Vstup na soukromý neoplocený pozemek

Od: Datum: 19.04.12 21:32 odpovědí: 25 změna: 07.09.12 18:30

Dobrý den,

asi před rokem jsem si koupil pozemek - zahradu za obcí. Je to neoplocený pozemek. Je tam studna na kterou jsem koupil pumpu, sázím tam stromy, jezdím pod stan... Nedávno jsem tam byl a na kolech přijeli dost suveréně 3 kluci ( cca 10let), kola povalili na zem, pozdravili a šli si vesele hrát s pumpou a vůbec prolejzat kdejaký kout pozemku. Když jsem jim řekl, že je to moje zahrada, tak mi oznámili, že si sem po škole chodí hrát . Je tam malé zbořenište bývalé chatky, kteou právě před lety také nějaké děti zbořily.atd. Proti tomu v zásadě nic nemám. Je to ale věc vcelku nepříjmná. S pumpou nezacházeli nejjěměji, mám tam zasázené různé stromky, které mohou pošlapat atd. Poté co mi soused z okolního pozemku oznámíl, že se bojí, aby nepodpálili trávu a všechno nechytlo. Napadá někoho nějaká možnost ochrany?

Pozemek zatím oplocovat nebudu - finance. Na koho se obrátit v případě poničení studny, stromů?

Má někdo podobnou zkušenost?

Co kdyby se na pozemku na místě toho zbořeniště nejak poranili? ( je tam i sklep - pozůstatek chatky)

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.04.12 21:37

Pokud nechcete plot, můžete zkusit hlídací ho psa, nebo někoho, kdo "zájemcům" řekne, že tam nemají co dělat. Pokud opravdu není jasné, že je to soukromý pozemek, tak s tím asi nic jinak nenaděláte, leda ho oplotit. Nebo nabouchat cedulky "SOUKROMÝ POZEMEK, VSTUP ZAKÁZÁN"

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.04.12 21:42

Nabouchat cedulky, ale tak hustě jako plaňky v plotě. Může se stát, že tam zabloudí malé dítě, které ještě neumí číst. Kromě toho je na majiteli, jak si pozemek zabezpečí. V případě problémů se bude zodpovídat.

Od: kemet*
Datum: 19.04.12 21:43

Plot chci, ale ten až v budoucnu. Jednou jsem byl také na pozemku a jedna slečna z vesnice suveréně šla přes celý pozemek, pozdravila mě a štrádovala si to po pozemku dále. Nechci být na ty děti, lidi nepříjemný, ani dávat cedule Soukromý pozemek, protože by pak mohli naschvál na pozemku demolovat atd. Je to dál od mého bydlište a jezdím tam cca 1x za měsíc. Je to docela bezvýchodná situace.

Od: coop*
Datum: 19.04.12 21:50

To zbořeniště je velké riziko. Pokud si tam někdo způsobí zranění či jinou újmu, pak ponesete plnou odpovědnost.

Od: viky®
Datum: 19.04.12 22:07

Rozbořená chatka se sklepem, kde může dojít k úrazu, jedině pletivo, kolem zbořeniště. Cedule: Zákaz vstupu, nebezpečí úrazu. Může do sklepa, spadnout nějaké dítě, léčení a pod. bude platit, majitel pozemku, protože nezabezpečil svůj majetek. Také by chtělo zabezpečit studni, oznámení, voda není pitná a zamknout jí. Vodu může některé dítě pít a opět mohou vzniknout střevní problémy. Určitě máte pozemek vyznačen, kde je jeho hranice. Je možné natáhnout kolem dokola drát a cedule, soukromý pozemek. Stromy nemusí poničit děti, ale třeba zvěř, která stromky v zimě bude okusovat. Jen moje úvaha, také jsme měli pozemek se studnou. Starosta obce, nám všechny tyto problémy vysvětlil. Nejrychlejší bylo pletivo a byl klid.

doplněno 19.04.12 22:14:

Jak má někdo vědět, že tam je váš pozemek, když to nemáte označené? To samé vám mohou, sklízet ovoce ze stromů

Od: buss®
Datum: 19.04.12 22:21

Ale no tak, je to cizí je to krádež! Kde je povinnost označení? Přijdu si sklízet na vaše pole, kde je máte?

Datum: 19.04.12 22:26

Ale no tak, děti i spousta dospělých číst neumí a ruinu je povinen zabezpečit její vlastník (zvlášť, když je k ní přístup z veřejně přístupného místa). Když se nikomu nic nestane, pak je vše OK, když se tam někdo zraní, veškeré následky ponese vlastník nezabezpečného zbořeniště.

Datum: 19.04.12 22:34

Nechte si cizí šmárovat po svém pozemku, Na cizí se se prostě NELEZE!

Datum: 19.04.12 22:49

To je pravda. Proto se každý rozumný člověk snaží svůj pozemek oplotit, byť to není jeho zákonná povinnost.

Od: viky®
Datum: 19.04.12 23:11

Vysvětlení: Děti se nikdy neptají, když tam přijedou na kolech, zda pozemek někomu patří. Jak píše majitel pozemku, dělají si na pozemku co chtějí. Proto píši, že mu také mohou bez ptaní, sklízet ovoce.

Datum: 19.04.12 22:13

Už jen slušností je, že na soukromý pozemek se nevstupuje. Takže jim to vysvětlete že je to váš majetek a nepřejete si to, že k nim do kuchyně také nechodíte. Kdo kde kam vstupuje je jeho problém si to zjistit, není povinnost plotit. Pořídil bych si dokumentaci přítomnosti. Popř. to řekněte jejich rodičům. Cokoliv jejich potomci poškodí budou hradit oni (Obč. zákoník). Dejte tam cedule Soukromý pozemek, kůly a ostnatý drát, na pumpu zámek, zbořeniště zlikvidovat. Ani policie si mírnix dírnix nemůže vstoupit na cizí pozemek. Zákony říkají, kdo kdy může na pozemek vstupovat. Lze se přiměřeně bránit. Ale moc to nehrotit, mohou se mstít. Já říkám, že když někoho chytnu, tak ...

Od: pb®
Datum: 19.04.12 22:47

Otazka je, jak nahodny kolemjdouci zjisti, ze pozemek nekomu patri a tedy by na nej nemel vstupovat. Cedule tam neni, plot tam neni, pan jezdi na zahradu 1x do mesice, tedy asi ani neni moc udrzovana.

Datum: 19.04.12 22:53

Každý spořádaný občan, než vstoupí na nějaké neznámé katastrální území, tak předem navštíví místně příslušný katastrální úřad a nechá si vyhotovit katastrální mapy všech neoplocených a neoznačených pozemků v dané lokalitě. Po té vše nastuduje a takto vybaven detailními znalostmi, navštíví konkrétní obec či město. Díky kvalitní přípravě se vyhne jakýmkoliv konfliktům s vlastníky příslušných nemovitostí. Kdo je připraven, není překvapen

Datum: 20.04.12 01:01

Fajn, když půjdu třeba na houby do lesa, zajdu nejdřív na katasr, tam zjistím, která část lesa je státní a která soukromá. Pořídím si detailní mapy a naučím se je zpaměti, abych náhodou omylem nešlápl někomu na soukromou muchomůrku. Pak zjistím adresy všech majitelů dotyčných pozemků, písemně je požádám o souhlas se vstupem do jejich lesa a vyčkám jejich odpovědi. Mezi tím ovšem někdo, kdo nezná zákony (což ho ovšem neomlouvá) všechny houby sebere, ostatní zmrznou, protože to celé do zimy nestihnu.*smich*

Od: zdenekj
Datum: 17.07.12 21:20

V lese je to jinak: vstupovat se smi do jakehokoliv lese, vlastnik naopak nesmi les zbytecne oplocovat. Ovsem je pravdou ze sbirat plody v cizim lese nelze (boruvky, houby...) ty jsou vlastnika.

Od: miljan*
Datum: 19.04.12 22:54

Každý pozemek snad někomu patří, náhodný kolemjdoucí snad vyhodnotí, že mu pozemek nepatří a tudíž tam nemá co pohledávat.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 19.04.12 23:18

Takže nebude chodit po ulicích, po náměstích, po horách, po loukách, po lesích ... ty mu také nepatří .

Datum: 19.04.12 23:23

Bože můj, je těžké si uvědomit, že něco je SOUKROMÉ, něco obecní, státní, organizací a pak též veřejně přístupné?
Jakýsi komunismus, kdy to "patřilo" všem už není! Jenže jak je vidět přetrvává. Kde máte pozemek, jdu tam tábořit.

doplněno 19.04.12 23:34:

A mimochodem, vlastnické právo mi zaručuje Ústava! A zásahu do práva se lze bránit. Máme rok 2012.

Datum: 19.04.12 23:32

Když to vysvětlíte všem dětem, bezdomovcům, negramotným, atp., tak to bude fajn.

Datum: 19.04.12 23:42

Asi nevíte, že u nás platí, že neznalost zákona neomlouvá! Vaše rudé časy jsou pryč.

Datum: 19.04.12 23:52

To víte, to jsou roky praxe. Je dobře, že jste ani za 22 let vašich modrých časů nezískal všeobecný přehled, aspoň blížící se změny budete lépe a hlavně rychle vstřebávat. Půjde to skoro samo, uvidíte, lidový magistře

Od: hajmoni*
Datum: 22.04.12 12:49

a přitom jsou země, kde jsou soukromé pozemky volně přístupné pro pohyb dalších osob

např. Dánsko, Švédsko - např. kdo má pozemek u vody oplotit si ho nesmí, všem musí dopřát přístup k vodě, dokonce tam nechávají stanovat cizí lidi (po dohodě)

k původní otázce :

oplotit nebezpečné (máte za to odpovědnost)

oplotit , co je třeba ochránit (mladé stromky)

a co kolem pozemku vysadit keře? málokomu se chce prolézat křovím (nebo nechat vyrůst kopřivy ;))

Datum: 17.07.12 21:31

No měl sem podobný problém a taky tam jezdily děti si hrát když sem řekl že je to soukromý pozemek ať odejdou tak mi volně toném jako polib nám prd-le blb- oznámily co mi je prý do toho tak sem jim řekl že jestli je tady ještě jednou uvidím vezmu na ně vydle a vyjel sem na ně bohužel návštěvníku sem měl nespočet dokonce tam chodili lidi trhat si jabka a meruňky a vždy mi řekli že nevědeli že to někoho prý je *smich*. Dal sem cedulu soukromý pozemek vstup a průchod zakázán ale při mém příjezdu asi za 1 měsíc už cedule byla asi o 200 m dále a celkově v uboženém stavu ;) Nakonec nezbilo žádné řešení než pozemek oplotit a je po problému. *palec*

Od: neron
Datum: 07.09.12 11:05

Dobrý den. Jak již mnoho lidí psalo, jediným a účinným řešením je pozemek oplotit, alespoň zčásti. Já dle vastních zkušeností doporucčuji plastové sloupky a obyčejné pletivo. Jeden 160cm douhý sloupek nás přišel na 110,- a pletivo 50m na 1000,-. Je to sice investice ale sloupky Vám do konce života neshnijí, nemusí se natírat a jsou prakticky nezničitelné. My s tím máme oplocenou pastvinu a nemůžeme si to vynachválit. Ale abych pravdu řekla, máme podobný problém. Náš milý soused, který na nás stále píše nesmislné stížnosti, udává nás, fotí a monitoruje bez našeho vědomí, zapisuje si naše odjezdy a příjezdy z práce, na nákupy, posílá na nás hygienu, hasiče úplně zbytečně, sleduje naše návštěvy a příbuzné a podobně. Tak tenhle vykuk nán pravidelně jezdí přes naši louku, bez povolení a není na tom pozemku žádné věcné břemeno jízdy. Kdyby alespoň nedělal takové problémy, které nás stojí spoustu času a někdy i peněz. Jenže u nás je ten problém, že ta daná louka má asi tak 2h a kdo by to oplotil a k čemu. To už by se potom mohla oplotit kde jaká louka, či mez. A všude samé ploty. Přeji Vám hodně zdaru a trpělivosti.

Datum: 07.09.12 18:30

Natlouct sloupky a natáhnout policejní pásku. *cert*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.