Škodní událost vs výpověď

Od: Datum: 18.01.13 11:05 odpovědí: 5 změna: 21.01.13 14:45

V teď už bývalém zaměstnání se mi stala škodná událost - jela jsem s VZV vozíkem na vyvýšenou plošinu, vypnula zapalování a při vykládce letáků se vozík rozjel a spadl z ní. Bezprostředně po této události se zdál být nepoškozený, musela jsem ale volat firmu, která vozík na rampu vytáhla za 1000Kč, které jsem na místě uhradila. Mezitím můj pracovní poměr u tohoto zaměstnavatele skončil, nicméně událost jsem nahlásila na pojišťovně jako škodní událost. Tady mi řekli, že i když mám pojistku na škodu z povolání, na řízení VZV se toto nevztahuje-když jsem se ptala likvidátora, ten mi plnění odmítl.

Firma mi nyní poslala k podpisu dokument, kde píše, že jsem při vykládce nezajistila vozík, který sjel z plošiny a došlo k poškození jeho spodní části. Zatím tam není uvedena žádná finanční částka, ovšem z doslechu od bývalých kolegů jsem se dozvěděla, že vozík byl prohlídnut technikem, který částku opravy stanovil na cca 25.000,-Kč, prý tam při pádu praskla nějaká měničová skříň.

Když podepíšu tento papír od firmy, bojím se, že po mě budou vymáhat celou částku 25.000 i když není uvedena na tom papíře, kteý mi poslali k podpisu. Jsem vedená na ÚP, práce to byla na dobu určitou, podporu nedostanu, ani žádné dávky, z čeho to zaplatím? Mám tento papír podepsat? Ani nevím, jestli měli vozík pojištěný

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.13 11:24

http://www.mesec.cz/clanky/po…isteni-odpovednosti-za-skody/ Zde počtěte, rovněž přečtěte, co máte uvedeno v pojistné smlouvě-řízení vozidla musí být uvedené, jinak se na něj smlouva nevztahuje.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.01.13 11:55

Vaneso, nepodepisujte nic, čím si nejste jistá..Zajděte do nejbližší občanské poradny, jsou zdarma. Vezměte s sebou písemný dokument ( vše, co k této události máte) a nechte si to zkouknout a poradit tam. Přece jen jinak se radí, když si člověk může prostudovat písemnost osobně. Přikládám odkaz obč. poraden.:

http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?Itemid=8

doplněno 21.01.13 13:24:

Vaneso, z těch tří možností bych volila tu první. Zajít za právníkem. Dělat mrtvého brouka rozhodně v tomto případě nedoporučuji. Naopak, je třeba se bránit...Pokud to zvládnete sama, bez právní pomoci, zvolte možnost tři.

Datum: 18.01.13 12:07

Zřejmě v pojistné smlouvě nemáte uvedeno, že se smlouva vztahuje i na řízení motorových vozidel. Zaměstnavatel může vyžadovat náhradu škody, pokud ví, že je zaměstnanec způsobilý k práci, kterou mu zadal. Měla jste oprávnění k řízení VZV, měla jste školení řidičů, měla jste zdravotní prohlídku, měla jste školení bezpečnosti práce a co bylo v pracovní smlouvě. Pokud něco chybí, má máslo na hlavě bývalý zaměstnavatel.

Datum: 21.01.13 12:40

V úřadu práce mi navíc řekli, že ve smlouvě nemám sjednanou zkušební dobu, byl to poměr na dobu určitou od 14.9.2012 do 14.9.2013. Předali mi výpověď "ve zkušební době" 5.12.2012. Prý jsem se měla bránit dřív.

V občanské poradně mi řekli, že mám 3 možnosti:

1) zajít za právníkem

2) dělat mrtvého brouka

3) sepsat tuto škodní událost podle sebe s poukázáním na to, že je starší a ve špatném stavu - že vozík je už starší typ, měl opotřebené brzdy apod.

Jenom nevím, co teda mám teď dělat?

Datum: 21.01.13 14:45

Váš případ má dvě roviny. První z nich je odpovědnost za způsobenou škodu. Zaměstnavatel po vás chce, abyste svým podpisem potvrdila, že škoda vznikla tak, jak je v dokumentu popsáno. Jestli jste si jista, že k nehodě došlo jiným způsobem nebo zaměstnavatel porušil svoje povinnosti tím, že jste nebyla řádně proškolena a nemá o tom písemný doklad, tak dokument nepodepisujte a zašlete zaměstnavateli svoji verzi případu. Pokud však k nehodě došlo pouze vaším zaviněním, budete muset škodu nahradit (i když dokument nepodepíšete - zaměstnavatel se pokusí zajistit svědky). Pokud bude stát vaše tvrzení proti tvrzení zaměstnavatele, pak musí o vině a výši náhrady rozhodnout soud.

Druhá rovina je skončení vašeho pracovního poměru. Píšete, že na ÚP vám řekli, že ve smlouvě nemáte zkušební dobu. Smlouvou je tedy myšlena pracovní smlouva (?). A vy víte nebo nevíte, zda ve vaší praovní smlouvě je či není sjednána zkušební doba? Pokud sjednána nebyla, pak skončení pracovního poměru ve zkušební době (nikoli výpověď) je neplatné a měla jste trvat na pokračování pracovního poměru až do konce sjednané doby. Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Pokud byste u soudu uspěla, měla byste nárok na náhradu ušlé mzdy.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.