Vztah teta synovec - platit darovací daň?

Od: Datum: 21.05.12 16:05 odpovědí: 1 změna: 21.05.12 16:46

Dobrý den, manželova teta(=manželka strýce)( manželův strýc byl bratr manželovi maminky) darovala manželovi dům. U právníka nám bylo řečeno, že tento vztah spadá do II. skupiny tudíž by darovací daň neměl platit. Ale na finančním úřadě chtějí 7% z odhadní ceny domu. Poradíte mi prosím, jak postupovat a které tvrzení je správné?

Děkuji Sylva


avatar
Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.12 16:46
 
avatar

Dobrý den. Sylvo, pravda je, že synovci a neteře patří do II. skupiny. Ale to by musel dům darovat Vašemu manželovi jeho strýc. Takhle mu dům darovala manželka strýce, takže se manžel do II.skupiny nepočítá. Takže fin. úřad má, podle mne, pravdu.

doplněno 21.05.12 16:50:
Rozdělení osob do skupin pro účely výpočtu daně (§ 11)

Pro účely výpočtu daně dědické, daně darovací a daně z převodu nemovitostí jsou osoby zařazeny do tří skupin vyjadřujících vztah poplatníka k zůstaviteli, dárci (obdarovanému) nebo nabyvateli (převodci). Příbuzenským vztahům vzniklým narozením jsou na roveň postaveny vztahy založené osvojením.


I. skupina

Do I. skupiny patří příbuzní v řadě přímé a manželé.


II. skupina

Do II. skupiny patří:



  1. příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety,


  2. manželé dětí (zeové a snachy), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem nebo smrtí zůstavitele ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na nabyvatele, dárce nebo zůstavitele.



III. skupina

Do III. skupiny patří ostatní fyzické osoby a právnické osoby.

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.