Plná moc k lékařskému zákroku dítěte

Od: Datum: 16.04.12 19:52 odpovědí: 13 změna: 11.06.12 15:20

Dobrý večer,prý vešel od 1.4.2012 v platnost zákon,kdy musím mít souhlas manžela v případě lékařského zákroku u dítěte(jsem rozvedená a mám děti v péči).Podle mě se jedná o zákrok závažnějšího charakteru-operace apod.,ale někdo mě přesvědčoval,že potřebuji souhlas i s očkováním nebo zákrok u zubaře.Zákon jsem si našla a pročetla,ale moc moudrá z toho nejsem.Co vy na to?Určitě nejsem jediná,koho se to týká.Dík.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jarahosek*
Datum: 16.04.12 20:07

Dobrý den,

já se přiznám, že zákon jsem nečetl, ale tak jak ho presentovali v telce, tak bych to pochopil, že krom akutních případů bude potřeba souhlas ke všem zákrokům. Ale pokud to tak opravdu je, tak je to ještě větší paskvil, než jsem si myslel, že by mohla tato vláda vyprodukovat...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.12 20:24
avatar

Dobrý večer. Ano, vešel. Pro informaci všem dodávám citaci z zdravotnickepravo.info/kdy-je-nutny-souhlas-obou-rodicu-pri-poskytnuti... :  1. Vážení rodiče, zákonní zástupci


Dovolujeme si Vás upozornit, že dne 1.4.2012 vstupuje v platnost a účinnost nový zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování.
Součástí tohoto zákona je i velmi přísná legislativní/právní úprava poskytování zdravotní péče/zdravotní služby dětem.
Nezletilému pacientovi nebo pacientovi zbaveného způsobilosti k právním úkonům lze poskytnout zdravotní péči bez souhlasu zákonného zástupce, pouze pokud se bude jednat o neodkladnou péči.
Zákon vyžaduje, aby byl udělen souhlas obou rodičů k poskytnutí zdravotních služeb, které mohou podstatným způsobem negativně ovlivnit další zdravotní stav pacienta nebo kvalitu jeho života.
Tedy kromě preventivních prohlídek a neodkladné péče sem spadá vše, i očkování.

Upozorňujeme proto na skutečnost, že:
1)Informovaný souhlas s hospitalizací, s operačním výkonem a souhlas s podáním narkózy musí být podepsán oběma rodiči nezletilého dítěte.

2) Poskytovatel zdravotních služeb je povinen zjistit názor nezletilého
pacienta, který je s ohledem na svůj věk schopen vnímat situaci a vyjadřovat se. V případě, že dítě nesouhlasí s poskytnutím služeb, musí být výkon odložen a tato skutečnost nahlášena soudu.

3) Dítěti/nezletilému pacientovi nebude poskytnuta zdravotní péče v případě absence obou rodičů, kteří by udělili kvalifikovaný souhlas s výkonem. Je možné, aby si rodič zajistil úředně ověřený souhlas/plnou moc druhého rodiče s výkonem, který má být dítěti proveden. Toto neplatí pro případ neodkladné péče.


doplněno 16.04.12 20:26:

V nemocnicích a zdravotních střediscích by toto mělo být vyvěšeno.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lujs®
Datum: 16.04.12 20:29
avatar

Opět naši mocní vytvořili paskvil!.!.! *zed**zed**zed**zed**zed**zed**zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lidka*
Datum: 16.04.12 20:47

Dneska k tomu vydali Novinky dobrý článek: http://www.novinky.cz/domaci/…ni-podpis-druheho-rodice.html A co matka děcka, která nemá uvedeného otce na rodném listě? Asi bude muset sebou nosit ověřenou kopii rodného listu? A chudák matka nebo otec ovdovělí? Asi úmrtní list? No co k tomu dodat? *bzum*

doplněno 16.04.12 20:50:

Přiznám se, že zákon jsem nečetla, pouze jsem o něm četla a nebo slyšela, takže třeba je tam otázka jednoho rodiče slušně řešena. *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cobrak*
Datum: 16.04.12 20:52

Dobrý den. Má přítelkyně pracuje na dětském oddělení ortopedie. Nebudu říkat, kde, aby neměla nějaké problémy, ale ptal jsem ji na to, jak to řeší. Možná sice překvapivě, ale tento zákon obcházejí. Jelikož jsou prestižní oddělení a jezdí k nim na operace na zákroky děti z celé republiky a stává se, že dítě žije s matkou u Ostravě a otec je s matkou rozvedený a to ve tlém, takže spolu nemluví a žije v Chebu například, tak to řeší úplně jednoduše. Primář přišel na to, že je když se má podepsat matka a otec na souhlas se zákrokem, nemusí být ten podpis otce úředně ověřený. Takže stačí, když matka sama podepíše otce a podá to lékaři při příjmu. Neřeší se to a lékaři soucítí s těmito matkami a přehlíží to a matkám vycházejí vstříc. Takže se nebojte a veřte mi, že takhle to chodí a nmějte strach. Takže otce normálně podepiště Vy a ničím se tím nedopustíte, protože podpis nemusí být úředně ověřen. To naši poslanci naštěstí nedomysleli. Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 4x
 
Od: bubak*
Datum: 16.04.12 21:34

Asi záleží na zdravotnickém zařízení a na jednotlivých lékařích,byla jsem se synem na vyšetření a nikdo nic nechtěl-zatím,sestra byla na očkování s miminkem,taky nic nechtěli,ale stejná lékařka chtěla souhlas od jiné maminky,a to žijí v úplné rodině,rozvedení nejsou.Ptala jsem se kolegy lékaře z chirurgické ambulance z naší nemocnice,jak řeší ošetření dětského pacienta,zatím po nikom žádné zplnomocnění nechtějí,on by požadoval souhlas jen pokud by hrozila operace(ani šití hlavy by neřešil).Tak si to přeberte!

Pracuji jako laborantka v nemocnici,odebíráme i děti,zatím po nikom nic nechceme...

Od: pb®
Datum: 16.04.12 21:48

Minuly tyden jsem byla se synem na nepovinnem ockovani. Doktorka mi davala podepsat souhlas, tak se ptam, jestli mam sfalsovat i podpis otce. Pry na to si hrat nebudou. Takze podle me se rozumni lekari budou snazit narizeni obejit, nepredpokladam, ze by to nekdo kontroloval. Taky si clovek muze nechat podepsat plnou moc ke vsem budoucim zakrokum. Bohuzel vim o pripadu, kdy se manzele rozvedli a muz si najde jakoukoliv prilezitost, aby byvale manzelce uskodil. A tohle bude hodne velky problem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.12 22:06

No, až na to, že nejde o "nařízení", ale o zákon a obcházet zákony se může vymstít *nevi* Ve funkčních rodinách to asi bude v pohodě, ale problémy hrozí v rodinách, kde jdou (rozvedení) rodiče proti sobě. Dítě třeba bude naočkované bez souhlasu druhého rodiče, krátce nato se u něj rozjedou neurologické problémy, se kterými skončí v nemocnici. Tam se, samozřejmě, bude brát v potaz, že to může být právě následek očkování, donese se to k druhému rodiči (ono děti vykecají, i co neví) a ten vzápětí zažaluje lékaře, jak je možné, že naočkoval dítě bez jeho souhlasu, když mu to teď způsobilo takové zdravotní problémy *nevi* A pokud vám to přijde jako možnost přitažená za vlasy, tak vězte že třeba na naše oddělení se opakovaně vrací jeden dětský pacient, s nevyléčitelnými obtížemi, vždy při zhoršení stavu. Rodiče má rozvedené a ač jsem jeho otce nikdy v nemocnici ani neviděla, ani v telefonu neslyšela, po každé hospitalizaci vždycky píše stížnosti na to, jak dítě špatně léčíme. A není ani první a nejspíš ani poslední, který se chová tak, jako by byl přesvědčený, že za vážnou nemoc jeho dítěte může matka dítěte společně s lékaři.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lui*
Datum: 17.04.12 01:10

Pokud bude lékař tenhle podpis vyžadovat, tak to podepište za manžela. Doktorovi to bude jedno, hlavně, že jsou tam dva podpisy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.12 06:26
avatar

Jak píše Lui. Je to donebevolající pitomost a podepsala bych to sama. Proč? Pokud rodina dobře funguje s oběma rodiči, není co řešit.

Nechci tady malovat čerta na zeď, ale v lidském životě se může stát cokoli. Pokud jsou rodiče rozvedeni a otec bydlí o 2 ulice dál, problém v tom také není. Ale klidně může být jeden z rodičů třeba v kriminále, v cizině dlouhodobě za prací, narkoman či bezdomovec zdržující se bůhvíkde. Je to nepříjemné, ale stát se to může. A nebo mohou hrát roli i vzájemné rozmíšky a naschvály. Jen málo párů spolu po rozvodu vychází v dobrém.

A pokud dítě potřebuje ošetření a rodič bude marně hledat k podpisu toho druhého, stav dítěte se může zhoršit, nebo dokonce může zemřít.

Než toto riskovat, raději bych si tam tu "můří nohu" vyrobila sama. Kdo to bude kontrolovat? Lékař má léčit a ne studovat pravdivost podpisu. Vím, že tady navádím k podvodu, ale "účel světí prostředky". A je to pro dobrou věc.

V téhle republice je toho tolik, co by se mělo zlepšovat, měnit, odstraňovat a oni místo toho raději vymyslí takovou pitomost, která hází rodičům klacky pod nohy. Když dítě potřebuje lékaře, ať s ním jde otec nebo matka, hlavně, že to děcku pomůže. Ne?*cert*Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: macka*
Datum: 26.05.12 17:18

Absolutne nedomysleny zakon. S otcem dcerky nezijeme a ani nevychazime zrovna nejlepe. Ted si nevim rady jestli falsovat podpisy a riskovat, ze se neco stane, otec si postavi hlavu a div me nepozene k soudu kvuli falsovani jeho podpisu. Prece jen i stupidni zakon je zakon a nebylo by se cemu divit kdyby pak nastala situace, ze by mu da soud zapravdu. Takze co mam delat? Vsechna cest tem hlupakum co tohle navrhli a schvalili :/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bubak*
Datum: 26.05.12 22:54

Tak zkuste,pokud to jen trochu půjde,si plnou moc vytisknout, a nechat si podepsat od otce dopředu -několikrát,ten můj to nakonec taky udělal.Mám to doma,kdyby to někdo chtěl,žijeme 70 km od sebe.To samé jsem podepsala já jemu,kdyby náhodou,bere si děti na víkendy.Byla jsem se synem na chirurgické ambulanci a tam se mi vysmáli,že nic takového nechtějí a chtít nebudou(otázka času).Staršímu synovi jsem obdobnou plnou moc podepisovala do školní družiny a na školu v přírodě a přiznám se,že jsem otce zfalšovala.Taky to mají podepsané dobředu,kdyby to náhodou potřebovali,tak co?

Od: zingarela
Datum: 11.06.12 15:20

Je to hloupost.

Je mi 17 let a rodiče jsou rozvedení už více jak 10 let, zrovna ted mám obýhat doktory kvůli řidičskému průkazu a očkování, jenže se ted nemohu dostat za otcem, je to zbytečná komplikace.

Je tu mnohem víc důležitějších věcí na schválení a upravení a oni místo aby nám ulehčii tak nám přitěžují.

Nepochopím logiku těch nahoře, a nepochopím nás obyčejné lidi kteří si jen stěžujeme ale sedíme doma na zadku a nic s tím neděláme.

Nerozumím tomuto systému.!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.