Neplatnost smlouvy o nájmu bytu?

Od: Datum: 14.11.12 14:05 odpovědí: 2 změna: 14.11.12 22:44

Dobrý den

Chtěl jsem se zeptat, v nejbližší době mám z důvodu ukončení nájemní smlouvy opustit byt, pod nátlakem ze strany majitele - člena družstva. ěho

Výpovědní lhůta je 3 měsíce, což činí do konce tohoto roku, ale tento "majitel" naléhá s vystěhováním již k tomuto víkendu. Zpětně jsem však zjistil, že smlouva o nájmu bytu, kterou jsme spolu sepsali, je špatně napsaná. Pronajímatel není přímý majitel nemovitosti, pouze člen družstva, jemuž byt patří. Ve smlouvě se však udává jako "majitel" jež má byt ve SVÉM vlastnictví, a na úřadě jsem byl informován o tom, že smlouva má být napsána jako PODNÁJEMNÍ, nikoliv NÁJEMNÍ. Mám zde trvalý pobyt, společně se dvěma dětmi. Chci se tedy zeptat, má pronajímatel právo nás vystěhovat? Nemělo by nejprve proběhnout nějaké sezení družstva, které rozhodne o budoucnosti podnájemníka, tedy mě? Děkuji za každou odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.11.12 15:06
avatar

Asi Vás nepotěším, ale pokud je Vaše nájemní smlouva neplatná, tedy vlastně neexistuje právní důvod k Vašemu bydlení v onom bytě, bydlíte tam v podstatě protiprávně. Takže pokud se Vás majitel bytu (družstvo) rozhodne vystěhovat ze dne na den bez náhrady na ubytování jinde, nikdo mu v tom nezabrání. Vzhledem k tomu, že nemáte platnou smlouvu, nejste tedy nájemce a nemáte nárok na žádnou výpovědní dobu. Vy tam prostě nemáte co dělat (trvalé nahlášení asi moc nepomůže). Družstvo by pak ovšem mělo uplatnit sankce proti svému nájemci podle stanov družstva. Kontaktujte předsedu družstva a pokuste se s ním dohodnout na nějakém přijatelném řešení.

doplněno 14.11.12 15:10:

Ještě bych upozornil, že družstvo s Vámi nemá nic společného, nejste pro něj partner a nemusí se s Vámi vůbec bavit. Takže podle toho zvolte způsob jednání!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.12 22:44
avatar

Škoda, že jste si platnost smlouvy neohlídal před jejím podepsáním a před nastěhováním.

Majitelem bytu je bytové družstvo. Člen družstva má právo v bytě bydlet, ale není jeho majitelem.

Vzhledem k formulaci smlouvy odhaduji, že si zmíněný člen před uzavřením podnájemní smlouvy nevyžádal písemný souhlas družstva (bez něj nelze smlouvu uzavřít k žádnému družstevnímu bytu).

Můžete se zkusit na družstvo obrátit, ale vzhledem k tomu, že nejste jeho členem, nemusí s Vámi družstvo vůbec jednat. Doporučila bych dohodu s tím, kdo Vás v bytě nechal bydlet a co nejrychleji si najít jiné bydlení.

Trvalý pobyt je pouze evidenční údaj, nezakládá právo na bydlení v bytě, který Vám nepatří, a k němuž nemáte ani platnou nájemní smlouvu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.