Důchod u člověka, který nikdy nepracoval

Od: Datum: 16.01.13 10:49 odpovědí: 14 změna: 20.03.13 19:01

Zdravím.

Četl jsem si něco o důchodech (byť je mi to téma zatím dost vzdáleno) a nikde jsem nenašel odpověď na to, jestli a kolik dostane důchod člověk, který zaplatí v součtu třeba jenom 3 roky na sociálním pojištění. Anebo třeba vůbec nic. Jestli bude mít nějaký důchod, z čeho se bude vypočítávat a v kolika letech ho dostane.

Aby se předešlo citování hoaxů (jako např. že se mu vypočítá z průměrné mzdy a podobné kraviny), uvítal bych, kdyby zde byla i citace ze zákona. resp. odkaz. Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.01.13 11:46

Zde máte odkaz na stránky správy sociálního zabezpečení, kde jsou uvedeny i potřebné doby pojištění. 3 roky rozhodně nestačí:

http://www.cssz.cz/cz/duchodo…ni/davky/starobni-duchody.htm

doplněno 16.01.13 11:47:

A zde ještě seznam náhradních dob, které se také započítávájí do doby pojištění:

http://www.cssz.cz/cz/duchodo…i/nahradni-doba-pojisteni.htm

Ohodnoceno: 2x

Od: axus®
Datum: 16.01.13 11:58

Spravne a pouze bych na okraj doplnil, ze do odpracovane doby lze zapocitat i dobu, po kterou bylo socialni pojisteni odvadeno v jinem clenskem state EU, kdy si CSSZ tyto roky pro vypocet celkove odpracovane doby "pujci" prave ze zahranici.

Vyse duchodu v CR je ale o tyto "cizi" roky samozrejme nizsi a o cizi vysi duchodu si je potreba zazadat v dane zemi, kam se zase muzou pujcit odpracovane roky v CR, aby se splnilo potrebne minimum daneho statu.

Takze 3 roky urcite ne.

Ohodnoceno: 0x

Od: pt®
Datum: 16.01.13 12:17

Pokud se aktuálně chystáte do důchodu, že máte důchodový věk a nemáte odpracovaný potřebný počet roků, nebo jste si neplatil dobrovolně soc. pojištění ani jste napracoval v zahraničí, nebyl ani v evidenci ÚP, tak Vám chybí roky a na žádný důchod nemáte nárok. Musíte si platit zdr. poj. a pokud budete nyní v evidenci ÚP, tak do 65 let a pak dostanete nějaké životní minimum. Nejlépe si zajít na Okr. správu důch. zabezpečení a dovíte se aktuální informace. Pokud nemáte důchodový věk, může se v budoucnu mnoho zákonů změnit. - pt

Od: koukolik
Datum: 16.01.13 13:17

Přiznání důchodu je opravdu vázané na odpracované roky a jeho výše na odvedeném pojistném. Takže ve vašem modelovém případu nemáte nárok na žádný důchod.

Existují ale další sociální dávky - dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení, které zajišťují člověku, který nemá jiné příjmy, jakousi skromnou existenci. Některým skupinám se tedy nabízí úvaha, jestli makat od nevidim do nevidim v nějaké nechutné špatně placené práci s nejasnou vidinou mizerného důchodu, nebo raději celý život parazitovat na našem sociálním systému s tím, že stejně nějaké peníze - možná ne o moc nižší než ten důchod - od státu dostanu. Je tady samozřejmě riziko legislativních změn ale jaká je jistota důchodu, že ano?

Od: tomasgulas
Datum: 16.01.13 14:13

Díky za odpovědi. Takže je to prostě tak, že i kdybych odvedl "milióny" na sociálním, pokud nebudou odpracované roky, nedostanu nic. To je vše, co jsem potřeboval vědět.

Od: luke237
Datum: 16.01.13 14:22
Blahopreji! Prave jsi pochopil, ze platit si socialni kvuli duchodu je pekna kravina. Mnohem lepsi je tyhle penize dat stranou a investovat, aby ti vynasely (nejlepe vice) nez duchod a navic i v pripade, kdy nebudes mit odpracovano 35 let.

Od: tomasgulas
Datum: 16.01.13 14:36

Nene, já platím jenom tolik, kolik musím, ale přemýšlím, že bych začal odrbávat tento stát o to, o co okrádá on mě. Abychom si byli fifty-fifty. To je celé, jen zjišťuji podrobnosti.

Od: ladaadal*
Datum: 16.01.13 18:11

Tome, až na ten způsob přijdeš, poděl se, taky bych to aplikoval, už mě nebaví živit darmožrouty.:D

Datum: 16.01.13 19:05

až pujdete pro duchod tak se stačí přebarvit na černo :) ...

Ohodnoceno: 1x

Od: andsou
Datum: 20.03.13 10:11

jediný způsob u zaměstnaného člověka je účast v 2.pilíři důchodové reformy, kdy mám možnost vyvést 3% z odvodů, které jdou do státního důchodu (čili nejen pro mě, ale i pro všechny nefachčenka) na můj osobní důchodový účet. Stojí mne to další 2% ze mzdy, které musím přidat, ale pořád jsou to moje peníze, případně mých dědiců.

Kde jinde na 100 kč, které vložíte, dostanete garantovaných 150 kč od státu = výnos 150%! měsíčně zaručen

Datum: 20.03.13 11:39

Ale nemáte nikde zaručeno, že ty peníze dostanete. To není dobré!

Datum: 20.03.13 18:43
Nejste moc ekonomicky zdatný - výnos 150% je jen z měsíčně uložené částky, podobně jako u stavebního spoření.
Další věc - řekl vám někdo, jak se tyhle peníze dědí?
Taky mě zajímá vaše jistota, ze splníte podmínky odchodu do duchodu, kdyz vás po padesatce nikdo nezamestna .
Pokud dojdete az sem, kde berete jistotu, ze fond tyhle peníze nevytuneluje, stát nic negarantuje. A pozor, režie tenhle fondů může být az třicet% - vašich třicet procent! Kdyz k tomu pripocitate inflaci za 35 let, tak v konečném součtu dostanete zpět možná 60-70% VASICH NASPORENYCH PENĚZ VČETNĚ STÁTNÍHO PŘÍSPĚVKU. Co za to pak koupíte si domyslíte sám...
http://www.blisty.cz/art/67653.html
Ale nezoufejte, pokud budete volit v příštích volbách ČSSD, tak ta ten nesmyslný druhý pilíř zruší a pak budete mít možnost svoje nasporene penízkpřevést do něčeho smysluplného... p
Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.03.13 11:07

V souvislosti se spamem, který obíhá internet se to už různě řešilo a asi nejlepší vysvětlení, jak to chodí je zde http://www.hoax.cz/hoax/starobni-duchody-zvyhodneni-romu/ včetně odkazů na paragrafy.

Datum: 20.03.13 19:01

Co je potřebné pro nárok na důchod a jaké jsou podmínky přiznání, to se dočtete v zákoně č. 155/1995 Sb., který platí od 1.1.1996. V zákoně nenajdete uvedené, kdo NEMÁ nárok, pouze to, za jakých pdomínek nárok vznikne.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.