Výpověď po rodičovské a neplacené volno

Od: Datum: 24.05.12 16:09 odpovědí: 3 změna: 24.05.12 18:57

dobrý den
potřebovala bych poradit ohledně výpovědi po rodičovské.
Dcera má 8.7.2012 3 roky tudíž bych se měla vrátit do práce, zaměstnavatel pro mě ale práci nemá takže mi nabízí 2 měsíční výpovědní lhůtu s 3 měsíčním odstupným a ukončením tedy ke konci září. jde mi ale především o to že pro mě nemá žádnou normální práci a nabízí mi maximálně práci na ani ne poloviční úvazek kde bych pracovala za kolegyně co jsou zrovna na dovolené a poté neplacené volno. chtěla bych vědět na co mám právo jestli musím vzít i ten poloviční úvazek nebo prostě trvat na hlavním prac. poměru na necelé 3 měsíce a tudíž i s plným platem a pokud nemá tak je to jeho překážka a on mě nechá na neplaceném volno které mi ale nějakými procentami bude platit. on mi totiž nabízí že si odpracuji 21 dní ( ani nevím jak přišel zrovna na 21dní ) pak budu mít také nárok na dovolenou 5 dní a poté budu na neplaceném volnu kde mi bude platit jen zdrav. a socia. pojištění.
také než jsem odcházela na mateřskou se mi zvedl plat - pro jakože lepší mateřskou. na mateřskou jsem nastupovala v půli května a navýšení mám od 1.1.2009 ale zaměstnavatel mi chce vyplacet plat i odstupné podle předcházející platu že to prý byla jen dobrá vůle.
také bych se chtěla zeptat z čeho se mi bude počítat podpora na úřadě když budu ty necelé 3 měsíce na neplaceném volnu, nebo případně odpracuji jen pár dnů.
děkuji lucie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: poiu®
Datum: 24.05.12 16:30
avatar

Dobrý den, pokud Vám nemůže přidělit práci podle pracovní smlouvy, může Vám výpověď pro nadbytečnost a až do 30.09.2012 Vám musí vyplácet náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, neboť se z jeho strany jedná o překážku v práci.

Průměrný výdělek se vypočítává z předchozího kalendářního čtvrtletí, ale protože v něm jste žádný příjem neměla, stanoví Vám pravděpodobný výdělek, a to buď podle mzdového výměru, nebo podle zaměstnance na podobné pozici, na jaké jste Vy. Výdělek pro výpočet podpory v nezaměstnanosti Vám bude rovněž počítán z pravděpodobného průměrného výdělku.

Pokud Vám vznikne nárok na dovolenou, tak Vám ji může nařídit, ale "neplacené volno" nikoliv - s ním byste musela souhlasit, což by bylo pro Vás nevýhodné.

Pokud by Vám chtěl mzdu snížit, musí tak učinit písemně mzdovým výměr - to Vám pouze oznámí (bez Vašeho souhlasu se snížením), nebo jestli máte mzdu sjednánu přímo v pracovní smlouvě, tak v případě změny musí být i Váš souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luca2902
Datum: 24.05.12 17:39

dobrý den,

děkuji za odpověď. mzdu mám stanovenou v příloze k pracovní smlouvě.

chtěla bych se ještě zeptat pokud tedy mi zaměstanavatel nemůže dát práci a nechá mě po dobu výpovědní doby doma a bude mi platit náhradu mzdy, může mne kdykoliv odvolat do práce. jde mi o to že jsme se předběžně domluvili na občasné práci jen za dovolené atd. protože mám dítě které mi nenastupuje do školky, a teď se zaměstnavatel začíná cukat a chce abych přistoupila na neplacené volno s občasnou praci i když vím že na ty necelé 3 měsíce pro mě práci na plný uvazek nemá a nevyplatí se mi tam jezdit jen občas - během rodičovské jsme se přestěhovaly dál.

děkuji lucie

Od: poiu®
Datum: 24.05.12 18:57
avatar

Jestliže máte přímo v pracovní smlouvě uvedeno, mzdový výměr je její přílohou, tak je nedílnou součástí smlouvy a jednostranně bez Vašeho souhlasu být měněn nemůže.

Pokud pominout důvody pro překážky v práci (bude mít pro Vás práci odpovídající pracovní smlouvě), může Vás do práce zpět povolat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.