Nejste přihlášen/a.
Hezký den,
mám dotazy ohledně dědictví:
- Vím, že dědictví mohu svobodně odmítnout a také, že mohu odmítnout celé dědictví jak s dluhy tak s majetkem. Co když jsou dluhy vyšší než cena majetku? Kdo pak věřitelům zaplatí zbytek? Nebo jejich nárok propadne?
- Pokud v dědictví nejsou dluhy, pouze majetek, mohu se jej taktéž zříci. Komu však připadne? Státu, nebo přechází automaticky na následujícího dědice, jež má nárok ze zákona?
Dobrý den. Dědictvímusítepřijmout, nebo odmítnout pouze v celku (tedy aktiva i pasiva). Za dluhy z dědictví odpovídá dědic, ale jen do výše dědictví. Jestli-že dědici z první skupiny dědictví odmítnou, pak nastupují dědici druhé skupiny...Až pokud nezůstanou dědici žádní, dědictví propadne v tom případě státu.
doplněno 08.02.13 18:10:Omlouvám se, písmenka se mi omylem nějak sjednotila...
doplněno 08.02.13 18:29:Na všechny otázky jinak dává odpověď občanský zákoník § 460 a následující.
V případě, že dluhy jsou vyšší než majetek, tak mají věřitelé smůlu. Nikdo jim rozdíl neuhradí.
doplněno 08.02.13 17:45:Domnívám se, že jestliže člověk odmítne dědictví, tak jeho část propadne státu. Pak má druhou možnost - vzdát se dědictví ve prospěch třetí osoby. Ale jestliže člověk, který se chce dědictví vzdát, má nějaké dluhy, tak to nejde udělat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.