Lze urychlit proces znesvéprávnění?

Od: Datum: 17.01.13 09:30 odpovědí: 6 změna: 17.01.13 17:32

Mám mamku i bratra se závažnými psychickými diagnózy. U mamky proces omezení svéprávnosti trval 2,5roku! Bylo mi doporučeno vyřídit "nesvéprávnost" i u bratra, ale měla jsem to udělat už dřív. Nejde ten proces uspíšit? Protože úředníci z opatrovnického oddělení našeho města kroutili hlavou, že u mamky ten soud trval tak dlouho. Prý to tak nebývá, bývá to tak do roka vyřízené. Asi něco napsat na soud, ale co?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.13 09:49
avatar

Na soud musíte napsat návrh a doložit ho lékařskou zprávou ( to zřejmě víte). Urychlit to nejde, záleží na vytíženosti soudu a dalších věcech (např. složitost případu). Většinou toto ale "visí" na soudním znalci, kterého soud určí. Nicméně ještě jsem se nesetkala s tím, že by toto trvalo takovou dobu, jakou uvádíte. Ve většině případů soud rozhodl v rozmezí 3- 6 měsíců. To, že u Vaší matky to trvalo takový čas, nemusí ještě znamenat, že to u bratra bude trvat také tak dlouho.

doplněno 17.01.13 11:16:

Noel, k soudu můžete doručit případnou stížnost na průtahy v řízení, pokud je věc v běhu, ale žádný urychlovací proces v soudním řízení stanoven není...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.01.13 09:58
avatar

Měla byste co nejdříve podat návrh na příslušný soud. Používejte však správných termínů - nikoli znesvéprávnění apod., nýbrž zbavení způsobilosti k právním úkonům nebo omezení způsobilosti k právním úkonům. Na základě tohoto návrhu vyzve soud psychiatra, aby provedl vyšetření osoby a na základě jeho posudku rozhodne. Protože omezení, a tím spíše zbavení způsobilosti člověka, činit právní úkony představují mimořádně závažné zásahy do jeho osobního statusu, vyžaduje se, aby právní řád přesně stanovil podmínky, za nichž k tomu může dojít. Úkolem soudu je provést úplná a spolehlivá zjištění, jak se ten, o něhož se jedná, chová v každodenním životě a v různých situacích, jak se stará o své potřeby a o potřeby své rodiny, jak hospodaří se svým majetkem atd.Jestliže tento proces u někoho trval nepřiměřenou dobu, může být na vině soud, který se věcí nezabýval, psychiatr, který neprovedl včas vyšetření nebo samotná osoba, která se vyšetření vyhýbala. Dnes je obtížné posoudit, kde se celá věc zadrhla.

Do návrhu uveďte co nejvíce důvodů, proč by u vašeho bratra by měla být provedena změna způsobilosti k právním úkonům s tím, že hrozí nebezpečí zprodlení.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: drak41
Datum: 17.01.13 10:11

Dobrý den...promiňte mi tu poznámku...ale...ta psychický diagnoza je dědičná? Zbavit někoho nesvépravnosti...´pokud tomu tak skutečně je..to jako kdyby mě někdo zamknul dveře do místnosti a já nemohl svobodně jimi projít...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: noel*
Datum: 17.01.13 11:01

Tak trochu dědičná je, ale u bratra by se psychická nemoc nevyvinula, kdyby stále nežil s velmi těžce psychicky nemocnou matkou a tyranským otcem- aspoň podle jeho psychiatričky. Já už návrh na soud podala, roky jsem otálela, ale opatrovníci mamky naléhali a příbuzní taky chtěli, aby bratr byl chráněn. Přijde mi, že je psychicky na tom hůř a hůř.

On stejně jako mamka se nebude dobrovolně chtít nechat vyšetřit. U mamky musel psychiatr přijet k ní domů. Ale i tak nechápu, proč soud nebyl schopen rozhodnout dříve.

Někde jsem právě zaslechla, že jde napsat na soud nějakou prosbu o urychlení. Sice jsem už do návrhu napsala, že u mamky ten proces trval nestandardně dlouho, ale to asi těmi soudními úředníky nezahýbe. Jde o to, že opatrovníci mamky budou muset prodat bratrovi střechu nad hlavou a on odmítá spolupracovat úplně ve všem, takže by skončil jako bezdomovec (po soudním vystěhování), počítám, že z nějaké charity jej ostatní bezdomovci vyštípou. Do podnájmu si jej nikdo nevezme (působí nebezpečně a příliš podivínsky nejen zjevem) a odmítá spolupracovat. Potřebuje se dostat mezi sobě rovné, lidi se stejnou diagnozou.

Datum: 17.01.13 17:32
avatar

Myslíte, že zbavení svéprávnosti Vašeho bratra ochrání před nuceným vystěhováním a před osudem bezdomovce?

Obávám se, že tomu bude právě naopak, usnadníte situaci nikoliv bratrovi, ale tomu, kdo chce jeho bydlení prodat (odhaduji, že mu nechce zajistit náhradní bydlení). Kromě toho není nespolupráce ani nesouhlas s prodejem domu důvodem ke zbavení svéprávnosti.

___ PS: Příště by bylo lepší navázat na původní dotaz, aby byly informace pohromadě.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: noel*
Datum: 17.01.13 12:49

Děkuji vám všem za rady, jsem nyní moudřejší )

Pěkný dny a mnoho tak nezištných rádců přeji nám všem!

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.