3x

Od kdy dětem vyprávět nebo číst pohádky?

Od: Datum: 12.05.12 08:05 odpovědí: 10 změna: 15.05.12 11:02

Mám doma skoro tříměsíčního špunta a tak by mě zajímalo, od kdy podle vás má cenu mu vyprávět pohádky. Když jsem zkoušel něco najít tak tam bývá většinou jen něco ve smyslu "od malička" a přitom tam třeba zároveň zmiňují tříleté děti. Takže v tom mám zmatek

Upozornění
Tato otázka je 5 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.05.12 08:18

Malé děti, i když třeba mluvenému slovu dosud nerozumí, uklidňuje hlas. Měl by být příjemně posazený, pomalejší, velice výhodné je recitování kratinkých říkadel. Děti už odmala chápou rým, je to pro ně takové zpěvné a dobře to pochopí.

Klidně bych špuntíčkovi tak od 6 měsíců, až bude už začínat sedět, ukazovala jednoduché obrázky a četla mu k tomu říkadla. Přitom ho mít na klíně - kontakt s maminkou. Je to pro mimča přínos - naučí se dřív mluvit, opakovat, budou si rozvíjet slovní zásobu. Už u zhruba ročního či 1,5 letého dítěte poznáte, zda si s ním rodiče čtou, zpívají mu, vyprávějí.

Pohádka je v té době ještě dlouhá a dítě nepochopí souvislosti. Pro začátek bych použila osvědčené obrázky Josefa Lady s říkadly. Dítě poznává zvířátka, ta mají děti nejraději a pan Lada jich kreslil mnoho.

A říkadla typu: Ten náš Pavel, to je kos...či Žába skáče po blátě... jsou zpěvné a děcko se brzy naučí samo opakovat.

Chválím, že chcete děcku vyprávět a číst, sezení u televize či videa přímé čtení a kontakt s rodičem nikdy nenahradí. Jaga.

Ohodnoceno: 7x

Datum: 14.05.12 10:45

Děkuji všem za odpovědi, bohužel můžu ocenit jen 3 i když by si to zasloužily všechny.

.

Sám jsem na tátově vyprávění pohádek a všelijakých příběhů "vyrostl", takže to že v tradici budu pokračovat pokládám za samozřejmé a už se na to strašně těším. I když mě mrzí že pohádky budou jen ode mě a kouzelné pohádky od dědy už můj syn nepozná... No holt takový je někdy život *plac*
.
Jinak samozřejmě mu povídáme říkanky, zpíváme na usnutí a neustálě s ním "komunikujeme". Televize je maximálně pro nás když mrně usne, rozhodně né pro něj. Šlo mi právě o to od kdy má trošku smysl začít s nějakým kraťoučkým příběhem který má opravdový děj a není to jen rýmované předčítání o stavbě vzducholodí :) Takže to budu průběžně zkoušet někde mezi tím půl rokem až dvěma lety a uvidíme. *houpy*

Od: viky®
Datum: 12.05.12 08:45

Dobrý den. Nemusí to být pohádky, co svému tříměsíčnímu dítěti povídáte. Tím, že ho máte v náručí, ukazujete mu pejska, nebo kočičku a povídáte mu o tom, to je také pro dítě pohádka. Povídáte mu o sluníčku, o babičce, která jde kolem vás, nebo hračce, kterou máte v ruce. Zpívání, je pro malé dítě uklidňující. Tím, že zpíváte, třeba "Prší, prší," a rukama ukazujete jak prší, dítě brzy, začne ručičkama také dělat, prší. Proč se maminky od narození mazlí s dítětem a povídají si s ním. Protože maminka promluví a dítě se hned otáčí, za jejím hlasem. Zná ten hlas. Jen mluvte, zpívejte, usmívejte se a předvádějte rukama, je to spojení, vaše a dítěte. Dítko vás bude brzo napodobovat.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 12.05.12 08:58

Vzhledem k tomu, že jsem babča na vozíku a na vnučku jsem se moc těšila, sotva byla na světě už jsm zpívala a vyprávěla, četla Hrubínovi veršované pohádky (prý si to ty mrňata pamatují), každopádně vždycky usnula. Vnučka je živel od malička, dnes má dva roky a když jí řeknu dones knížku budeme si číst, donese mi knížky, řekne "babííí čti" a jde skákat na trampolíně. Nejen, že jí čtení nezajímá ale nemělo to vliv ani na rozvoj její řeči jelikož říká pár slov a to ještě zkomolených, za to vyleze na kde co, co má kola (odrážedlo, tříkolka) je v jejím zájmu, kočárek s panenkou pouze vzhůru nohama když se dají montovat kolečka. V knížce si maximálně prohlídne zvířata, v rychlosti otáčí stránky a říká co které zvíře dělá (bů, mé, koko, mňau, krá) a už je zase někde pryč (třeba se houpe na madlech co mám v bytě). Televize jí vůbec nezajímá, zato počítač kde se dá krásně rozebrat klávesnice nebo jezdit myší po obrazovce to ji jiná. Večer vydrží odsledovat večerníčka a když za ní jdete k postýlce s knížkou, řekne "neců, jdi pryč". No a pak se těšte jak budete číst pohádky.

Datum: 12.05.12 10:10

začali jsme někdy od dvou let.. nedělám si iluze, že tomu rozumněl, ale slyší že jste blízko, uklidní se a lépe usne. Někdy si u toho hraje s autíčkem a provádí lotroviny, buď čtu dál nebo uděláme dohodu, že musí být v klidu, abych pokračoval... záleží jak moc je unavený... někdy sám spěchá do postýlky a jen lehne už spí (do 10sec) a to dřív byl hodinový proces zpívání atd. *smich*

doplněno 12.05.12 10:11:

není špatný domluvit se na jedné pohádce (5min) a pak i když nespí prostě odejít...a on v klidu usne, až na výjimky, vše je o zvyku.

Datum: 12.05.12 11:38

Takovému malému miminovi bude jedno, co mu budete povídat, hlavně když to bude váš hlas. Takže klidně mu můžete povykládat o hospodářsko-politické situaci v našem státě, hlavně se při tom nerozčilujte, mluvte klidně a příjemně, jakobyste povídal pohádku. Já dítěti zpívám, nyní když už má půl roku, tak je vidět, že ho to opravdu zajímá a uklidňuje. S pohádkami asi začnu už brzy - hlavně tedy před spaním.

Od: miljan*
Datum: 12.05.12 12:03

Souhlasím s tím, mluvit klidně a příjemně, ale to nejde při výkladu o hospodářsko-politické situaci v našem státě. *cert**cteni*

Od: askmenow*
Datum: 12.05.12 17:10

Dobrý den.

Klidně od narození. Samozřejmě, že měsíční mimonko nebude rozumět příběhu, ale je dokázáno, že děti uklidňuje melodie hlasu hlavního opatrovníka, tedy většinou maminky. Navíc dětem se rozvíjí cit pro ty hlásky, které v dětšví slýchá (proto mi nechápeme niance mezi některými hláskami v japonštině, rusům dělá problém rozlišit u a ú atd.), pro ostatní ho ztrácí. V takto raném věku je tedy celke jedno, co budete vyprávět, klidně mu můžete říkat, jak se vaří svíčková, nebo jaké jste viděla krásné šaty ve výloze, důležité je, že mluvíte déle, souvisle, klidným hlasem. Samozřejmě nejen maminka by to měla dělat, kdokoli.

Jak dítě stárne, začíná odposlouchávat slova a chápat význam. Jak jste psal o třech letech, to už je skutečně pozdě. V té době by dítě mělo být schpné pohádku vyprávět samo (i kdyby popleteně). Vyprávění je důležité z mnoha hledisek. K těm nahoře nesmím zapomenout zmínit rozvoj slovní zásoby a trénink udržení pozornosti po delší časový úsek, trénování paměti a také získávání pocitu bezpečí (dobro zvítězí). Často také kulturně adekvátních vzorců chování.

Ohodnoceno: 1x

Od: krkovicka*
Datum: 12.05.12 17:19

Dobrý den.Není od věci začít už teď.Někde jsem četla studií že než číst dětem kolem roka klasické pohádky s rýmy tak si vzít odborný časopis a číst jak sestrojit vzducholod apod.Dítě to zaujme víc a slova pobere snadněji vyzkoušela jsem to a změna slovosledu opravdu zaujala.
doplněno 12.05.12 17:24: Jak píše Eualile že miminku zpívá.Tak třeba můj bratranec od narození prvního syna mu po večerech hrál na kytaru,zpíval mu k tomu.Dnes má druhého syna a zpívá jim.Doslova se dožadují.Ti pohádky mají jen u babiček a když táta není k dispozici.

Od: niko321
Datum: 15.05.12 11:02

Kdyz byly deti male, tak do roku, tak jsme spis "povidali", pak zacala leporela a kdyz u nich dite vydrzelo, nevztekalo se a nemlatilo s knihouo zem, vzala jsem pohadkouvouknizku a zacala predcitat...ony ty deticky si zvyknou, lepe usinaji a tesi se..*pusa*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.