Dědictví - dluhy

Od: Datum: 08.02.13 17:37 odpovědí: 5 změna: 08.02.13 20:29

Hezký den,

mám dotazy ohledně dědictví:

- Vím, že dědictví mohu svobodně odmítnout a také, že mohu odmítnout celé dědictví jak s dluhy tak s majetkem. Co když jsou dluhy vyšší než cena majetku? Kdo pak věřitelům zaplatí zbytek? Nebo jejich nárok propadne?

- Pokud v dědictví nejsou dluhy, pouze majetek, mohu se jej taktéž zříci. Komu však připadne? Státu, nebo přechází automaticky na následujícího dědice, jež má nárok ze zákona?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.13 17:39

V případě, že dluhy jsou vyšší než majetek, tak mají věřitelé smůlu. Nikdo jim rozdíl neuhradí.

doplněno 08.02.13 17:45:

Domnívám se, že jestliže člověk odmítne dědictví, tak jeho část propadne státu. Pak má druhou možnost - vzdát se dědictví ve prospěch třetí osoby. Ale jestliže člověk, který se chce dědictví vzdát, má nějaké dluhy, tak to nejde udělat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: k2
Datum: 08.02.13 18:09

Nelze odmitnout dedictvi s nejakou podminkou (tedy vzdani se ho ve prospech nekoho).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 18:01
avatar

Dobrý den. Dědictvímusítepřijmout, nebo odmítnout pouze v celku (tedy aktiva i pasiva). Za dluhy z dědictví odpovídá dědic, ale jen do výše dědictví. Jestli-že dědici z první skupiny dědictví odmítnou, pak nastupují dědici druhé skupiny...Až pokud nezůstanou dědici žádní, dědictví propadne v tom případě státu.

doplněno 08.02.13 18:10:

Omlouvám se, písmenka se mi omylem nějak sjednotila...

doplněno 08.02.13 18:29:

Na všechny otázky jinak dává odpověď občanský zákoník § 460 a následující.

Viz: http://business.center.cz/bus…vo/zakony/obcanzak/cast7.aspx

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 08.02.13 20:21
avatar

Jen poznámka, tohle platí dnes. Připravují se změny, které dají zůstaviteli větší volnost, asi se dotknou i dědiců, a bude to platit už brzy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 20:29

toto je skutečný paradox, jediný kdo odpovídá špatně (sebod), alespoň co se týče doplnění ze 17:45h, má svou odpověď dvakrát ohodnocenou jako správnou...

řiďte se kapkounaděje..

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.