Vrácení daně za úroky z hypotéky

Od: Datum: 15.01.13 09:48 odpovědí: 8 změna: 27.03.14 13:03

Ahojte, mám skromný dotaz. Přišlo mi "potvrzení o výši zaplacených úroků z hypotečního úvěru", kde je napsané, že jsem na úrocích za rok 2012 zaplatil 67 759,03 Kč. Dá se nějak vypočítat, jestli mi budou něco vracet na daních? Docela bych potřeboval vědět, jestli můžu s něčím počítat, protože mi kleklo auto a nebude to zrovna levná oprava...

Předem díky moc!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 15.01.13 10:00

Dobrý den.

Takto, bez potřebných informací Vám to nikdo nespočítá. Vratka daně při ročním zúčtování nemůže být vyšší než celková odvedená daňová záloha za daňové období (2012). Daňový základ základ si snížite o tuto částku 67 759 Kč, spočítáte si daňovou povinnost, odečtete odvedenou zálohu a rozdíl bude činit případnou vratku daně.Pokud jste tedy zaplatil dostatečně vysokou daňovou zálohu, pak velmi hrubým výpočtem by se Vám mělo z této částky vrátit 15%.

Požádejte si o roční zúčtování daně u svého zaměstnavatele do 15.2. letošního roku.

doplněno 15.01.13 10:43:

Ano. Na mzdové účtárně musite předložit kopii celé úvěrové smlouvy, list vlastníka z katastrálního úřadu, v případě opravy údržby či opravy bytu (nemovitosti) doklad o trvalém bydlišti, potvrzení o výši zaplacených úroků (originál). Vše dokládáte do 15.2. 2013, v případě vlastního daňového přiznání je termín 31.3.2013 na finačním úřadě.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: koukolik
Datum: 15.01.13 10:26

Viz příspěvek od ron, ještě bych možná doplnil, že uplatnění úroků z úvěru v daňovém přiznání má také jisté podmínky, např. musíte být majitelem nemovitosti (zápis v katastru), musíte objekt užívat ke svému bydlení nebo někoho z rodiny, ... konkrétně je to popsané v §15 odstavce 3 a 4 zákona o dani z příjmu fyzických osob

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klerysa
Datum: 27.03.14 12:57

Dobrý den, ráda bych navázala na tento dotaz. Řeším momentálně s účetní firmou, že mi nechtějí udělat zúčtování úroků v ročním zúčtování, protože v bytě, který vlastním, na který hypotéku platím, nemám trvalé bydliště, ale o tomto zákon nehovoří, jen o tom, že ho musím užívat k trvalému bydlení já, či má rodina, dle § 15 odst. 4. Nutí mě, jim dávat čestná prohlášení, kdo konkrétně v bytě bydlí, ale já jim přeci v prohlášení, kde si o zúčtování daně žádám, již prohlášení, že byt dle zákona 586/1992 Sb, §15 užíváme. Teď mi tvrdí, že když si účetní není jistá, může mi toto zúčtování úroků odmítnout. Je to tak? To by si pak mohla každá účetní vymyslet, že si není něčím jistá a vlastně bychom si museli všichni DP podávat sami.

Moc děkuji za Vaši reakci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: len
Datum: 27.03.14 13:03

no, účetní je za správnost zodpovědná. ještě před pár lety si skutečně ti, co chtěli odpočet hypotéky, museli podávat přiznání sami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: george*
Datum: 15.01.13 11:00

Děkuji za odpovědi. Mzdovou účtárnu máme bohužel externí, takže takže jsem se nemohl poptat přímo "u zdroje".

Hezký den!

Od: dery®
Datum: 16.01.13 13:06

Nevím, jak a podle čeho se to počítá, ale já jsem měla ze zaplacených cca 78.000,- zpátky cca 11.000,-.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ptra1984
Datum: 06.02.13 10:14

Nově totiž odečte 19 % ze zaplacených úroků na místo nynějších 15 %. Tudíž by to mělo 19% ze zaplacené částky

http://www.mesec.cz/clanky/pl…e-reforme-usetrite-na-danich/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 06.02.13 11:46

Nesmysl. Ten článek je skoro 2 roky starý a vycházel jenom z návrhů MF. Nic z toho nebylo uzákoněno. Za rok 2012 platí pořád 15%ní daň *smich*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.