Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Exekuce za nezaplacenou pokutu vs bydliště

Od: 2mischa2* odpovědí: 7 změna:

Ahoj.

Mám otázku. Brácha před devíti lety nezaplatil pokutu od revizora 208,- Kč. V říjnu 08, bez jakýchkoliv předchozích upozornění, nebo upomínek mu došlo nařizení od exekuce na zabavení majetku, když do 3 dnů nezaplatí. Bude se proti tomuto odvolávat, i když to zřejmě nemá smysl, ale to nevadí.

Moje otázka zní. Bratr žije sám s přítelkyní, ale trvalé bydliště má u rodičů. Kam případně přijdou zabavit majetek? Tam kde má trvalé bydliště, ale nemá tam žádný majetek, nebo do bytu, kde bydlí s přítelkyní a jeho je jen televize? Zbytek je přítelkyně. Můžou zabavit něco, co není jeho?

Děkuji za rychlé odpovědi.

doplněno 18.10.08 10:34:

Zapoměla jsem uvést, že z té částky 208,- před devíti lety je dnes 12 000,-.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

cybermagefroll*
hodnocení

5x

Pokuta narostla samozřejmě úroky z prodlení, o náklady soudního řízení a odměnu a náklady executora. Jinak máte bohužel docela povedeného bratříčka který lže. Prostě upomínky o zaplacení a soudní obsílku ignoroval a teď má naprosto oprávněně na krku exekuci. Hold za každou blbost se platí!

Jinak pokud budu citovat přímo z článku Exekutor má vždy přednost tak:

" Nejlepším způsobem, jak se zabavení majetku vyhnout, je včas platit své závazky. Druhým způsobem, jak se zabavení majetku vyhnout, je poctivě přebírat veškerou doporučenou poštu,"radí Jan Grosam.

Jen na poštu, kterou převezmete, můžete včas reagovat, začít splácet a předejít vydání exekučního rozhodnutí soudem. Pokud totiž necháte celou záležitost dojít k tomu, že soud rozhodne a předá věc exekutorovi, nevyřešíte nic ani jednorázovým splacením původní dlužné částky. Exekutor se musí řídit rozhodnutím soudu a dokud od něj nedostane rozhodnutí o zastavení exekuce, musí v ní pokračovat. Vysvětlovat pak v bytě plném úředníků, že už jste dluh vyrovnali, je proto zbytečné. O své věci stejně přijdete. Abyste je získali zpět, bude vás to stát nemalé peníze. V krajním případě o ně budou vaši příbuzní muset usilovat v dražbě, protože dlužník se jí nesmí zúčastnit."Jakmile soud pověří exekutora, začínají naskakovat další a další položky, které musí povinný, tedy ten, koho se exekuce týká, také zaplatit,"upozorňuje Jan Grosam.

Typickým příkladem jsou nejrůznější nezaplacené pokuty z MHD. Pokud totiž nezaplatíte pokutu včas a dopravní podnik věc předá soudu, zvyšuje se pokuta o soudní náklady a odměnu advokáta. A když si nevyzvedne ještě soudní obsílku, přidají se ještě náklady exekutora. Přestože částky, účtované exekutorem za jejich práci, vypadají u takto nízkých pohledávek nesmyslně vysoké, jsou pochopitelné. Exekutor je totiž firma jako každá jiná a musí platit své zaměstnance, provoz a chce také _ pochopitelně _ dosáhnout zisku. Zpracování případu za 1000 korun je přitom na náklady a práci stejně náročné, jako u kauzy za 100 000 korun.

Jistou možnost, jak omezit finanční ztráty, představuje ještě splácení přímo exekutorovi. To ovšem opět vyžaduje průběžné vyzvedávání doporučených zásilek na poště. Splátkový kalendář sice bude poměrně tvrdý, ale vyhnete se aspoň tomu, že vybavení vašeho bytu dostane žluté nálepky"zabaveno". Navíc se vaše platby sníží o peníze, které byste museli uhradit za dopravu, skladování svých věcí. A především, nikdo vám nevystěhuje byt. Na tuto možnost se však raději nespoléhejte. Exekutor není povinen povolit splátky, záleží to jen na něm.

To není moje!

Exekutor vždy zajišťuje movité věci, které sepsal do protokolu. Na movitých věcech není ovšem nijak napsáno, komu patří, ani to není jinak snadno ověřitelné. Exekuci, jako donucovací cestu k uspokojení věřitele, by nepřiměřeně brzdilo, kdyby zákon umožňoval, nebo dokonce ukládal, úředníkovi zkoumat na místě, komu konkrétní movitá věc patří. K tomu slouží takzvaná vylučovací žaloba, kterou musí podat ten, kdo tvrdí, že mu ona věc patří. Žaloba se podává k soudu, který nařídil exekuci. Rozhodnutí soudu pak zní,"že se z exekučního řízení vylučuje ta konkrétní věc, jež byla žalobou označena a jejíž vlastnictví třetí osoba prokázala". Samozřejmě v případě, že soud žalobu nezamítne.

Z předcházejícího odstavce je zřejmé, proč nemůže fungovat obvyklá obrana lidí, v jejichž domácnosti probíhá exekuce. Protože neexistuje registr movitých věcí, nemůže úředník v dotčené domácnosti poznat, co není dlužníka. Zároveň je ze zákona povinen zabavovat všechno, co má nějakou hodnotu, aby zajistil maximum věcí, jejichž prodejem se pokryje pohledávka věřitele.

Exekutor může pouze ve"zcela zřejmých případech a na základě provedeného dokazování zvážit vydání věci třetí osobě, jež své právo jednoznačně prokáže"."Například se to týká leasingové společnosti, která předloží smlouvu, případně odstoupení od smlouvy a nelze dovodit jiný závěr, než že byla nesporně sepsána věc patřící této společnosti,"vysvětluje exekutor Jan Grosam. Ovšem ani když to exekutor neudělá a nechá vše na posouzení soudu, neporuší zákon.

oblibena.net/...

2mischa2*
hodnocení

Děkuji za výstižnou odpověď. Jen budu oponovat v tom, že bratr lže. Pošta mu chodí na trvalé bydliště, a co vím, tak opravdu žádné upomínky ani nic podobného domů nechodilo. Alespoň poslední 3 roky.

V občanském judu jsem navíc viděla podobný případ, kde si byl díky svému kamarádovi, který dostal také obsílku od soudu, pán zjistit u MHD, zdali nemá také nějaké dluhy. Dluhy měl ale žádné upomínky mu také nechodily...

Jak si teda soud, nebo exekutoři můžou dovolit, nedat nám občanům včas vědět, že máme nějaké dluhy? A ještě k tomu 9 let!?

Díky za www. a prosím ještě o vysvětlení mých dalších otázek.

 

paja*
hodnocení

2x

Nejsem odborník, ale exekutor jde tam , kde je trvalé bydliště a ten kdo tam bydlí musí prokázat , že zabavovaná věc je jeho a ne toho kdo má průšvih.Tedy podle mě půjdou k rodičům. Nebylo by lepší zaplatit těch 208,- kč a vyhnout se problémům?

2mischa2*
hodnocení

Už jsem doplnila svoji otázku, že ta částka je nyní 12 000 Kč. Před devíti lety byla 208 Kč. Právěže si tímto nejsem jistá. Co by teda zabavovali, kdyby teoreticky nevlastnil vůbec nic? Oblečení?

 

hawatt*
hodnocení

2x

v usnesení o nařízení exekuce resp. v exekučním příkazu - z nichž oba mu musí být doručeny, aby mohla být exekuce v právní moci bude označeno rozhodnutí, na jehož základě je exekuováno a to včetně toho soudu, který o něm rozhodl.

nejlepší je pak dojít do spisu tohoto soudu a:

1) zjisiti, kdy nabyl právní moci - bylo-li by to do deseti let před exkucí, je to blbé, jinak je tam tzv. promlčení

2) podívat se na"doručenky"zda bratr převzal či nepřevzal toto rozhodnutí - když ne, dá se i dnes bránit, ale to už je pak vyšší dívčí a chtělo by to navštívit právníka

 

jambus*
hodnocení

0x

Nejsem právník.Ale co promlčecí lhůta? Jsou 2,3,5,10 ale možná jich je víc a záleží na kvalifikaci spáchaného skutku.

Devět let? stím by se možná už dalo proklouznout.

Ale ať si brách radeji příště cvakne :) A za 12 tis. se příště může s kamarády cvaknout v hospodě*placni*

hawatt*

od pravomocného rozhodnutí je to deset let

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]