Musím zaplatit penále za neodebrání psa?

Od: Datum: 08.02.13 11:34 odpovědí: 9 změna: 08.02.13 14:12

dobrý den,

na internetu jsme si našli inzerát, kde majitel nabízel štěňátka, o která jsme měli zájem. Předběžně jsme byli na štěňátka u majitele podívat, s tím, že odběr bude přibližně za měsíc. Cena pejska byla 4000 korun, majitel po nás chtěl zálohu ve výši 50%, tedy 2000 korun. Na tuto částku nám vystavil doklad, a poznamenal(na dokladu to také bylo napsáno), že v případě neodebrání štěněte si účtuje poplatek - penále ve výši 10% ze zálohy, u nás tedy 200 korun.

Syn však po čtrnácti dnech našel na internetu výhodnější inzerát, kde bylo štěně stejné rasy a stáří nabízeno za 1000 korun. S majitelem jsme se domluvili jako s tím prvním, ale tento žádnou zálohu nechtěl, prý zaplatíme až přímo při odběru psa.

Je postup prvního majitele v pořádku a v souladu se zákony, opravdu mu musíme zaplatit 200 korun jako penále, že jsme psa neodebrali? Majitel to zdůvodňuje tím, že s námi najisto počítal a musel odmítnout jiného zájemce, který pak logicky sháněl psa jinde a on tak přišel o zákazníka. Další věc, je majitel povinen nám dát nějaký doklad o zaplacení zálohy, nebo je to jeho dobrá vůle? Pokud bychom doklad neměli, klidně by mohl tu částku zapřít a tehdy bychom se nedočkali od něj žádných peněz, mám pravdu?

Děkuji všem za skušenosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: prodejpsa
Datum: 08.02.13 11:36

zkušenosti, omlouvám se za chybu

Od: ladaadal*
Datum: 08.02.13 11:43

Nevím, jak je to s paragrafy, ale co vlastně řešíš? Domluvil ses s majitelem, že když štěně neodebereš zaplatíš penále. Tak zaplať, proto jste se na tom domluvili. To je nejlepší, když se někdo na něčem domluví a pak se z toho snaží vykroutit. Kvůli takovým jako jsi ty maj lidi v republice už strach něco prodávat i kupovat. Kde je naše pověstné "čestné slovo"?

Taky nevím proč řešíš, co by bylo, kdyby vám nedal doklad o záloze. Doklad ti dal, tak si u něj vyzvedni zbylých 1800,- a nestarej se. Samozřejmě, že bez dokladu by to zapřel, ale to by byl asi jako ty a navíc by přišel o fůru dalších zákazníků, protože by se to o něm rozneslo.

Ohodnoceno: 7x
 
Od: buss
Datum: 08.02.13 11:47

Je postup prvního majitele v pořádku a v souladu se zákony,

Pokud by jste se hned podívali do OZ na smluvní pokutu, nebo v něm dali vyhledat penále, tak jste už dávno doma bez vypisování.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.02.13 11:50
avatar

zaplacenim zalohy jste souhlasila jakoby se ustni smlouvou a prijala jste jeho podminky. Tak nevim co resite...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.02.13 11:57
avatar

Dobrý den. Je to naprosto v souladu se zákony, takže zaplaťte. Viz. OZ:

Smluvní pokuta§ 544

(1) Sjednají-li strany pro případ porušení smluvní povinnosti smluvní pokutu, je účastník, který tuto povinnost poruší, zavázán pokutu zaplatit, i když oprávněnému účastníku porušením povinnosti nevznikne škoda.

(2) Smluvní pokutu lze sjednat jen písemně a v ujednání musí být určena výše pokuty nebo stanoven způsob jejího určení.

(3) Ustanovení o smluvní pokutě se použijí i na pokutu stanovenou pro porušení smluvní povinnosti právním předpisem (penále).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.02.13 12:56
avatar

Doklad o zaplacení byste měl dostat vždycky. Ze zkušenosti vím, že některé menší prodejny potravin či benzínky účet nedávají /musíte si o něj říct/, ale ve Vašem případě udělal chovatel dobře. Kdyby to byl nějaký vykuk a potvrzení Vám nedal, mohl by nyní tvrdit, že jste mu žádnou zálohu nedal a byla by z toho nechutná tahanice. Tak buďte rád, že potvrzení máte.

A "co je psáno, to je i dáno". Pokud máte podmínku na potvrzení přímo napsanou a souhlasil jste s ní, je Vaší povinností ji dodržet. Pokud nechcete být považován za nějakého křiváka či podrazáka. Vždyť jsou to jen 2 stovky, často člověk rozhází víc, ani o tom třeba neví.

Chovatel s tím měl také své starosti, s odběrem počítal, mohl opravdu někoho dalšího odmítnout a Vy jste teď odstoupil. Ty 2 stovky jsou na krmení pro toho pejska, než ho zase znovu prodá.

Kdyby šlo o celé 2 tisíce, chápu, že byste se mrskal, ale slovo dělá chlapa a 2 stovky Vás snad nezabijí. A tak zaplaťte. Stejně nic jiného nezbývá. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 08.02.13 13:21

Asi tak. Buďte rádi, že chovatel štěňat je natolik solidní, že vrací i zálohu. Běžné je totiž brát nevratnou zálohu, tedy z těch 2000,- byste neviděli 1800,- ale vůbec nic. Je to právě kvůli takovým vykukům, kteří hledají co nejlevnější štěně. Mimochodem, chtít ušetřit na pořizovací ceně se nemusí sakra vyplatit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asd*
Datum: 08.02.13 13:34

Buď rád že chce jen dvě stovky. Normální záloha totiž funguje tak, že pokud z dohodnutého obchodu vycouváš, tak propadá celá. Taky buď rád že to neni ode mně, po takovým vykukovi bych zálohu chtěl celou bez pardonu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: artik*
Datum: 08.02.13 14:12

Já když si beru zálohu , tak už jí při neodebrání zboží nevracím . Kdyby se vracela , tak by neměla význam .Můžete být rádi za 200,-

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.