Kdy se používají samovstřebávací stehy

Od: Datum: 21.05.12 16:12 odpovědí: 9 změna: 16.01.15 23:00
avatar

V jakých případech se používají samovstřebávací stehy? Zatím jsem se setkal pouze s "normalními" vyndávacími.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.12 16:18
avatar

Nevstřebatelné stehy jsou vyndávacími nítěmi na kůži, kde je to vidět a vše ostatní, co vidět není, je vevnitř těla, je vstřebatelnými. Protože k nim se lékař už nedostane, musí se rozpustit a vstřebat.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poiu®
Datum: 21.05.12 16:31
avatar

Na "běžné" šití se asi používají běžné stehy, např. na platické operace spíše ty vstřebávací. Kdybyste chtěl ty vstřebávací, tak se to možná bere jako nadstandard a musíte si je připlatit.

Ale to jsou pouze mé domněnky, možná je to jinak, já měl první a poslední stehy před více než 20 lety, sice jsem měl "vytahovací", ale přesto mi tam jeden nechali a já si to vytáhl až doma. *smich*

doplněno 21.05.12 16:34:

Zajímavé čtení o stezích: http://www.wikiskripta.eu/index.php/Druhy_steh%C5%AF_v_chirurgii

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.12 16:56

Například při císařském řezu - děloha se zašije samovstřebávacími a břicho vyndavacími. Vše, co se operuje vevnitř těla se šije samovstřebávacími a na ostatní jsou normální vyndavací. Eva

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 21.05.12 17:04

Prosim o sdeleni, ktera prasata siji bricho po SC vyndavacimi stehy, abych se jim mohla pripadne vyhnout. Koho znam, ten mel samovstrebavaci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 21.05.12 17:01

Ty jsou dnes snad uz standart a mely by se pouzivat vsude, kde to jde. Co ja vim, tak cisarske rezy jsou sity samovstrebavacimi stehy.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.05.12 17:05
avatar

Nene, kýčel jsem měla zašitou vyndávacími nítěmi. A všichni pacienti okolo také, ikdyž byli z jiných měst a jiných špitálů. Jinými stehy, ale stejnými nítěmi.*vtip*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.05.12 20:27
avatar

já nejsem doktor, ale párkrát mě zašívali, takže o tom něco vím. Některé stehy se dělají po vnitřní straně kůže a ty se nevyndávají. Dělají se nití, co se časem sama od sebe rozpadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.12 23:08
avatar

Jinak ty samovstřebávací mají jedinou výhodu, a to právě tu vstřebatelnost. Proto se používají tam, kde je jinak nevyndáte, ale všude jinde jsou lepší ty nevstřebatelné. Tak to aspoň vidím já, stoprocentně za to neružím, lékařství druh chirurgického šicího materiálu, získaný ze zvířecích střev. Předností je jeho vstřebatelnost.
Ottův slovník naučný

↑ nahoru

Catgut [kat-] slovou struny ze střev ovčích, jichž se dle rady Listrovy užívá po vhodné přípravě k podvazování cev raněných, někdy ku stehu ran a někdy i ku drenáži při antiseptickém ošetřování ran; dříve struny ty hotoveny byly ze střev koček, odkud název. Catgut ponechán bývá v ráně trvale; ran nedráždí a po jisté době bývá
úplně vstřebán. Zmíněná vhodná příprava záleží v uložení catgutu a v uschování jeho v určitých tekutinách antiseptických Dle toho. jakou z tekutin jsme zvolili, nabýváme catgutu karbolovaného, chromo- vaného, sublimatovaného atd. Sterilisováním catgut u suchým teplem ve vhodných přístrojích sterilisačních zjednati si můžeme catgut aseptický. _chl.
↑ nahoru
Ohodnoceno: 0x
 
Od: marekp
Datum: 16.01.15 23:00

Samovstřebávací stehy lze použít prakticky kdykoli. Jsou teoreticky praktičtější, neboť ušetří pacientu další zákrok k odstranění stehů. Také se stoprocentně používají při vnitřních zákrocích, kdy není možné, ba ani žádoucí, se k nim opakovaně dostat a stehy vyndat.
Přestože jsou použitelné i vně těla, řada lékařů používá raději klasický materiál, aby měli kontrolu nad správným hojením a bezpečným odstraněním stehů. I vstřebávací steh se může "nevstřebat" a zanítit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.