Musí být při stavbě nad 150m2 firma?

Od: Datum: 14.01.13 08:37 odpovědí: 11 změna: 14.01.13 15:29

Dobrý den, potřebuju poradit.
Máme zaádáno o stavební povolení. Teda v podstatě u ho máme, ale jetě čekáme, a to nabyde právní moci.
V půlce toho kolotoče vyřizování mi byla na stavebním úřadě poloena otázka, kdo nám to bude stavět. kdy jsem řekla, e svépomocí, tak mi pán řekl, e to nemůeme, e nad 150m2 to musí stavět firma(musí to být dodavatelsky).Nae stavba je 220m2 .Prý je to v zákoně.
Tohle vědět na začátku, tak se do ničeho vůbec nepoutíme. Na firmu fakt peníze nemáme.
Jene kamarád z vedlejího okresu dostal v půlce minulého roku stavební povolení na stavbu o rozloze 180m2 a po něm stavební úřad doloit firmu nechtěl.Paní na stavebním úřadě mu dokonce řekla,e tohle řeit nebude.
Tak jak je moné, e jeden stavební úřad firmu chce a druhý ne?
Je tam nějaká klička, nebo co?
Děkuji moc za radu.Fakt u nevíme jak dál. Hlavně máme u nakoupeno hromadu materiálu <IMG SRC='https://www.poradte.cz/images/f_s4.gif' title=':(' alt=':('>


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 14.01.13 08:43

Provádět stavbu rodinného domu vyadujícího stavební povolení, můe pouze stavební podnikatel, který při její realizaci zabezpečí odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím, tj. autorizovanou osobou. Stavební podnikatel je dále povinen zabezpečit, aby práce na stavbě, k jejich provádění je předepsáno zvlátní oprávnění, vykonávaly jen osoby, které jsou driteli takového oprávnění (§ 160 odst. 1 stavebního zákona). Stavebním podnikatelem se rozumí právnická nebo fyzická osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montáních prací jako předmětu své činnosti podle zvlátních právních předpisů (zákon č. 455/1991 Sb., o ivnostenském podnikání). Výjimku nelze udělit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.01.13 08:55

USKA-jak je tedy moné,e v jiném okrese stavbu můou provádět bez firmy.Tomu nerozumím!

Od: ladaadal*
Datum: 14.01.13 08:52

Jen takový nápad - a nestačí náhodou místo firmy jen stavební dozor, který kontroluje prováděné práce? Vdy fůra lidí si staví haciendy svépomocí bez firmy - alespoń fyzicky, nevím jak to mají oetřeno papírově.

Moná jste jen přili zrovna v den, kdy úředník dostal doma vylágo, nebo mu manelka neuvařila kafe ke snídani.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.01.13 08:54

Stavební dozor stačí na stavbu do 150m, nad 150m musí být prý firma,která to postaví komplet.

Od: ladaadal*
Datum: 14.01.13 08:58

Aha, tak to jsem netuil. Tak to ti nezávidím, ale drím palce, aby to dobře dopadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 08:55
avatar

No co se zhruba pamatuji, zak se Stav. Úřadu uvádělo před vydáním SP, jestli budete stavbu provádět svépomocí nebo dodavatelsky firmou. Tak to aspoň bylo dříve, zákony se stále vyvíjejí a mění, nevím vak, jak je to dnes. SÚ po Vás ádné takové vyjádření (kdo to bude stavět) nepoadoval?

doplněno 14.01.13 09:01:

aha, tak to je zřejmé. Ale firmy si stejně najímají subdodavatele. Podle mě se to dá obejít, e se firma stanoví jen "papírově" a pak se to stejně realizuje podle potřeb investora. Hrubou stavbu bych skoro doporučil dělat firmou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.01.13 08:57

Stavební úřad se nás na to ptal v půlce stavebního řízení.Ale rovnou chtěl firmu,svépomocí nad 150m stavět nemůeme.Vědět to na začátku,tak to uděláme do patra a pod 150m.

doplněno 14.01.13 08:59:

Mě nejde do hlavy,e jeden stavební úřad něco vyaduje,jeliko je to v zákoně a druhý stavební úřad to neřeí.

Datum: 14.01.13 09:29

Prostě na tom druhém úřadě asi měli "tlačenku" a nějak to papírově zkamuflovali ,s tím se vám kamarád chlubit nebude.

doplněno 14.01.13 09:42:

projděte si toto

http://forum.tzb-info.cz/1195…0-stavba-svepomoci-nad-150-m2

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 14.01.13 09:42

To je přece běná praxe? Proč některý úřed musí mít potvrzení o likvidaci, kdy ruí auto a jiný ne? Proč jeden úředník potřebuje potvrzení skoro i na frakvenci močení a druhýmu to je jedno. Prostě jsi padla na "deb..la", který se cítí íleně na koni, kdy dostal funkci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.01.13 11:53

Máme podobnou zkuenost s naí stavbou - RD 149m2 na ohláku (jen stačilo s projektem oběhnout a nechat podepsat sousedy), stavěno svépomocí. Následně přístavba garáe, zastřeené verandy a zastřeené terasy - toto ale u muselo být na stavební povolení, projektant musel nakreslit plány, úřad vechny obesílal, vyvěeno na plotě...povolení nabylo právní moci v okamiku, kdy na garái u byla střecha...a proč taková byrokracie s garáí? - protoe jsme si postavili gará na 2auta/dílničku/úschovnu veho moného od sekačky po kola suplující zahradní domek a v zákonem určenou max. plochu garáe,která se dá stavět na ohláku (teď z hlavy nevím kolik m2 je stanoveno pro tento typ stavby), jsme se neveli.

Faktem zůstává, e to co řeíte, je skutečně v zákoně a před stavbou svépomocí tento zákon můj partner velmi pečlivě pročítal a nejasnosti řeil ve fázi projektování, abychom si nenaběhli. Zeptejte se toho kamaráda, zda náhodou nemá dvě ohláky (např. 140m2 + 40m2) na tu svou stavbu - slyela jsem, e toto je také řeení a do jisté míry a formy stavby schůdné - záleí na dispozičním uspořádání stavby. To by mohla být klička. Vdy samozřejmě záleí na úředníkovi, který má danou lokalitu na starost.

Druhou variantu vidím v tom změnit celý projekt na 149m2, ale hnát to do patra a pak event. dalí metry nahnat přístavbou - technických místností, garáí, apod., které pokud splní své samostatné zákonem dané limity na plochu, tak mohou být takté na ohláku - ne jako ta nae výe zmíněná gará.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andrea1*
Datum: 14.01.13 15:29
Stavební zákon č. 183/2006 § 160 Od. 1.1.2013 je platná jeho novela č. 350/2012
Provádění staveb(1) Provádět stavbu můe jako zhotovitel jen stavební podnikatel, který při její realizaci zabezpečí odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím, pokud v odstavcích 3 a 4 není stanoveno jinak. Dále je povinen zabezpečit, aby práce na stavbě, k jejich provádění je předepsáno zvlátní oprávnění49), vykonávaly jen osoby, které jsou driteli takového oprávnění.
(2) Zhotovitel stavby je povinen provádět stavbu v souladu s rozhodnutím nebo jiným opatřením stavebního úřadu a s ověřenou projektovou dokumentací, dodret obecné poadavky na výstavbu, popřípadě jiné technické předpisy a technické normy a zajistit dodrování povinností k ochraně ivota, zdraví, ivotního prostředí a bezpečnosti práce vyplývajících ze zvlátních právních předpisů.
(3) Svépomocí můe stavebník sám pro sebe provádět
a) stavby, terénní úpravy, zařízení a udrovací práce uvedené v § 103,
b) stavby, terénní úpravy, zařízení a udrovací práce uvedené v § 104. tj. stavby do 150 m2
(4) Stavby uvedené v odstavci 3 lze provádět svépomocí, pokud stavebník zajistí stavební dozor, není-li pro takovou činnost sám odborně způsobilý. Jde-li vak o stavbu pro bydlení nebo změnu stavby, která je kulturní památkou, je stavebník povinen zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím.
-
Některé (rozumné) stavební úřady nechtějí uvádět jméno firmy do ádosti o stavební povolení. A k ádosti o kolaudaci stavebník pak přiloí jméno stavbyvedoucího včetně jeho autorizace a jeho prohláení o shodě prováděných prací na stavbě. Toto někde na stavebním úřadě stačí, někde ne, tam striktně postupují podle zákona. Take proto nemusel vá kamarád doloit firmu. Takto "rozumně" postupuje větina st. úřadů. Nejmenovala bych kamaráda, ale úřednici bych řekla, e jste se informoval a e na tom a tom st. úřadě stačí stavbyvedoucí. Třebas ustoupí také ze svého poadavku. Za pokus to stojí.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.