Platit 30kč za prodloužení neschopenky?

Od: Datum: 15.04.12 18:55 odpovědí: 17 změna: 16.07.12 11:17

Dobrý den,

chci se zeptat, pokud jsem si příšla po 21 dnech ke své obvoďačce na další papír na peníze, jelikož se léčím s úrazem kolena u svého ortopeda, je správné, aby má obvoďačka po mne za vypsání pokračující neschopenky požadovala poplatek 30 kč, když se na mé koleno ani nepodívala, spíše se zvedla a šla na wc a vše nechala na sestře, když viděla, že sama nic vyšetřovat nebude? Takže ani nějaké optání, jestli koleno nebolí, se nevyslovilo, žádné zajímání, jak na tom s kolenem jsem, tak proč platit za návštěvu kvůli papíru, když člověk nebyl vyšetřený? To si za chvíli budou moci i úředníci v bance účtovat poplatek 30kč jen za to, že jsem po nich potřebovala vystavit nějaký formulář z účtu či poplatek u pokladní, že mi v kase naúčtovala můj nákup?:(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pepr®
Datum: 16.04.12 01:08
avatar

"Regulační poplatky při návštěvě lékaře hradíme v případě, že je nám provedeno klinické vyšetření. Toto platí jak u praktického lékaře, tak u lékaře specialisty. U dětí pak v případě návštěvy lékaře doma.

Poplatky se neplatí v případě preventivních prohlídek, návštěv za účelem odběrů, pravidelných návštěv například rehabilitačního zařízení či logopeda, dále v případě dispenzární péče a dalších úkonů. Obecně se jedná o ty návštěvy lékaře, kde nejde o vyšetření jako takové."

"Poplatek 30 korun nemá právo požadovat lékař, kterýpacienta v ordinaci nevyšetří a jen mu mezi dveřmi vypíše recept. Pouhé vypisování "papírů" totiž není klinickým vyšetřením, a proto se za ně poplatek nevybírá. Neplatí se proto ani za výpis z dokumentace, potvrzení žádosti o podporu při ošetřování nemocného člena rodiny nebo pro ukončení této podpory."

Takže správné to není, ale pokud jste si nevyžádala doklad o zaplacení, tak se těžko budete dožadovat vrácení peněz.

Příště budete chytřejší ;) Zkušenost za tři pětky. To jde. Kdyby to tak bylo za každou zkušenost :D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: askmenow*
Datum: 16.04.12 01:21

A není to spíš tak, že aby mohla vystavit ten papír, měla správně provést vyšetření a tedy musela žádat 30,-? Tedy že pochybení není žádání 30,-, ale absence prohlídky?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 16.04.12 01:38
avatar

Pokud si paní jen přišla pro tzv. "lístek na peníze" (potvrzení pro výplatní o pokračující neschopnosti do dalšího měsíce) a nebyla to plánovaná kontrola, tak není vyšetření potřeba.

No většinou si doktorka nebo pacient vzpomene při některé z kontrol před koncem měsíce a lístek se napíše, ale když zapomenou, tak pacient zajde k doktorce na konci měsíce a ta (nebo sestra) mu to napíše "mezi dveřmi" .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paaja*
Datum: 16.04.12 06:40

Ano askmenov, to je jediné správné vysvětlení *palec* Prodloužení neschopenky je spojené s vyšetřením, jestli je vůbec důvod prodlužovat. A na vyšetření je zase vázaný regulační poplatek *nevi* Doktoři občas vybírají i tam, kde nemají (často ne úmyslně ale protože v tom mají sami hokej) ale tentokrát je vše v pořádku a dle vyhlášky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 16.04.12 07:49

Poplatek neměl být hrazen, ani obvoďák neměl vyšetřovat. Tazatelka píše, že je v léčení ortopeda. Až ortoped ukončí léčbu a předá pacientku do rukou obvoďáka, pak bude se platit a vyšetřovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: maji
Datum: 16.04.12 13:03

ano, u mé obvodačky řeším jen neschopenku a papíry na peníze, nijak mne nevyšetřuje, jen sestra koukne do papírů, že příští kontrolu mám až za 2 týdny u mého ošetřujícího ortopeda, který mne s kolenem léčí a tak si vůbec kalhoty u obvodačky nesundavám, aby se na to podívala, max. se zeptá, asi to stále bolí, že? při posledním vypsání papíru na peníze, kdy jsem již přecházela s výplatou od zaměstnavatele na sociálku se jen zeptala sestry,jestli už to mám 21dní,ona, že ano, tak se doktorka zvedla a řekla, že u vypsání být nemusí a že jde na wc, že si jdu jen zaplatit 30kč na prodloužení marození, připadala jsem si v tu chvíli, jako když je tím uplácím, aby mne nechali doma do příští kontroly u ortopeda!:( nic moc pocit... přitom pracuji v zaměstnání, kde potřebuji mít obě 2 ruce volné a pohybuji se v ne moc pevném terénu, takže se občas potřebuji držet a ne mít v rukouch berle, ortoped mi max. nabídl si vzít dobolenou, takže asi neschopenku psát nemůže, tak alespon, že obvodačka usoudila, že se berlema tuto práci opravdu vykonávat nemohu, ale platit si za to, abych nemusela s berlema do práce 30kč mi přijde, jak když je uplácím, že jinak by mne poslali i s berlema?:(

Od: jokr
Datum: 16.04.12 20:20

Ano, pravidla, kdy je poplatek vybírán zpracovalo MZ ČR, ale donuťte lékaře, aby je respektovali...?!

Takto jsem vystřídal už 4 praktiky, stejně v případě skutečných potíží pojedu do kr. města ke skutečným lékařům. Zde na maloměstě jsem je měl akorát na ty recepty, ne na léčení (mám 1/4 století alergii na PNC a ten hňup mi klidně předepíše PNC...). Poslední paní MUDr. chtěla 30,- Kč za "Paní, nesu vám psaní"... Vyjel jsem od ní jak had. Ostatně, ona jezdí za peníze klientů v BMW, její klienti za ní autobusem... A už si kupuje další nemovitost...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: des*
Datum: 16.04.12 20:30

Nic proti,ale není líp tomu doktorovi to strčit a mít klid?To už jste zapoměli na nošení kafé?Lahvinek?Zabijaček?Jedna známá v kantině brala každý den od sestry až deset kafe,dávala jí polovičku a měly se dobře obě.Děláte zbytečný rozruch,kolikrát vyhodíte zbytečně peněz...Třeba za cigára.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maji
Datum: 16.04.12 21:55

Jelikož úraz kolene je marození na delší dobu a tak musíte několikrát navštívit svou obvodačku kvůli prodloužení neschopenky a kvůli různým druhům papírů pro zaměstnavatele a pro sociálku, tak se za těch několik týdnů návštěva u obvodačky značně prodraží a za co? že sestra vytiskne formulář, kde jen doplní razítko a podpis,že marodím stále dál? Doktorka si místo toho radši odejde na wc, když nemusí nic vyšetřovat a má za 2minuty vydělaných 30kč, udělat to několikrát za den, tak maj obě na kaviárový oběd a ani nemusí člověka prohlížet, jen mít barvu v tiskárně a v propisce náplň na podpis, když už maj školu na to, aby lidi léčili, tak at jim lidi platí za to,ze je léčí a ne za to, že jim vystaví papír, na to ani nemaj skolu,to by meli zas dostávat takovýto poplatek spíš sekretářky, že vám vystavili nějaký úřední formulář v kanceláři, proto na to mají většinou obchodní školu a tak jsou za to placeny...

počítejte se mnou, k obvodačce jsem šla hned po rentgenu, že s berlemi opravdu nemohu pracovat, jestli by mi napsala neschopenku, sama usoudila, že s nimi pracovat nemohu v mém zaměstnání, tak ji bez problému se sestrou sepsaly s tím, že si mám přít na konci měsíce pro papír pro zaměstnavatele na peníze. Přišla jsem 29. 3. aby jsem ho stihla poslat do prahy zaměstnavateli, aby to stihl mít do konce měsíce do výplat u sebe a nedostala jsem březnovou výplatu až v květnu. Dalších 30k! Dál jsem měla k obvodačce přijít 10. 4. pro další papír na peníze, jelikož to bylo 21. marození, tak tento papír posílá zaměstnavatel sociálce a platí mne již sociálka... Dalších 30kč za žádné vyšetření! Dnes jsem byla na kontrole u mého ortopeda, kde jsem byla odborně prohlédnuta, o mé koleno se zajímal, tak jsem bez problému 30kč zaplatila... Ale jelikož můj zaměstnavatel ted nemá doklad, že jsem marodila dál i 30. a 31. 3., který mi sestra vystavila jen k 29. 3. přitom je na něm napsáno, že se může vystavit max. 3dny předem, takže i klidně s datumem 31. 3. tak i přes mé upozornění, že jiní doktoři to tak dělají, že je to na formuláři také napsáno max. 3dny předem, že mojí matky zaměstnanci jí to tak také nosí, tak mi sestra oznámila, že jí to počítač neveme,aby mi napsala,že budu marodit opravdu do 31. 3. coz bylo z mého marození na 100% jisté! Zítra tam tedy budu muset opět k obvodačce, aby mi vystavila dodatečně pro zaměstnavatele papír na peníze, aby měla účetní papírově, že jsem až do 31. 3. marodila a nemusela jsem tyto dny mít jako neplacené volno, ikdyž jsem dál marodila od 1. 4.!:( takže už abych na zítra hledala dalších 30kč k obvodačce, ikdyž budu chtít skoro ten samý papír, který mi již 29. 3. vystavila, jen kvůli nemožnosti v počítači či v neochotě dopsat tento datum propiskou, budu muset zas platit. Pokud mi kvůli rehabilitacím a postupnému rozcvičování nechá neschopenku do 25. 4. tak v tento den opět přijdu a jen za razítko zaplatím dalších 30kč a jestli mi marození prodlouží do května, tak dám dalších 30 kč za ukončení neschopenky. Proč mám tedy platit pořád doktorovi 30 kč, když jsem si u něj ani nesundala kalhoty,aby se podíval na koleno, natož aby se alespon zeptal, jak to s kolenem vypadá? Obvodák určitě nemá odbornou školu na zlomeniny, kosti apod. tak proč má dostávat peníze za něco, co ani neumí léčit, jen opravdu za několik razítek? to jim radši koupím barvu do razítka a propisku na podpisy,než pořád platit 30kč! :( všude čtu, že při opakovaných návštěvách doktora se platí jen 1x poplatek, např. při logopeda, postupných injekcích, pokud vám zubař zjistí kaz a objedná vás na další týden na zákrok,tak při další návštěvě také neplatíte poplatek, tak proč mám platit také za opakované návštěvy v jedné stejné nemoci či spíše úrazu, když mne ani vlastně neléčí?:'(

Od: des*
Datum: 16.04.12 23:55

Jen k tomu podotknu,že pláčete na špatném hrobě.A o tom zubaři,u nás se platí hned při otevření dveří,jinak vás nevezme.Jasné?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maji
Datum: 17.04.12 13:35

Tak to asi záleží, kdo má jakého doktora spíše tedy zubaře, každý doktor by měl vyžadovat poplatek 30 kč až po nějakém vyšetření, přeci také neplatíte za něco, co jste ještě nedostali, max. tak u nějakého předplatného apod.!;) Moji všichni doktoři chtěj poplatek až po vyšetření, to už by znělo asi blbě hned ve dveřích.. Ale člověk, který žije sám a nemá výplatu jako naši zkorumpovaní ministři, ikdyž má aspoň člověk střední školu je dost nepříjemné, a za měsíční marození dát jen kvůli papírům u obvodačky, která vás neléčí s kolenem 200kč je poměrně dost, když je to za nic!:( navštěvovat každý týden ortopeda, tak mu klidně 30 kč dám, protože i po týdnu si může všimnout nějakého zhoršení a tak pak člověk bude rád, že ho vyšetřil, ale když člověk nemá na zbyt i 30kč a během měsíce je jen tak lehce vyhodit, když by za to moh mít nákup na větší oběd?:( je to velmi nespravedlivé tedy, že nějaký doktor vás musí zkoumat, prohlížet, dělat různé nepříjemné vyšetření i mnohdy pro něj a má za to poplatek za vyšetření 30kč a obvodačka vám dá papír, u kterého vlastně ani není,jde si na wc a jen tak za nic má 30kč?:(

Od: buss
Datum: 17.04.12 00:38

No tož si též vymyslet nějaký ten poplatek...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lui*
Datum: 17.04.12 01:23

Je to zlodějina posvěcená zákonem. Jako hlavní důvod bylo uváděno, a má to i v názvu, regulační opatření. Mám kamaráda. který musel na kolonoskopii. Tedy dost nepříjemné vyšetření. Určitě potřebné, ale taky by na něj určitě nešel, kdyby nemusel. Přesto i tady musel zaplatit regulační poplatek 30kč. K smíchu celá tahle šaškárna. Na těchhle věcech se jasně ukazuje jak to je. Houby regulace. O prachy tady jde, o nic jiného.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: michal525
Datum: 13.07.12 12:02

Dobry den. Ne pani doktorka Vam nemuze uctovat poplatek 30 kč... ani to nesmi od Vas pozadovat za prodlouzeni neschopnosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 13.07.12 12:31

Dobrý den.

Měla jste se zeptat přímo na místě, proč máte poplatek platit jen za vystavení Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti.

Teď a tady už je pozdě. Jen si myslím, že jste platila za vyšetření, které nebylo provedeno. Paní doktorka si určitě do karty nějaký úkon zapsala.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vsimavy
Datum: 13.07.12 19:53

Mohu se zeptat, proč se ptáte tady a proč jste se tedy nezeptala přímo lékařky, případně proč jste neodmítla regulační poplatek zaplatit s odkazem na jeho neopodstatněnost dle zákona?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maji
Datum: 16.07.12 11:17

Protože je u mé doktorky vždy strašná fronta,když jsem vždy přišla do čekárny, většinou, když se platí poplatek,tak už si zve dalšího pacienta, aby i on viděl,že i ten pacient před ním ho opravdu platil,ikdyž sám neví, s čím u doktora je... Při ukončení neschopenky jsem si požádala o vystavení účtenky, bylo mi sděleno, že mi to proplatí jen pokud je to pracovní úraz či mi úraz někdo zaviní , takže se asi i tak musí platit, ikdyž člověk přijde jen pro papír a razítko a doktor na něj ani nešáhne...?:(

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.