Syn týrá matku. Co lze dělat?

Od: Datum: 20.04.12 19:08 odpovědí: 9 změna: 28.06.14 16:25

Dobrý večer,

obracím se se žádostí o radu. Syn psychicky týrá a ekonomicky využívá svojí starou matku. Chtěli jsme jí pomoci, ale ona se ho bojí. Ani se jí nedivím, je tam doma a když by se mu vzepřela, bude tam mít ze života peklo. Pobírá na ni příspěvek na péči, ale stále je mu to málo. Do domova důchodců nechce, což chápu, když tam bydlí celý život, má vše po ruce a je tam doma. Máte někdo podobnou zkušenost? Jak donutit syna, aby se ke své matce choval trochu lidsky a slušně? Je to typ člověka, který si myslí, že je ředitel zeměkoule. Je velmi spokojený, když se ho všichni bojí a může si zařvat. To jen tak na upřesnění. Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.12 19:13

Chocholouška na něj. Chudák mamka. Já zažívám něco podobnýho ze strany mýho o 5 let staršího bratra. I když asi ne tak moc vážný

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.04.12 19:20

To máte pravdu, do cvokhausu s ním, ale spíše to vypadá, že tam z něj brzy půjdeme my ostatní.

Datum: 20.04.12 21:11

Mám ve své péči starou tchyni, pobírám na ni příspěvek na péči, to však není rozhodující. I kdybych nebrala nic, jsme s manželem /jejím synem/ její nejbližší příbuzní. A každý starý člověk by měl dožít svůj život pokud možno důstojně. Také mě to sice občas psychicky ničí, třeba když se občas pomaluje výkaly, ale na druhou stranu si říkám - Kdo ví, co čeká ve stáří nás. A tak se k ní snažíme chovat tak, jak bychom chtěli, aby se jednou choval někdo k nám. A abychom jednou neměli výčitky svědomí.

Co je zajímavé - asi tak 2 x ročně přijíždějí pracovnice ze sociálky podívat se, jak je o babču postaráno. Zda je v čistotě, v teple, najedená...A nevadí mi to, mají na to právo. U vás toto nefunguje? Brzy by zjistily, že není vše, jak má být.

Pokud u vás návštěvy neprovádějí, nebylo by od věci je na to upozornit, aby se přijely podívat. Je sice možné, že pán se bude chovat v době návštěvy jako mílius, ale pokud ty ženské mají nějaké zkušenosti, jistě ho lehce prokouknou. Byla by to potřeba.*bzum* Jaga.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.04.12 10:08

Mám takové sousedky ob vchod. Mladá maminku mlátila. Zlomila ji 2x ruku, žebra, nějaké modřiny i v obličeji. Trochu jsem udělala s mladou cirkus a zašla na sociálku. Tam jsem se dozvěděla, že matka, asi v mém věku, má svůj byt kousek od nás a má papíry na hlavu a také na to důchod. Mladá má také papíry na hlavu a také na to bere důchod. Soc.pracovnice říkala, že takových stížností mají více, ale že s tím nemohou udělat nic, protože jsou obě svéprávné a tedy právně zodpovědné. Poprosila jsem o lázně pro jednu z nich, aspoň aby si od sebe odpočinuly. Dali je matce. Mladá chodila po ulici a brečela, že bez maminky nemůže žít. Matka lázně odmítla a občas odejde, tak na dva dny do svého, ale pak ji dcera opět přivede a všecko se opakuje. :( Navíc jsem si uvědomila, že kdybych na rozdělení na sociálce trvala a cokoliv se stalo, všichni po mě hodí kamenem, že kdyby zůstaly spolu, že by se to nestalo. Stačil by jen pád nebo zapomenutý plyn. *hej*Bezmoc!

Od: dobrak*
Datum: 20.04.12 19:50

V takové situaci na nějakého Míru Míru by měl být po ruce chlap který by mu ručně stručně vysvětlil jak se má chovat (řezat a řezat)

Od: vvaclavvaclavc
Datum: 28.06.14 12:00

Dobrý den,

já mám podobné zkušenosti se svou tchýbí. Minulý rok ji zemřel otec. Její matka zůstala s dluhama cca 160 000 Kč. Tchýně rozhodla, že se prodá matky byt a že matka bude bydlet u ní. Byt se prodal za 830 000 kč. Tchýně zakázla a své matce koupi malého bytu a řekla at bydlí s ní a manželem, že se o ní postaraj. Tím to všechno začalo. Veškeré peníze musela babička nechat dát na účet tchýně a nemá k nim přistup. Z důchodu jí dává 6000 za to, že může bydlet v jedné místnosti. Babička nesmí vařit své jídlo, musí se ptát kolik si může vzít knedlíků, kdy si může vyprat, jestli může jet autobusem do města atd. Jakmile je důchod tchýně a tchán jí odvezou na poštu, kde od ní ihned inkasují již popsanou částku. Tchýně již rok nepracuje a letos pojede již na třetí dovolenou(vše za poctivě ukradené peníze). To, že tchýně na svojí matku denně řve, že je stará, tlustá líná ani nechci moc popisovat. Babička má ještě svojí chalupu, kde je cca od května do podzima. Tchýně jí tam jednou za týden nakoupí a sama tam jezdí. Když jsem se tam byl podívat den po odjezdu tchýne, tak jsem zjistil, že nákup jídla na týden je :bochník chleba, 2 salámy, brambory, maslo a zelenina. Maso je prý drahé a tak jí ho nekupuje. Na chatě je v noci zima, ale babička má zakázáno topit, protože se jí prý nikdo s dřevem nebude dělat. Babička má zakázané návštěvy na vlastní chatu. A takto bych mohl psát až do večera. Nikdo z příbuzných s tím nic nedělá, protože se bojej tchýně, která hned neuvěřitelně řve a všechny uráží. Sám nevím co s tím dělat, protože mi je již špatně z toho žít kousek od toho všeho. Pokud máte nějaké rady budu za ně vděčný

Datum: 28.06.14 12:27

Václave, víte dost podrobností, tedy se s babičkou občas vídáte. Ona je přes léto na chalupě, tudíž je samostatná, svéprávná, není závislá na tchyni, umí se o sebe postarat. Neporadím nic jiného, než oželet peníze z prodeje bytu a babička ať se odstěhuje tam, kde jí bude dobře a kde se k ní budou hezky chovat. Ona ví, že udělala chybu, a sama to ale nezvládne. Musel by jí někdo pomoci. Mohla by být pres zimu u Vás? Asi ne, protože by jste to již určitě nabídl. Jinak, jak píšete, všichni se tchyně bojej. To znamená, že i Vy také. Já si nechám s... dlouho na hlavu, ale když pohár přeteče, tak dokážu razantně jít za svým a v konkrétním případě bych nasbírala dostatek důkazů, poradila bych s pracovníky sociálního odboru, lékařem geriatrem, poradila bych se telefonicky s linkou důvěry - pomoci seniorům - a i za cenu toho, že bych milou tchyni již v životě nechtěla vidět, bych starou paní odvezla do nějakého jiného bydliště. To, že jí seberou celý důchod je již psychické týrání! Jenom jak píšete, že žijete jen kousek od toho. To dřevo a nákup by jste nemohl Vy obstarat? Nevím kolik Vám je a jak jste na tom fyzicky.

Od: vvaclavvaclavc
Datum: 28.06.14 13:49

Dobrý den,

je mi 30 a nákup na chatu již obstarávám. Dřevo bych obstaral také, ale jakmile tchýni zjistila, že jsem babičce udělal dřevo, tak na řve, že si stežuje at. Ano vzal bych jí klidně k nám domu, jenže mám 2 malé děti a malý byt. Já se jí nebojím, tchýně k nám ani nechodí pokud jsem doma, protože se nesnesem. Do této doby jsem nezasáhl na přání rodiny a babičky, protože všichni mají strach z následků. Nyní však již zjišťuji možnosti jak babičku odstěhovat a jaké jsou právní kroky. Velice děkuji za radu

Datum: 28.06.14 16:25

Uřvané vyschne zdroj bezpracného přilepšení, to víte, že bude kopat kolem sebe. Tak přeji dobré pořízení, ať najdete nějaké dobré řešení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.