napsáno, že když do 10-ti dnů od splatnosti nájmu nezaplatím tak šup ven. Tohle fakt nechápu. Teď sama pronajímám byt a mám tam 14. dní, páč platím hypotéku a bance je jedno že mi nějaká holka nezaplatila nájem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 18.01.13 19:38

Haninka: Nechci Vám brát iluze. Ale víte, že Vaše smlouva je neplatná? Víte, že tu existuje něco jako zákonné podmínky, kdy teprve smíte dát okamžitou výpověď v připadě neplacení?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vxm*
Datum: 18.01.13 20:20

V daný okamžik jsem se musela řídit zákonem, co je psáno, to je dáno a výpověď jsem tedy mohla dát až v okamžiku,kdy nezaplatila tři nájmy. Jinak je to v rozporu se zákonem. Tedy Vaše poznámka je jaksi bezdpředmětná, ale i tak děkuji za názor.Pokud Vy to děláte tak, jak píšete, porušujete zákon a Vaše smlouva je neplatná ,ale to už je Vaše věc.

Datum: 18.01.13 20:47

a jak tu osobu dostanete v praxi ven?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paulkucera
Datum: 23.01.13 07:49

Vy jste byla vyhozená z bytu neprávem a Vaše nájemní smlouva obsahuje neplatné ustanovení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 18.01.13 18:41

Byty v OS už nejsou. Neuhrazením první splátky už to mělo být u právníka a řešit. Jak jinak.. vymlátit z ní prachy?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.01.13 10:00
avatar

Dobrý den. Přidám s vaším dovolením též jednu radu, či názor. Já bych v první řadě doporučovala zjistit si doručovací adresu dlužníka. Pokud víte, že se nezdržuje v místě trvalého pobytu, pak se předžalobní výzva od advokáta mine účinkem a i v případě doručení platebního rozkazu bude problém. Abyste advokáta a soudní výlohy neplatila zbytečně...Zjistit si pobyt dlužníka je potom práce exekutora, ale pokud bude problém s doručením pošty, zkomplikuje se to a bude to dlouho trvat. Nehledě na to, že se ona bude tímto bránit, že jí nebylo nic doručeno atd...Jsou to zbytečné průtahy celé věci... Pokud na ní máte tlf. zkuste jí zavolat a pokusit se ještě se s ní domluvit. Ať Vám sdělí svojí současnou adresu a řekněte jí o svém úmyslu, řešit v případě, že dlužnou částku neuhradí, věc soudní cestou. Upozorněte jí, že jí zbytečně navýšíte výdaje o náklady řízení, advokáta a v neposlední řadě i ty exekuční...A to pro ní může být třeba i likvidační...Když budete vědět, kde bydlí a kde se zdržuje, věc to určitě urychlí. Možná by nebylo od věci zeptat se i v místě trvalého bydliště, kde o ní mohou informace mít. A říct, klidně, že se s ní potřebujete spojit proto, že se snažíte předejít exekuci, která jí hrozí...Tady jde i o Vaše další finanční výdaje výdaje, takže za vyzkoušení stojí každý krok. Jinak rádce Ben poradil dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravniporadnanotare
Datum: 24.01.13 13:13

Asi už nedokáži přispět dalším dobrým nápadem - spíše poradit, jak takovéto situaci předcházet. U nájemní smlouvy vždy požadovat kauci alespoň ve výši měsíčního nájemného, ze které by bylo možno byť částečně hradit dlužné nájemné. Jakmile začne mít nájemce problémy s placením, ihned to řešit. Pokud nájemce akceptuje to, že se vystěhuje a dluh v nějaké lhůtě nebo splátkách splatí, pak společně zajděte k notáři. Notář sepíše tuto vaši dohodu notářským zápisem se svolením k přímé vykonatelnosti. To znamená, že pokud nájemce nesplatí své závazky tak, jak bylo dohodnuto, je notářský zápis exekučním titulem a nemusíte běhat po soudech. Odměna notáře je upravena notářským tarifem. Tarifní hodnotou by byla dlužná částka. Z prvních 100.000,- Kč se platí 1,33 % nejméně 1.000,- Kč V popsaném případě by nejspíš byla odměna notáře 1.000,- Kč plus DPH tedy 1.210,- Kč. Určitě by se to vyplatilo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.