Potvrzení o ročním zůčtování daně - zaslání

Od: Datum: 15.01.13 14:34 odpovědí: 10 změna: 20.01.13 13:20

Dobrý den,

minulý rok jsem pracovala do října 2012 jako zaměstnanec. Od 1.11.2012 jsem zatím ještě nyní bez práce.

Chtěla bych se zeptat jestli je povinností zaměstnavatele mi poslat "potvrzení o ročním zůčtování daně"?

Budu tento doklad do dalšího zaměstnání potřebovat?

Děkuji vám všem

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.01.13 15:12

Co přesně míníte "potvrzením o ročním zúčtování daně"?

Chcete-li, aby Vám roční zúčtování provedl poslední zaměstnavatel, doručte mu do 15. února t.r. písemnou žádost.

Ohodnoceno: 0x

Od: melinda
Datum: 15.01.13 15:36

Dobrý den,

ano myslím tím aby mi zaměstnavatel provedl zůčtování daně za rok 2012.

Musí to být žádost? Nestačí jen písemný mail či tel. domluva?

Bude se mi tento doklad k něčemu hodit? Chtěla bych mít všechny věci vpořádku.

Děkuji mockrát

Datum: 15.01.13 16:11

Povinností zaměstnavatele to není, nemůže vědět, že jste do konce roku neměla jiného zaměstnavatele. Zavolejte nebo zajděte na mzdovou účtárnu a domluvte se s účetní, že chcete požádat o roční zúčtování za rok 2012. Ona najde Vaše daňové prohlášení (růžový dvojlist), které jste podepisovala při nástupu, a v jeho druhé části Vás nechá vyplnit a podepsat několik kolonek.

Pokud chcete vyřídit tuto věc e-mailem, můžete to zkusit, ale nejspíš to nepůjde. Podle mě byste musela mít v e-mailu zaručený elektronický podpis. Myslím, že daňové prohlášení Vám nebude chtít poslat ani poštou (kdyby se ztratilo, nedoloží u případné kontroly, proč Vám uplatňovala slevu na poplatníka), ale možná se pletu. Za pokus to stojí.

Podpis na daňovém prohlášení musí být do 15.2., jinak nezbude, než si požádat o Potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách a podat si přiznání na FÚ sama.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.01.13 16:47

Platnost Vašeho podpisu na prohlášení k dani skončila spolu s Vaším zaměstnáním.

Proto musíte zaměstnavatelki doručit písemnou žádost o provedení ročního zúčtování daně. Žádost musí být zaměstnavateli doručena nejpozději 15. 2. 2013 (nestačí žádost 15. 2. odeslat). Máte-li zaručený elektronický certifikát, můžete požádat i e-mailem.

Ono ani tak nejde o potvrzení (to by Vám podle mne k ničemu nebylo), jako o možnost uplatnit slevu na poplatníka za celý kalendářní rok.

doplněno 15.01.13 18:24:

Hm, ale padlo...

Ohodnoceno: 1x

Od: hm®
Datum: 15.01.13 17:09

Jen doplním, myslím, že to tu nepadlo: roční zúčtování nepotřebujete vůbec. Ale je výhodné pro Vás, protože Vám bude vrácena část zaplacených daňových záloh za ty neodpracované loňské měsíce.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.01.13 21:43

Děkuji za informace,

pokud bych vypsala a doručila doporučeně žádost, jde všechno vyřídit poštou? Že by mi bývalý zaměstnavatel jen poslal příslušné dokumenty? Nebo v každém případě musím jít do firmy a vše podepsat tam?

Datum: 15.01.13 22:03

Zavolejte bývalému zaměstnavateli a dohodněte se s ním na přesném postupu (zaměstnavatel není povinen Vám nic zasílat poštou).

Vy se musíte postarat o to, aby Vaše písemná žádost (nejde o žádný formulář, napište ji klidně rukou nebo v PC a vytiskněte, u tištěné žádosti ale nezapomeňte na vlastoruční podpis).

doplněno 15.01.13 22:04:

Vypadla mi část věty: ... , aby Vaše písemná žádost byla zaměstnavateli včas doručena (nejlépší by bylo ji předat osobně proti potvrzení na kopii nebo zaslat doporučeným dopisem s dodejkou).

doplněno 17.01.13 01:24:

Nedoručíte-li zaměstnavateli písemnou žádost roční zúčtování daně do 15. února s vlastoručním podpisem, nemůže Vám zaměstnavatel zúčtování provést.

Jaký e-mail jste účetní odeslala (byl podpsán zaručeným elektronickým podpisem)? Odhaduji, že Vám účetní zašle potvrzení o příjmech a odvedených zálohách, abyste si mohla sama podat daňové přiznání.

Ohodnoceno: 2x

Od: daovepriznani
Datum: 16.01.13 12:35

Včera jsem požádala emailem bývalou účetní a ta mi dnes potvrdila, že Zůčtování daně za rok 2012 zašle poštou.

Ohodnoceno: 0x

Od: hm®
Datum: 16.01.13 15:26

Jen aby to nebylo pouze "potvrzení o příjmech a zaplacených daňových zálohách". To byste si pak musela sepsat to roční zůčtování sama. Ono to zas není tak složité a pomohla by s tím jakákoliv normálně znalá mzdová účetní, možná i paní na finančáku (kdyby se jí chtělo); s využitím toho "potvrzení" by to byla práce asi na 5 minut.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 20.01.13 13:20

Děkuji, moc jste mi pomohli, hezký den

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.