Hrozí mi postih za odmítnutí svědectví?

Od: Datum: 08.02.13 13:53 odpovědí: 10 změna: 08.02.13 15:36

Dobrý den,mohu odmítnout svědectví mé dcery (bude jí 17 let) v případě znásilnění její kamarádky o kterém ví jen z doslechu? Jak se mám zachovat?Dcera z toho měla trauma a to se to jen doslechla.Děkuji za radu. S pozdravem Marie Razesbergerová


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.02.13 13:58

Podle mne nemůžete odmítat vypovídat... Pouze pokud by výpověď byla v neprospěch rodinného příslušníka... Pokud o něčem ví, měla by jít vypovídat a v 17 je už skoro dospělá a pokud měla trauma jen když o něčem slyšela to asi není dostatčně připravena na život ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.13 14:21
avatar

V tomto případě vypovídat bude muset, protože vypovídat nemusí pouze v případě, že by svojí výpovědí mohla způsobit tretsní stíhání osobě blízké, nebo jjí na roveň postavené.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.13 14:43
avatar

Nerozumím. Budete vypovídat Vy nebo Vaše dcera? Pokud ať už Vy nebo Vaše dcera můžete svými výpověďmi pocítit nějakou újmu, tak nemusíte.

doplněno 08.02.13 14:44:

Pro ostatní-nejedná se jen o osoby blízké, ale i sebe.

doplněno 08.02.13 14:51:

141/1961

§100

Právo odepřít výpověď

(2) Svědek je oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 14:50
avatar

Odepřít výpověď může tehdy, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.

Takže nemůže se jednat jen tak o nějakou újmu, ale o nebezpečí trestního stíhání. Protože to jí samozřejmě nehrozí, tak svědčit musí.

Pokud odmítne svědčit bez dostatečného důvodu, mohlo by to vést až k § 336 - pohrdání soudem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 14:53
avatar

A jak prosím pěkně předem zjistit, jestli by eventuelně trestní stíhání v souvislosti s výpovědí hrozilo nebo ne?

doplněno 08.02.13 14:55:

Až na základě toho, co nám svědek řekne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 14:57

jestli o níčem neví , tak ať to řekne a bude mít pokoj

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.13 15:10
avatar

A navíc... přesně tak. Jak může jít někdo svědčit, když o činu ví jen z doslechu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 15:20
avatar

Svědčit musí jít každý, koho soud předvolá. Přijde tam, slušně pozdraví, řekne že o všem ví jen z doslechu, odpoví na případné otázky a půjde domů. Ale dostavit se musí. Protože soud neví (nebo není přesvědčený), že dotyčná zná vše jen z doslechu, takže to jim tam musí říct.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 15:31
avatar

Zajisté ctihodnosti. O tom není sporu, že se musí dostavit. V tom případě nevidím důvod, proč svědkyně sdílí jakékoli obavy. Námitka se přijímá.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 15:36
avatar

majdalida, nikde se nepodepisujte, nikde nezveřejńujte své jméno! Na to máte své netové jméno-majdalida. Svět je strašlivě malý a nikdy nevíte, kdo koho zná a kdo komu předá informaci a kdo vás takto může navštívit. *cert*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.