Jak prodávat na internetu?

Od: Datum: 22.05.12 17:34 odpovědí: 9 změna: 23.05.12 11:47

Ahoj, je mi teprve 14 a zajímalo by mě, jestli někde na internetu můžu prodávat oblečení (použité), ale samozřejmě v dobrém stavu? Díky :)

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.05.12 17:49

hyperinzerce.cz, mimibazar.cz, bazar.cz, aukro.cz

Ohodnoceno: 3x

Od: mowla*
Datum: 22.05.12 18:07

Můžeš - ale domluv se s někým dospělým - např.: kvůli platbě na účet apod...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 22.05.12 18:40

K Atrama přidám ještě mimiaukce.cz, a dávej pozor, abys nenalítla podvodníkovi. V zásadě, pokud nemáš nějaký velkoobchod a nemáš prověřeného kupujícího, nikdy nic neposílej na dobírku, protože je plno různých vyčůránků, co si zboží nepřevezmou, nezaplatí a ty nejen, že žádné peníze nedostaneš, ale ještě přijdeš o peníze za poštovné.

Dnes v 90% všichni preferují zaslání peněz předem na účet, takto obchoduji už pár let a v pohodě, žádné komplikace. Zato na dobírku se množí podvodníci. Jak je ale psáno výše, to si domluv třeba s rodiči, ať převody ošéfují.

doplněno 23.05.12 08:32:

Ladaadal - To je taky pravda, proto je nutné pečlivě vybírat i kdo ode mne kupuje, i od koho kupuji já. Já se pohybuji na aukru a mimibazaru/mimiaukci, koukám na komentáře, co udělili lidé přede mnou a pokud ten prodávající není 100% (neberu negativa z pomsty), tak do obchodu nejdu. Za pět let jsem řešila jen dva problémy, jeden vznikl mojí chybou (nepodívala jsem se, že má prodávající už dost negativů, to jsem začínala), a u druhého kupující se 100% druhý den po koupi zablokovali a teprve potom se jí začaly množit negativy. To byla bohužel smůla, naštěstí šlo o asi 80,-kč:)

doplněno 23.05.12 08:34:

Co z toho mají, netuším, možná nějakou tajnou radost...*nevi* Nebo se na to prostě vykašlou, nechce se jim na poštu, zjistí, že nemají peníze a tak.

Bohužel prodávající pak zbytečně platí poštovné a náklady. Osobně vždy preferuji platbu na účet, opravdu si vybírám, komu poslat na dobírku. Na aukru už je to takový zvyk, platba předem, a na mimibazaru a mimiaukci si už taky zvykli:)

Ohodnoceno: 2x

Od: ladaadal*
Datum: 23.05.12 10:51

Joojo, přesně tak. Proto kupuju jen na Aukru a kontroluju si komentáře (tam je to opravdu běžné). Jediný problém, který jsem měl, bylo zdržení na poště, ale ihned jsem začal zmatkovat a psát prodávajícímu. Naštěstí se to vysvětlilo a dalo dohromady. Jiné servery moc nepoužívám, ale když už, tak předem neplatím, to si to radši nekoupím (to spolu asi žádný obchod neuzavřeme pokud nebude přes Aukro*smich*).

Nojo, lidi jsou různí. Někdo z legrace či přesvědčení týrá zvířata, někdo jiné lidi. Lepší už to asi nebude.

Datum: 23.05.12 07:38

martinaaa: máš sice pravdu, ale na druhou stranu se taky zvyšuje počet podvodníků, kteří si nechají poslat peníze na účet a zboží neodešlou (kamarádova osobní zkušenost). Třeba já bych nikdy neposlal peníze předem. Výjimku dělám jenom na Aukru, kde si přečtu veškeré komentáře k prodávajícímu. Není to holt lehké v internetovém světě.

Jenom se tě zeptám, protože jsem o tom nikdy neslyšel - co z toho dotyční mají, když nepřevezmou dobírku? Pochopil bych občasný případ třeba z důvodu náhlých finančních problémů, ale tak jak to popisuješ mi není jasné, proč to dělají. Obráceně to jasné je. Podvodník dostane peníze a nic nepošle, tudíž může disponovat cizími penězi, ale takhle to nějak nechápu.

Datum: 23.05.12 10:53

Dee- taky si nutno uvědomit, že ač použité, neseš za zboží půlroční záruku a při reklamaci je myslím od nového roku povinnost platit i to poštovné, které si zaplatí kupující.

Nebo to ještě není schválené, Martino? Ty jsi v tomhle zběhlejší.

Datum: 23.05.12 11:08

Ale to se týká podnikatelského subjektu. A 14 letá asi těžko bude mít živnostenské oprávnění.

Datum: 23.05.12 11:30

Zda je to schválené, netuším, ale při oprávněné reklamaci má prodávající povinnost zaplatit kupujícímu poštovné. Akorát se s aukrem strašně špatně komunikuje:(

Akorát bych řekla, že na použité zboží se půlroční záruka nevztahuje, s tím jsem se ještě nesetkala. Pokud někdo kupuje použité zboží, dle pravidel musí být pravdivě informován o stavu zboží, ale pokud na zboží sám prodávající dobrovolně nedá záruční lhůtu, tak by být neměla. Nevím, jak je tomu třeba u techniky, ale u oblečení prostě kupujete použité zboží a musíte s jeho stavem počítat. Samozřejmě výjimku mají skryté vady, které se pak posuzují u odborníků a řeší se to přes aukro, policii a soud.

http://www.intell.cz/aukce/aukro/obchodni-podminky

doplněno 23.05.12 12:14:

I s tím zipem u bundy bude problém, protože kupujete nošenou věc, která může vykazovat známky většího či menšího obnošení a poškození. Není tedy vinou prodávajícího, že za tři měsíce na bundě nošené dva roky odejde zip...

Takto odpovídá právní poradna:

"Při prodeji zboží použitého prodávající ze zákona neodpovídá za vady, které se projeví později, než při převzetí zboží. Na použité zboží se tedy žádná zákonná záruka nevztahuje, pokud ji prodávající sám dobrovolně neposkytne. Prodávající odpovídá podle § 616 odst. 1 obč. zák. pouze za vady, které prodávaná věc má již při převzetí (což musí kupující prokázat), přičemž se za takové vady nepovažují vady odpovídající míře běžného opotřebení. Pokud se vada vyskytne v prvních šesti měsících po převzetí zboží, musí prokazovat bazar, že vada vznikla teprve po převzetí zboží - pokud to neprokáže, občanský zákoník stanoví v § 616 odst. 4 vyvratitelnou domněnku, že se jedná o vadu, která již existovala v době převzetí (neodporuje-li to povaze věci). Nejde však o záruku (tou je totiž odpovědnost za vady, které se projeví až po převzetí zboží)."

A to je právě situace, kdy musí kupující prokázat, že se vada objevila až po koupi, je to tvrzení proti tvrzení a většinou se stejně nic nevyřeší. Když člověk kupuju použité oblečení, musí počítat s tím, že únava materiálu apod. přijde zřejmě brzy.

Datum: 23.05.12 11:47

Majsterjoe: nojo, to je pravda, to mě nenapadlo.

Martinaa: i na použité zboží se vztahuje ze zákona 6měsíců záruka, jen nevím, jak se to praktikuje u oblečení. Asi těžko budu reklamovat, že se mi o plot utrhnul rukáv, ale když po měsící odejde zip u bundy, reklamace se na to vztahuje.

Je pravda, že tazatelka neuvedla, zda má na prodej jednu dvě věci, nebo jestli hodlá nakupovat v hrabáku a prodávat jako přivýdělek, na to pozor, dnes už si to začíná hlídat berňák.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.