Co je lepší - výpověď nebo ukončení dohodou?

Od: Datum: 27.05.12 18:57 odpovědí: 17 změna: 12.06.12 13:49

Jsem zaměstnaná se smlouvou na dobu neurčitou, teď mám rodičovskou dovolenou, která končí v prosinci 2012. Už teď vím, že se do práce nevrátím: I mně se stalo to, že místo ve státní školce jsme nedostali a cena soukromé školky je vyšší než moje výplata (chtěla jsem se vrátit na poloviční úvazek). Zaměstnavateli jsem to už oznámila, aby se mnou nepočítal - chci se k němu zachovat co nejférověji, aby mě třeba někdy v budoucnosti zase přijal... Chtěla bych se ale zeptat, co je pro mě lepší: Nechat si dát výpověď, nebo ukončit pracovní poměr dohodou? A pokud dohodou, jak to mám sepsat? Co uvést jako důvod? Jde mi o to, abych pak měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. O odstupné mi nejde - myslím, že na něj beztak nemám nárok a nechci si zaměstnavatele znepřátelit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.05.12 19:04

Tak jestli to dobře chápu, skončit pracovní poměr chcete vy a ne zaměstnavatel, tak varianta "nechat si dát" výpověď neexistuje - proč by to zaměstnavatel dělal? Ten by s vámi maximálně tak zrušil pracovní poměr pro hrubé porušení pracovních povinností, pokud byste po rodičovské dovolené nenastoupila. Výpověď můžete dát vy anebo s ním podepsat dohodu o ukončení, je to jedno. VZory dohod jsou na netu, důvod uvádět nemusíte, ale pro vás je lepší, pokud ho uvedete - když uvedete jako důvod osobní péči o tříleté dítěte, podporu v nezaměstnosti vám krátit nebudou. ALE pokud chcete pobírat podporu, musíte si hledat práci, takže vím i o případech, kdy matka na pracáku přiznala, že nemá hlídání pro dítě, tak jí vůbec nezaregistrovali (nemá hlídání = nemůže si hledat práci a nastoupit do ní = není zákonný důvod k registraci na pracáku = není nárok na podporu).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lenkeena*
Datum: 27.05.12 19:19

Aha, takze dilema je, jestli dat vypoved, nebo sepsat tu dohodu.

Jen nechapu to s tim duvodem - pokud uvedu, ze pecuji o trilete dite, tak dostanu nezkracenou podporu v nezamestnanosti, ale zaroven riskuji, ze nedostanu podporu zadnou? A co je zkracena podpora v nezamestnanosti?

Od: poiu®
Datum: 27.05.12 19:08
avatar

Dobrý den, pokud se jedná o podporu v nezaměstnanosti, je pro Vás výhodnější, aby Vám výpoděď dal zaměstnavatel. Jestli Vám ale dá výpověď zaměstnavatel podle § 52 písm. a) až c), bude Vám náležet odstupné. Pokud ale nastoupíte do jiného zaměstnání a pak případně skončíte a půjdete na ÚP, bude důležité, jak ukončíte poměr tam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenkeena*
Datum: 27.05.12 19:21

Pokud mi da vypoved zamestnavatel, tak pro hrube poruseni povinnosti - proste se po skonceni RD neobjevim v praci. Myslim, ze v tom pripade stejne na odstupne nemam narok. Jinou praci mit urcite nebudu, na UP pujdu hned, jak budou synovi tri roky.

Od: poiu®
Datum: 27.05.12 20:50
avatar

To mít nárok na odstupne nebudete a navíc po dobu 6 měsíců ani na podoru v nezaměstnanosti, takže tento způsob ukončení rozhodně nedoporučuji.

Ještě můžete poměr ukončit dohodou a uvést v něm nějaký z vážných důvodu (jestli se se zaměstnavatelem dohodnete):

Vážné důvody, při nichž se podpora ani při dobrovolném odchodu z práce nekrátí, definuje zákon o zaměstnanosti poměrně široce.

Nejdříve vyjmenovává konkrétní případy:
- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do čtyř let,
- nezbytná osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby (stupeň II, III nebo IV podle příslušných předpisů), jde-li o osobu blízkou nebo trvale žijící ve společné domácnosti (...),
- docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
- místo výkonu zaměstnání druhého manžela nebo povaha tohoto zaměstnání,
- zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání.

Nakonec však zákon v posledním bodě jmenuje také "jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele".

Zejména pod poslední ustanovení se tedy vejde téměř cokoliv. Nicméně také "povaha zaměstnání druhého manžela" nebo "školní docházka dítěte" jsou hodně univerzálními důvody - zřejmě může stačit i tvrzení, že vaše dítě teď zrovna potřebuje zvýšenou pomoc rodičů při přípravě do školy.

"Člověk, který sám podává výpověď nebo končí dohodou, by tedy měl hned na začátku uvést některý z těchto důvodů," doporučuje právník Jan Beneš, odborník na pracovní právo.

Rozhodnutí, zda jde o vážné důvody nebo zda souhlasí se skutečností, však bude záležet na úřadu práce. Pokud se s ním uchazeč neshodne a neuspěje ani s odvoláním, nezbude mu než se obrátit na soud.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz/fi…/prace/clanek.phtml?id=687612

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivzez*
Datum: 27.05.12 22:04

Proč se nechcete vrátit do zaměstnání?
Nemáte-li pro dítě zajištěnu školku nebo hlídání, můžete zaměstnavatele písemně (!) požádat o neplacené volno. Za rodiče pečujícího o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let je plátcem zdravotního pojištění stát, doba péče o dítě se Vám započte do odpracovaných let (přesněji do vyloučených dob) i když se v této době nebude platit sociální pojištění. Jenom byste se musela dohodnout se zdravotní pojišťovnou, co/jak máte doložit.

Ukončení pracovního poměru bych zvažovala až v případě, že by zaměstnavatel žádosti o neplacené volno nevyhověl.

Potom bych doporučila dát zaměstnavateli písemnou výpověď z důvodu péče o dítě do 4 let věku (pak se nebude podpora krátit). Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní lhůtu, takže bych ji doporučila zaměstnavateli doručit do 30. listopadu včetně.
1. prosince by začala běžet výpovědní lhůta, takže po skončení RD by Vám zbývala k odpracování už jenom část výpovědní lhůty, pracovní poměr by skončil 31. ledna 2013 (má-li RD skončit v průběhu prosince, lze výpověď doručit i dříve - do 31. října). Na tu dobu bych si zařídila hlídání a chodila do práce.

Kdybyste pracovní poměr ukončila dříve, přesnějí, kdybyste nenastoupila zpět do zaměstnání, nebylo by z čeho Vám vypočíst podporu v nezaměstnanosti (zaměstnavatel by Vám pro ÚP potvrdil pravděpodobný výdělek, k němuž ÚP není povinen přihlížet).

V takových případech pak ÚP přiznává podporu (bez ohledu na dřívější výdělky) takto:
První dva měsíce: 3 559 Kč,
další dva měsíce: 2 847 Kč a
poslední měsíc: 2 610 Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivzez*
Datum: 27.05.12 22:08

Poznámka:
V dnešní době se práce hledá hodně těžko a pro maminky s malými dětmi je to ještě těžší. Proto bych se přimlouvala za zachování stávajícího zaměstnání - po přijetí dítěte do školky a skončení neplaceného volna byste se měla kam vrátit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.12 00:02
avatar

Zapomněla jsem: S výpovědí ze strany zaměstnavatele nepočítejte: Musel by Vám dát výpověď podle § 52, písm. a) až c) - ve všech 3 případech s nárokem na odstupné, což vzhledem k problému na Vaší straně patrně neudělá.

V případě výpovědi pro porušení předpisů vztahujících se k Vaší práci nebo v případě okamžitého zrušení pracovního poměru byste ztratila nárok na podporu.

Proto bych doporučila zkusit požádat o neplacené volno a kdyby Vám zaměstnavatel nemohl vyhovět, dát včas výpověď - tak, abyste alespoň část výpovědní lhůty mohla odpracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenkeena*
Datum: 28.05.12 11:08

Ještě doplním: Předpokládejme, že zaměstnavatel nepřistoupí na neplacené volno a do práce se nebudu moci vrátit, a to ani na pár dní. Na ÜP mi skutečně nutně vyměří nejnižší možnou podporu v nezaměstnanosti? Nepřihlíží se k tomu, jaký jsem měla výdělěk před nástupem na mateřskou? A ještě: je v tom případě jedno, zda podám výpověď, nebo sepíšeme dohodu o ukončení prac. poměru (pokud obě budou ke stejnému datu)?

Od: poiu®
Datum: 28.05.12 11:21
avatar

Podpora Vám bude vypočítána na základě potvrzení od zaměstnavatele, který uvede pravděpodobný výdělek, tzn., buď podle Vašeho mzdového výměru, nebo podle zaměstnance na obdobné pozici, jako jste byla Vy.

Jestliže nebude uveden "vážný důvod", tak budeme mít zkrácenou podporu, ať podáte výpověď, nebo skončíte dohodou. Pozor ale, že u výpovědi se aplikuje výpovědní doba, která je minimálně 2měsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 04:37
avatar

Jestli tazatelka po RD do zaměstnání nenastoupí, nebude Úřad muset přihlížet k pravděpodobnému výdělku. Poslední cca 2 roky si na to stěžuje hodně maminek, jejichž pracovní poměr po RDskončil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poiu®
Datum: 29.05.12 08:11
avatar

Tak o tom nevím, že by se místo pravděpodobného výdělku směla pro účely podpory použít průměrná mzda v národním hospodářství.

Podle zákona o zaměstnanosti je jasně dáno, že se použije výdělek potvrzený zaměstnavatelem. *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 16:51
avatar

Podle mých zkušeností ÚP k pravděpodobnému výdělku přihlíží v případě, že uchazeč před registrací na ÚP do zaměstnání nastoupil. V případě, že uchazeč splní podmínku (potřebnou dobu dobu účasti na pojištění) pro přiznání podpory započtením náhradní doby (např. péče o dítě do 4 let věku) k pravděpodobnému výdělku často nepřihlíží.

-

Cituji z webu úřadu práce (práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání):

V případech, kdy

  • doba předchozího zaměstnání je splněna započtením náhradní doby zaměstnání a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání, ...

činí podpora v nezaměstnanosti po dobu prvních 2 měsíců0,15 násobek, další 2 měsíce ve výši 0,12 násobek, po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11 násobek průměrné mzdy v národnímhospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla žádost o tuto podporu podána. Průměrná mzda pro rok 2012 činí 23.726,-Kč.

-

Odkaz: https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: poiu®
Datum: 29.05.12 17:09
avatar

Aha, tak tato informace mně unikla, děkuji za doplnění. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.12 17:49
avatar

Není zač.

Chtěla jsem to uvést, protože se o této skutečnosti obecně moc neví, takže jsou maminky po RD nepříjemně zkamány (většinou by se jim vyplatilo na krátkou dobu zaplatit hlídání a do práce nastoupit).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.05.12 04:34
avatar

Podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrného výdělku za kalendářní čtvrtletí, které předcházelo ukončení pracovního poměru, nepřihlíží se k výdělkům před MD a/nebo RD.

Nenastoupíte-li po skončení RD do zaměstnání, nebude zaměstnavatel mít z čeho Vám vypočíst průměrný výdělek, proto Vám potvrdí výdělek pravděpodobný, k němuž ÚP nemusí přihlížet (není to povinnost).

Potřebnou dobu pojištění splníte započtením náhradní doby (RD), takže Vám ÚP podporu sice přizná, ale pravděpodobně ve výši, již uvádím výše (setkávám se s tím u maminek po RD poměrně často, proto jsem na tuto možnost chtěla upozornit.)

Nevyplatilo by se Vám dát výpověď (určitě uveďte jako důvod výpovědi péči o dítě do 4 let věku - to je podle zákona o zaměstnanosti vážný důvod) tak, abyste nastoupila alespoň na pár dnů (od konce RD do konce prosince) a zaplatit na těch pár dnů hlídání? Je to sice dražší než školka, ale dost by se Vám zvýšila podpora.

Píšete, že nemůžete nastoupit do původního zaměstnání kvůli školce (hlídání). Úřad práce ale eviduje pouze uchazeče o zaměstnání - tedy ty, kdo mohou třeba hned druhý den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání.

Od letošního roku navíc ÚP po uplynutí dvou měsíců evidence navrhuje některé uchazeče na prospěšné práce. Výkon této práce je podmínkou pro přiznání podpory (nebo později sociální pomoci). Odmítnutí bez vážného (podle zákona o zaměstnanosti) může vést k sankčnímu vyřazení z evidence.

Nebylo by lepší se na ÚP zaevidovat, až budete mít pro děti školku nebo hlídání?

doplněno 13.06.12 15:31:

Nemáte-li zajištěno hlídání, nemůžete nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání, takže by Vás ÚP neměl zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenkeena*
Datum: 12.06.12 13:49

Dekuji vsem za odpovedi. Zamestnavatel mi neplacene volno neda, tak podam tu vypoved. Jsem zvedava, jestli me na UP pak vubec zaregistruji, kdyz nebude dite ve skolce...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.