Jak pokračovat, po zjištění těhotenství

Od: Datum: 24.05.12 17:43 odpovědí: 9 změna: 14.06.12 00:27

Dobrý den, chtěla bych se svěřit se svou situací a věřím že se najde někdo kdo mi poradí. Před třemi měsíci jsem se rozhodla odstěhovat ze Západu do Prahy, kvůli práci, abych si poplatila pár dluhů co jsem si nadělala. Ještě před dobou stěhování jsem si našla přítele a ten se rozhodl jít se mnou. Všechno šlo zatím dobře pomalu si vše platím počítám už jen tak 2-3 měsíce a jsem čistá. Jenomže ted nastala taková situace, že jsem otěhotněla a ačkoliv jsem proti potratům, jsem rozhodnutá si to malé nechat. Přítel ho také moc chce, jenže ten je s dluhy na tom ještě hůře a proto mě napadlo jediné řešení, že na nějakou dobu pojede do zahraničí vše si poplatit. Protože si nemůže v Čechách najít práci na pracovní smlouvu, jelikož by mu vše po strhali a nechali jen živ. minimum. To by bylo vyřešené. Ted jde ale o to že nevím jak pokračovat já. Nastoupila sem do práce k turkům, kteří na smlouvu vůbec nespěchají. čili do ted žádnou nemám a snad příští týden mi ji sepíší. Jenže budu ve zkušební době a ve smlouvě píší jen 8000kc hrubého. Jak už mě informovalo pár lidí, když budu ve zkušební době, není pro ně problém mě vyhodit, jde to i v tom případě, kdybych šla na rizikové těhotenství? Vůbec nevím jestli budu mít nárok na nějaké dávky či mateřskou, i když by mě vyhodili z práce?

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: nakedangel
Datum: 24.05.12 18:24

Nepochopila jsem, jestli teda smlouvu mate nebo ne. Myslim ze pokud mate rizikove tehotenstvi, tedy jste na nemocnske, ze vas zamestnavatel vyhodit nemuze, ale nejsem si jista. Pokud dáte vypoved vy, tak podpora je 45% po dobu 5 měsícu a pokud by vas vyhodili, tak prvni 2 mesice je to 65%, dalsi 2 50% a jeden mesic 45% (ale jen pokud mate odpracovano vice nez jeden rok za posledni tri roky tusim). Jakmile jste na pracaku a pobirate podporu, nemuzete si privydelavat. Z pracaku taky nemate narok na penezitou pomoc v materstvi, ktera se zacina vyplacet 6-8 tydnu pred porodem. Cerpate az rodicovsky prispevek od dne porodu a pokud jdete z UP, tak je to na 4 roky automaticky. Jestli se to da zmenit nevim.

Od: coockie*
Datum: 24.05.12 19:01

Smlouvu ještě nemám, prý by ji měli udělat do týdne. Nejsem ani na ÚP, pracuji tam přez měsíc, ale bez smlouvy a tu budu mít ode, dne kdy ji se píší. Takže jestli správně chápu, pro podporu je lepší, když se nebudu přihlašovat na ÚP, z důvodu více procent za 5 měsíců. Ale kdybych zkončila v práci přihlásila se na ÚP, tak je to lepší díky tomu, že budu automaticky pobýtat podporu od ÚP po 4 roky, ale tím pádem nemám možnost na peněžitou pomoc v mateřství?

Od: skye®
Datum: 24.05.12 19:12

Smlouvu budete mít ode dne, kdy ji sepíší a nejste na ÚP. Platíte si tedy sama zdravotní pojištění? Na to pozor, ať pak nemáte dluh...

Datum: 24.05.12 19:23

Pokud nejste v evidenci uradu prace, ale nemate ani smlouvu, tak vam jak uz nekdo rekl, bezi nedoplatek na zdravotnim pojisteni!Abyste ziskala podporu musite byt registrovana na UP a splnit urcite podminky. Podpora se vyplaci pouze po dobu 5 mesicu, potom budete az do porodu bez prijmu pokud si neco nevybehate na socialce. Nemate narok na penezitou pomoc v materstvi (ta se vyplaci pul roku), ale dnem porodu mate narok na rodicovsky prispevek (to je ta suma okolo 220tis.) po dobu 4 let, ten vyplaci sprava socialniho zabezpeceni.

Datum: 24.05.12 22:15

Ano, tím jsem si vědoma, jenže zaměstnavatele to nezajímá, takže čekám až budou tak ochotni a vyplatí mi vyplatu, poté si zdravotní musim zaplatit sama. Ohledně té spravy socialniho zabezpeceni, musim být zaměstnaná, někde vedená,nebo mi budou proplacet i jako nezaměstnané? To ale v tom případě budu muset na ÚP, aby mi někdo hradil zdravotní sociální?

Datum: 24.05.12 22:42

ano, pokud date pozdeji vypoved nebo vam ji da zamestnavatel, je nejlepsim resenim registrace na up. V dobe kdy jste na materske za vas plati pojisteni stat. Ale toto se nezapocitava do duchodoveho pojisteni.

Datum: 25.05.12 06:20

a zaregistrují mě když jsem těhotná?

Od: missulle*
Datum: 25.05.12 16:04

Myslím si, že ve zkušební době ti opravdu mohou dát výpověď i když jsi těhotná. Což by pak pravděpodobně znamenalo nárok na mateřsko 3800 po dobu 4 let, ale zkus ještě kouknout třeba sem http://www.rodicum.cz/kategor…ehotenstvi-tyden-po-tydnu/19/

Datum: 14.06.12 00:27

Za každý celý měsíc bez registrace na ÚP nebo bez pracovní smlouvy dlužíte na zdravotním pojištění 1.080 Kč, k tomu je nutné přičíst penále.

Protože nejste zaměstnaná (nenastoupila jste do zaměstnání na základě pracovní smlouvy), nevzniklo Vám nemocenské pojištění, takže nemáte nárok na nemocenskou.

Ve zkušební může zaměstnavatel pracovní poměr zrušit (nedává se výpověď), a to i v případě nemoci nebo (rizikového) těhotenství. V době nemoci až po uplynutí prvních 21 dnů nemoci.

Těhotenství samo o sobě nezakládá nárok na žádné dávky.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění a podmínkami pro její přiznání je nemocenské pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech a účast na nem. pojištění v době nástupu na PPM. PPM lze přiznat i po skončení nem. pojištění (zaměstnání), pokud by maminka na PPM nastoupila v ochranné lhůtě, jež činí tolik kalendářních dnů, kolik trvalo nem. pojištění (zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů. Skončí-li zaměstnání již ve zkušební době, nesplníte pravděpodobně ani jednu z podmínek pro přiznání PPM.

Registrace na ÚP je možná i v době těhotenství (nikoliv však rizikového), ale pokud nemáte v posledních dvou letech odpracováno alespoň 12 měsíců, nevznikne nárok na podporu.

Pokud byste v době zaměstnání onemocněla (rizikové těhotenství), měla byste nárok na nemocenskou.

Od porodu byste pak měla nárok na rodičovský příspěvek v nejnižší částce po dobu 4 let.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.