Znovuotevření dědického řízení

Od: Datum: 18.05.12 16:09 odpovědí: 3 změna: 19.05.12 14:17

Dobrý den,

máma za svého života již ve značně špatném zdravotním stavu darovala svůj majetek jednomu se synů(jsme celkem čtyři sourozenci) nedlouho před smrtí. Neproběhlo žádné dědické řízení, my zbývající tři jsme se nedověděli,že nějaké dědické řízení bylo a až po delším čase se nám bratr zmínil,že mu máma za svého života darovala svůj díl nemovitosti. Je to takto správné? Máme možnost napadnout darovací smlouvu?Je možné do ní nahlédnout na katastru? Nikdy jsme ji neviděli. Nebo musí znovu proběhnout dědické řízení? Nikdo nás neobeznámil. Děkujeme za odpověď. J.Ch.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.12 16:46
avatar

Dobrý den.

Pokud, matka darovala svůj díl vlastnického práva v době, kdy ještě žila, toto by nemělo být součástí dědického řízení. To vypořádává majetek až zesnulého.

Jediné, co bylo potřeba je darovací smlouva na základě, které byl uskutečněn přepis nebo zápis v katastru a zaplacení darovací daně.

Toto lze napadnout pouze soudně a argumentovat špatným duševním stavem matky.

Každopádně i darovací smlouva by měla mít svědka a být notářsky ověřená (ověřené podpisy).

Jako první krok bych se ale pokusil promuvit s bratrem a pokud Vám jde tolik o řádné dělení majetku, pokusil bych se sjednat kompenzaci pro ostatní sourozence mimosoudní cestou.

S pozdravem

Hans S.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.12 17:18
avatar

Po smrti člověka se vždy zahajuje dědické řízení. Soud ustanoví notáře, který zjišťuje v registru závětí, zda zůstavitel tam uložil svou závěť. Pak zjišťuje rozsah majetku, který by spadal do dědictví. Poté kontaktuje osobu, která vypravila pohřeb a jejím prostřednictvím zjišťuje okruh případných dědiců. Jakmile si notář zajistí potřebné podklady, nařídí ústní projednání dědictví. Výjimkou je případ, že notář zjistí, že zůstavitel nezanechal žádný majetek nebo zanechal majetek nepatrné hodnoty. Ten pak vydá tomu, kdo se postaral o pohřeb a řízení zastaví.

Vaše matka, pokud nebyla zbavena způsobilosti k právním úkonům, může darovat svůj majetek komukoli a nepotřebuje k tomu ničí souhlas, u podpisu nemusí být žádný svědek s výjimkou ověřovatele podpisu. Pokud byste chtěli prokázat, že v době darování nebyla matka schopna posoudit důsledky svého jednání (podpisu na darovací smlouvě), museli byste si v této věci zajistit vyjádření odborníka (psychiatra). Lékaři se však o psychickém stavu osoby zpětně zpravidla nevyjadřují. Napadnout platnost darovací smlouvy samozřejmě můžete, ale o úspěchu lze silně pochybovat.

Vy byste si u příslušného soudu mohli zjistit, který notář byl k vyřízení pozůstalosti ustanoven a u něho se dotázat, zda pozůstalostní řízení zastavil a z jakého důvodu, anebo zda řízení ještě probíhá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jachym
Datum: 19.05.12 14:17

Děkuji Vám moc za odpověď. Bratr se vypořádat nechce, nám ostatním třem patří 1/10. Zjistili jsme však, že nebyly přepsány pozemky pod domem a hospodářskou budovou a kus zahrady. Je možné napadnout z tohoto důvodu darovací smlouvu, že je neplatná? Darovací smlouvu si chceme vyžádat na soudu,odd.dědickém a prohlédnout si ji. Máma byla duševně nemocná, trpěla psychickými nemocemi. Máme pár lékařský zpráv. Chceme bojovat z toho důvodu, že je to nefér kvůli již nežijícím rodičům(bratr o ně mnoho let nejevil zájem) a i kvůli tomu,že dům se zahradou za dobu,kdy tam žije značně sešel. Připadá nám schůdnější dům prodat někomu,kdo se o něho postará a dům nebude dále ičen. J.Ch.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.