Jak to chodí v krematoriu?

Od: Datum: 25.05.12 07:41 odpovědí: 37 změna: 14.03.16 21:23

Dobrý den, já vím, taková morbidní otázka v pátek poránu...

Chtěla bych se zeptat, zda někdo ví, jak to chodí v krematoriu? Jde mi o postup, jak to dělají, v případě zpopelnění zemřelého. Pálí každého v nějaké samostatné "peci" nebo tam dají více zemřelých a popel pak rozdělí (často to lidé říkají, že se prostě vymete celá pec po celém dni a podle počtu spalovaných to rozdělí do uren:( )? Může se opravdu stát, že popel bude smíchán s popelem jiné osoby? Nemyslím s nějakým minimální množstvím, ale větším...Nebo že to prostě neřeší a může se stát, že dostanete popel někoho jiného? Je možné u zpopelnění být přítomen (myslím jako pozůstalý), aby si člověk ověřil, že dostane popel opravdu svého blízkého a ne někoho cizího?

Jde mi vyloženě o tu praxi, prosím ne žádné domněnky. A nejsem magor, i když se ptám na toto, ale když nad tím přemýšlím, tak je pro mě strašná představa, že bych dostala popel někoho jiného, než mého blízkého. Já vím, že je to jen popel a není to ten člověk, ale přece...

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: krkovicka*
Datum: 25.05.12 08:11
Dobrý den.právě že z popela už to nikdo nezjistí.Když dají do pece dvě rakve tak musí víc /pritopit / když dají jen jednu tak to vyjde skoro na stejno.Většinou jsou to obřady bez pozůstalých.Na smrti se vydělává.Nakládání s lidskými ostatky takto je nehumánní.
Před 15lety(to letí) jsme dali zpopelnit sestru.Bylo to krematoriu v Ov.Pri velké bolesti v rodině nechtěly být rodiče přítomní u toho až bude rakev zajizdet do pece.tak mámě řekly den a hodinu kdy to bude.doma se konala smuteční hostina.Máma dala šaty a prý se šaty potom svleknou nebo odstraní tvrde části jako patentky,zipy-díly které nehoří.Tak nevím zda je mrtvola v rakvi nahá.Vyzvedly si urnu a měsíc ji táta měl doma než se udělal urnovy hrob.Po měsíci sestra teda byla pohřbena i s hrackama.Zhruba za půl roku od pohrbu ve zprávách hrozný povyk a skandál že toto krematorium pálilo i dvě rakve najednou,uvedli býv.zaměstnanci.Většinou dospělé plus děti.Pokuta a dohled.Bohužel už se nedozvíme koho v hrobce mame...Je to smutné.Možná ona možná 5najednou.Nebo někdo jiný.To se už nedozvíme.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 25.05.12 08:16

To je právě to, čeho se děsím. Jednak to, jak před zpopelněním s tělem nakládají (že nějaký pracovník tělo svlékne? hrůza) a pak právě toho, že mi dají někoho jiného nebo bude popel více osob.

A když říkáte, že to byl skandál - čili nemělo by to tak být, že se pálí více lidí najednou? Měla by bát praxe taková, že se spálí jen jeden, popel se po vychladnutí dá do urny a pak teprve se pálí další?

A mohu tedy být u toho pálení přítomna?

Od: krkovicka*
Datum: 25.05.12 08:32
Viděla jsem dokument.Kdy popel už se sype do urny po hodinovym pálení.Není to pec obyčejná.Že potom něco smete.Popel padá do nějakého mechanismu a pak se otevře a sesype se Popel.u toho být můžete.Jste v místnosti před pecí a vše vidíte přes sklo.Dokonce před obradem můžete si nechat rakev otevřít a kouknout ovšem Zda tělo odpovídá pohledu...
doplněno 25.05.12 08:34: Těla se nemají pálit najednou k tomu odpovídá trestní řad.nakládání s lidskými ostatky.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 25.05.12 08:38

Děkuji moc za odpověď, trochu jste mě uklidnila

Od: buss
Datum: 25.05.12 11:37

Já si věci ověřuji a ať hledám jak hledám, tak v trestním řádu nemohu nic najjííít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 25.05.12 12:19
Trestním ne.Když jsem to vypsala.Tak se predvedte kde je uzakoneno jak se má nakládat s lidskými ostatky.Na vězení to není.To by jsme brucely všichni.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: b
Datum: 25.05.12 14:41

Nakládání s lidskými pozůstatky a ostatky je upraveno zákonem o pohřebnictví. Nakládání s lidskými pozůstatky a ostatky odporující ustanovením zákona o pohřebnictví je obvykle přestupkem, pokud jiný právní předpis nestanoví jinak (např. hanobení lidských ostatků je trestným činem podle trestního zákona).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janachloubova
Datum: 14.03.16 20:30

Ne trestní řád ale Zákon o pohřebnictví,opravdu se služby zlepšily,věřím jim

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.03.16 21:23
avatar

Tady je celý seriál s názvem Dělníci smrti ohledně smrti od A do Z jak co chodí - hned 1.dil první řady se jmenuje Krematorium

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: krkovicka*
Datum: 25.05.12 09:34
Věřila bych i tomu že oblečení které je darovano mrtvým si odnaseji domů.Ovšem zřízenec v krematoriu by musel být psychicky narušený člověk aby takto konal.Tato práce se dělá s úctou a péči.Mrtví nejsou jak kus masa na trhu.Když jsem slyšela co dělají zrizenci...Z bytu se vane zápach,babičku dlouho nikdo neviděl.Policisté byt otevřou avšak dovnitř prvně jdou pohrebaci.Policisté už čekají venku.Neodváží se vejít dovnitř páč z pachu pomalu zvracej.No a co udělá zřízenec?Prvně prosmejdi byt veme úspory a pak se postará o mrtvou...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.12 11:48
avatar

Ježiš, to snad ne:( To je jak z hororu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.12 08:45

Ještě byste si měla položit otázku, co se se zemřelým děje před smrtí. Tedy když to není 90-ti letá babička. To je snad ještě horší. Mě loni zemřel přítel, byla nařízena soudní pitva. Když jsem se z toho malinko dostala, tak jsem si přečetla, že v podstatě z člověka nezbyde nic, páčš ho rozeberou na orgány. A není to jen srdce, ledviny a podobně, oberou vás celého, i šlachy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 25.05.12 08:50
No ona i ta paní co se chtěla s tatínkem naposledy rozloučit a nechala si rakev otevřít a hned na pohled bylo jasný že tatínek nemá žádný klouby ani šlachy.Oblečen nebyl do toho co měl být, jen zabalený do plátna.Žádný svolení ani nebožtík nedal aby se na něm cvicily medici.aby mu vyoperovali všechny klouby.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 25.05.12 08:54

Já jsem slyšela, že u nás je jakýsi všeobecný souhlas s toutou praxí, že pokud byste nechtěla, aby Vaše tělo (nebo blízkého) bylo využito k výukovým účelům (myšleno v případě, kdy je nutno dělat pitvu), tak byste musela dát nesouhlas. Jinak prý se to bere tak, že souhlasíte. Ale nevím, co je na tom pravdy.

Datum: 25.05.12 11:52
avatar

Ano, to je pravda. To samé s darováním orgánů. Pokud nechcete, aby jste po smrti někomu darovala orgán, tak musíte dát nesouhlas s darováním orgánů.

http://www.clkpraha.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=113:transplantace-&catid=39:predstavenstvo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 25.05.12 12:04

Děkuji Vám velmi za tento odkaz, říkal mi to známý a já jsem mu nevěřila

Od: skye*
Datum: 25.05.12 08:52

Já vím, mě šlo hlavně o to, zda opravdu dostanu ostatky mého blízkého a ne někoho cizího.

Datum: 25.05.12 10:09
avatar

Pokud je soudní pitva, tak je pochopitelné, že člověka rozeberou na kousky.

upřímně mi to teda nevadí. Ale pokud není pitva, tak člověk je spálen tak jak je, žádní medici, tělo nezkoumají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fran
Datum: 25.05.12 10:28

Když morbidní, tak:

Tady je něco z pořádkumilovného Německa, vypadá to, že pec je opravdu vždy jen na 1 tělo:

http://www.tyden.cz/rubriky/z…m-otyli-neboztici_231617.html

Spíš soudím podle velikosti města. V Praze jsou 2 krematoria - a kolik umře v miliondvěstětisícovém městě lidí denně? Takže věřím že občas pálí 2 malá těla najednou. Nikoli z neúcty k nebožtíkům, ale kvůli kapacitě a nákladům. Práce jako každá jiná...Potom otrlí paliči vyhrábnou z popela zapomenuté zlato, stříbro, asi mají malé platy (? - pohřby jsou dražší a dražší)...Určitě k tomu procesu nemají přístup pozůstalí, občas ani před pohřbem neukážou tělo.

Je to vše z prvního pohledu nepříjemné. Život jde dál, istituce žehu je zaběhnutá. Pitva a automatické posmrné dárcovství pomůže možná někomu žijícímu, proti tomu by ten zemřelý většinou nemusel nic namítat, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 25.05.12 13:04

Jeste jste zapomnel zminit, ze v okoli krematorii je zvysena koncentrace rtuti, to se zaplombovanych zubu.

Jinak pro me za me, at si s mrtvym delaji, co chteji. Medici se na necem ucit musi, pokud ma nejaky organ zkvalitnit nebo zachranit zivot jinemu, jedine dobre. Dulezite je, jak jsme se k mrtvemu chovali za jeho zivota. Co se s nim deje po smrti, to uz ho neboli a netrapi.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: gita65
Datum: 25.05.12 11:23

Já myslím že Vám nikdo nezaručí že dostanete popel jen toho jednoho člověka. Pohřební ustav Vám může tvrdit že ano ale už nevíte zda skutečně máte popel příbuzného nebo někoho ještě jiného. Když to nevidíte na vlastní oči. Dříve byla možnost se podívat takovým okýnkem přímo na kremaci. Ale pak se to asi zatrhlo. Hodně lidí vykládalo jak to pak přímo při spalování vypadá a hodně lidí to psychicky poznamenalo. Například si mysleli, že jim ten zemřelí hrozí nebo jakoby vstával a díval se přímo k nim. Nevím já jsem to nikdy neviděla a určitě bych o to nestála. Já se nechám dát do hrobu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skye*
Datum: 25.05.12 12:06

Ano, samozřejmě do hrobu je to přijatelnější varianta, ale u nás v rodině to zvykem není, ani nemáme hrob.

Datum: 25.05.12 13:15
avatar

Myslím si, že v tom mají nepořádek a to dost. Občas proběhne zpráva, jak pozůstalí chtěli naposledy vidět v rakvi zesnulou babičku a když rakev otevřeli, ležel tam vousatý dědeček. I když by nějaká ta pieta být měla, berou to zřejmě tak, že "mrtvý prd ví". Občas se to proflákne, ale kdo ví, kolik případů jim projde. Kdoví, kolik lidí kladlo květiny a plakalo nad rakví, kde ležel někdo jiný. Kdyby na to ale měl člověk myslet, musel by se zbláznit. Tak mu nezbývá, než věřit.

Moc bych si z toho nedělala. Na své zesnulé budu pokaždé s láskou vzpomínat a zda je v urně opravdu jejich popel, může být dost sporné. A nikdo to nezjistí. Důležité jsou právě ty vzpomínky, ty nám nikdo nevezme ani nezamění.

Nevím, zda se to praktikuje ještě i v dnešní době, ale dříve, pokud zemřelo třeba miminklo při porodu, nemělo dosud jméno, nemělo vlastní obřad, ale přidali mrtvolku k někomu dospělému do rakve. Stalo se to třeba mé tchyni v roce 1961. Chlapeček se narodil mrtvý, ona se psychicky zhroutila, dlouhou dobu těžce stonala a o pohřeb se stejně postarat nemohla. Miminko prý pochovali s někým dospělým, nikdo, samozřejmě neví, kde ostatky skončily.

Manžel byl nyní na totální endoprotéze. Dozvěděl se od jednoho zřízence zajímavost, že kyčel, kterou mu uřízli, skončila prý také v něčí rakvi. Jsou to jednou ostatky, musí s nimi zacházet slušně, ne je hodit do kontejneru. Tak je prý přidávají k zesnulým, stejně, jako když třeba amputují někomu ruku či nohu. Je to takové zvláštní, ale pořád lepší, než najít amputované údy někde na skládce, jako před časem občanky a řidičáky u Kolína. Tohle by bylo ještě daleko horší.

A příště raději prosím nějakou veselejší otázku, tohle je takové smutné téma. Jaga.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: skye*
Datum: 25.05.12 16:58

Já právě vím, že se to stát může, takže bych si to chtěla pohlídat. Prostě jak píše "roca", chtěla bych u toho být, až budou tělo splalovat a sypat popel. Jasné je, že ten mrtvý to už neví a není to on, správně se řekne, že jsou to ostatky.

Ale já to cítím takhle: babička má třeba dědův popel v urně léta na poličce v ložnici a co chvíli k "němu" něco prohodí nebo si i povídá. Dělá to už léta a přijde mi to normální. Tak to asi budu mít taky. Ale je hrozná představa, že byste pak zjistila, že si léta "povídáte" s někým jiným a ostatky vašeho blízkého leží bůhví kde nebo je s někým cizím. Já vím, že je mu to jedno, ale mě ne. Je to takové hmatatelnější než vzpomínky...

Každý to má jinak, někdo by doma urnu mít nemohl nebo je zásadně jen pro pohřeb do hrobu. Ale my máme v rodině jen pohřby kremací a já to cítím takto...

Od: roca
Datum: 25.05.12 15:15

Stalo se : Mladý kluk tragicky zahynul. V době smrti měl u sebe prokazatelně peníze, bylo jich dost, chvíli před tím je vyzvedl z účtu. Ty zmizely, kdo je ukradl se nezjistilo, byl tam lékař, policie, pohřebáci...Předali jen jeho doklady, rodina neměla sílu v té době cokoliv o penězích řešit. Ale i z toho důvodu chtěli být u jeho spálení, aby jej někdo další neokradl i o to co měl na sobě, neboť by to mohlo také někoho zajímat. Zaplatili a šlo to...Zapnuli to a nechali je o samotě... Potom před nimi nasypali popel do urny, který si hned odvezli s sebou domů... Jistě to není běžná praxe, ale tohle se stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: avocado
Datum: 25.05.12 22:17

Roca,věřím tomu,co píšete. Nám se stal případ,kdy zemřela v nemocnici teta,kterou přivezli přímo z pošty. Šla si pro důchod a jelikož je to až ve 3.patře bez výtahu,udělalo se jí v horku špatně. Podle svědectví víme,že si důchod vyzvedla, v nemocnici ještě ten den zemřela,ale v jejích věcech byla pouze prázdná peněženka... I když pozůstalí podali stížnost, nikdy se nic nevysvětlilo a žádnou náhradu nikdy nedostali...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drejdl*
Datum: 26.05.12 12:03

Před nedávnem jsem se ze známosti dostal do krematoria v našem městě v jiřních Čechách a byl jsem překvapen. Naprosto čistý provoz, při vstupu byste neřekli, že se tam pracuje s mrtvými, žádný zápach, chladicí boxy, nerezové vozíky. Malá kuriozita - na polici hromada kyčelních endoprotéz - ty vyndávají po zpopelnění, protože jsou těžké a objemné, do urny by se nevešly. Dvě pece, do každé se vejde jedna rakev, dva nebožtíci by se nejspíše nevešli, ale proč taky? Pece vytápěné plynem, hořáky provedou svoji práci cca za 40min., podle hmotnosti a sádelnatosti klienta. U nás se pálí spíše v noci, protože kouř z komína je tmavý. O všem dokonalá evidence, pieta je zachovávána - s těly je zachízeno přiměřeně. Popel je pak mechanickým zařízením shrnut do urny, někde mají i speciální mlýnek, to hlavně před rozptylem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bercy
Datum: 28.06.12 20:55

Vážený pane,

nezlobte se za ten výraz, ale plácáte většinou hlouposti.Stejně jako většina diskutujících, mýty, fámy, povídačky.Jestli jste byl v krematoriu, tak možná tak ve snu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: barun
Datum: 28.06.12 21:45

Blbost, maminku přejelo auto, když šla ke kadeřnici. Převezli jí do Vinohradké nemocnice, kde později na těžká zranění zemřela. Šli jsme si tam pro její věci, velmi smutné a dali nám i zakrvácený kabát i její tašku s peněženkou. Bylo tam všecko, 1000 Kč i drobné co měla ten den s sebou. Zlatý prstýnek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drejdl*
Datum: 01.08.12 12:13

Tak upřesněte - kde jsou ty blbosti? Máte nějaký argument kromě arogance a vulgarity?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bercy
Datum: 21.08.12 20:37

..jestli můj příspěvek berete jako aroganci je vaše věc.Asi máme každý jinou hranici.Řada přispěvatelů zde prostě neříká pravdu a dává do oběhu informace alá jedna paní.Pracuji v pohřebnictví, jak to chodí v krematoriu, co se děje se zemřelými a další věci mám v popisu práce.Nedělám z toho ovšem senzaci, i když vím, že pro mnohé je tento obor stále obestřen tajemnem.Právě takhle vznikají fámy, a spousta lidí se děsí.Zbytečně.Proto než senzace chtivé a zaručené info doporučuji návštěvu krematoria aby jste vše viděli na vlastní oči.Většina krematorií pořádá totiž ve vybraných dnech, většinou okolo dušiček, dny otevřených dveří.Hlavně z důvodů popření všemožných fám.Tečka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.08.12 21:47

Potvrzuji, že je to tak, jak píše drejdl (byl jsem na exkurzi ve dvou krematoriích).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bercy
Datum: 23.08.12 18:12

..v tom případě jste asi nedávali při prohlídce nebo výkladu dost dobrý pozor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zlata*
Datum: 10.05.14 14:24

jooo a kde to bylo? ano těla pálí samostatně ale nevymetaji každý spopelnění zvlášť ! To lžete spálí několik nebožtiku a pak plní urny ! múj známy tam pracoval a musel dělat to co mu nařidili a tak jak píšu to dělaji ! a nebo taky vytrhaji zlatý zuby ! tak my neřikejte takovy báchorky !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.12 22:06

Dobry den,sice smutne tema,ale je soucasti zivota a chapu duvod dotazu.Nicmene me by zajimalo,jak si clovek ma zaridit jistotu,jak chce byt pohrben,aby si s nim pak pozustaly nedelali neco jineho.?Jde to nekde sepsat a kolik to asi prijde?Dekuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.06.12 22:13
avatar

Jen poznámka k tomu dárcovství orgánů - to není zase tak jednoduché. Jistě, zákon implicitně předpokládá souhlas (v některých zemích je to naopak, předpokládá se nesouhlas, ale u nás je to tak, jak se zde píše). Ovšem provední je složitá záležitost. Orgán určený k darování musí být odborně odebrán, tedy sterilním způsobem, a to co nejdříve po exitu, odborně uchován (sterilní, chlazené prostředí), je třeba zjistit údaje o dárci (minimálně krevní skupinu, ale mělo by být známo třeba i to, zda potenciální dárce nemá třeba rakovinu, na příklad), pak je třeba najít vhodného příjemce, připravit operační sál a personál, orgán k příjemci dopravit a to vše v rámci hodin (ta doba asi může záviset na tom, o který orgán konkrétně jde, ale omezená je vždy). Taky proto nejčastěji pocházejí takové orgány z havárií, kdy raněného sice dovezou do nemocnice, ale zachránit se ho nepodaří. I tehdy ovšem to není jednoduché. Dřív než orgán lékaři odeberou, musejí spolehlivě konstatovat smrt podle dost přísných kritérií; jistě, můýeme si myslet, že to třeba někdy někde nebudou brát tak přísně (já si to nemyslím), ale ty ryze technické podmínky se oblafnout nedají. Takžetřeba představa, že by v pohřebním ústavu před uložením do rakve nebožtíkovi žabykuchem vyřezávali orgány a pak například s taškou jater obcházeli transplantační centra a nabízeli je k prodeji (který, mimochodem, zákon taky nepovoluje) je prostě absurdní.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: zlata*
Datum: 10.05.14 14:18

dobrý den tak já mam známeho který pracoval v krematoriu a dělá se my špatně z těch lidi kteři spalujou pozůstalý ! Pálí několik těl najednou a dostanete popel taky nějakých jiných lidi ! Je my z toho zle a náš stát nic proti tomu nedělá! Nestydí se dokonce ty mrtvé okrást o zlatý zuby ! Kam ten svět spěje? Obohacovat se na mrtvem je pro mne Hienismus a taky pohřebé je tak drahé a vydělavat peníze na pohřebnictvi je sviňárna ! Já jsem se rozloučila s manželem na chodbě ani nebyl v obřadní síňi jenom na chobě 10 minut a zaplatila jsme 15.000 kc je to Humus který je požehnaný státem !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.