Osobní účty manželů předmětem dědictví?

Od: Datum: 28.05.12 14:15 odpovědí: 8 změna: 29.05.12 14:28

Pěkný den, ráda bych se dozvěděla, zda po smrti mého manžela se stane předmětem dědictví (dělení mezi další dědice) i můj osobní bankovní účet založený před vznikem manželství? Hraje roli v to roli čas založení účtu (před a za doby trvání manželství)? Pokud ano, jakým způsobem řešit to, abych se o své osobní peníze nemusela dělit s dětmi z manželových předchozích manželství? děkuji za odpověď.

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pb®
Datum: 28.05.12 14:27

Zcela jiste tento ucet predmetem dedictvi nebude.

Datum: 28.05.12 14:33

Dobrý den,

Váš osobní bankovní účet do dědictví po Vašem manželovi zcela jistě nepatří.

A dle mého soudu by tam nepatřil ani účet založený během trvání manželství, pokud jako majitel účtu jste zapsána Vy.

Od: uska®
Datum: 28.05.12 15:45

Vše půjde do dědictví, i veškeré vklady za dobu trvání manželství byť jsou uloženy na jakýkoliv účet, pokud nemáte dohodu o zúžení společného jmění manželů.

Manželé si mohou smluvně upravit rozsah společného jmění (SJM) odchylně od občanského zákoníku. Mohou ho jak rozšířit, tak zúžit.

Dohodou lze upravit nejen rozsah majetku a závazků, které se stanou součástí SJM teprve v budoucnu, ale také rozsah majetku a závazků, které již SJM tvoří. Smlouva může upravovat právní režim i jen jednotlivých majetkových hodnot nebo závazků. Lze tedy ze SJM vyjmout třeba konkrétní nemovitost, která již součástí majetku je. Ohledně rozsahu smluvního zúžení SJM platí, že manželé nemohou SJM zcela zrušit. Součástí SJM musí i po zúžení zůstat majetek, který tvoří obvyklé vybavení společné domácnosti. Obsah pojmu obvyklé vybavení společné domácnosti se bude lišit v závislosti na životní úrovni a majetkových poměrech manželů.

Od: bus*
Datum: 28.05.12 20:14

Jsem toho názoru, že Váš účet do dědictví zahrnut nebude a to z jednoho prostého důvodu. Pověřený notář učiní dotaz u bank na účet vedený na jméno zemřelého. Banka(ky) uvedou číslo účtu vedené na jeho jméno. Banka není oprávněna sdělovat aktivně účet vedený na jméno jiného. Vždyť ani neví kdo je manželem nebo potomkem zemřelého. Tedy na první schůzce s notářem uvedete účet manžela, pokud už to nebude vědět. Váš účet je Váš. Hotovo.

Od: jenicekpoplatnik
Datum: 28.05.12 21:17

Takže SJM v podstatě neexistuje? To je dobrá zpráva.

Od: b
Datum: 28.05.12 21:29

Je to asi otázka. Banka neumožní manželovi (manželce) přístup k osobnímu účtu manželky (manžela), považuje vklad na něm za výhradně osobní prostředky toho, kdo si účet zřídil. Stejně k tomu přistupoval i soud při rozvodu, když exmanžel tvrdil, že jde o peníze jemu darované jeho rodiči - byť to byl jediný účet rodiny, na který v té době dokonce chodil rodičovský příspěvek manželky.

Od: roca
Datum: 28.05.12 23:07

Jsem stejného názoru jako bus, v případě tazatelky myslím, že se nemusí bát o svůj účet. To u nás došlo k opačnému problému - Moje matka s otcem měli své společné peníze na účtu, který byl sice veden na otcovo jméno ale oba měli bankou vystavený přístup k účtu. Když otec zemřel, do dědictví byla zahrnuta (a okamžitě zablokována) CELÁ částka na účtu a to celý rok, po který se protahlo vyřizování pozůstalosti, takže matka byla odkázána na důchod a ke svým penězům se po celou dobu nemohla dostat. Šlo to až tak daleko, že dokonce přeplatek za plyn ve výši 2.000,- Kč, (který v té době měl být vrácen Pražskou plynárenskou) byl zablokován a zahrnut do dědického řízení též, neboť přeplatek vznikl z malé části ještě v době, kdy byl otec ještě na živu. Takže co se týká účtu, nikoho nezajímalo, že úspory byly jejich společné, prostě byly na jeho jméno, tak šly do dědictví. (S bráchou jsme se nakonec stejně částky vzdali ve prospěch matky, ale šlo o to,že se ke svým penězům tak dlouho ani nemohla dostat).

Od: jar®
Datum: 29.05.12 14:28

jak už někdo předemnou napsal, pokud je účet na vaše jméno a vy ho "neuvedete" do dědictví, není předmětem dědického řízení.

Pokud ho uvedete do dědického řízení, notář velice rád tento účet zahrne do tohoto řízení - je totiž placen z výše majetku zemřelého. Mám vlastní zkušenost s paní notářkou a když jsem to nenechala a obrátila se na notářskou komoru, poradili mi co mám dělat a jak vše zařídit. Stihla jsem to ještě před řizením, jednala jsem ihned, co jsem dostala předvolání. Při vlastním řízení, se částka z 4600,- snížila na 800,- ale nakonec byla 0kč. Možná to pro někoho nejsou velké peníze, ale pro mě byly.

Pokud mohu všem radit, až nastane tento strašný okamžik, přestaňte myslet a vyberte peníze z účtu než se to dozví pracovnice na přepážce banky. Na malých městech se to většinou ví už ten den. Je to strašné, ale pro mnoho z nás jediná možnost jak nezůstat třeba celý rok bez prostředků. Pokud nemáte milující rodinu, která vás bude celý rok živit.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.