Sbírat dříví do lesa?

Od: Datum: 27.03.12 18:00 odpovědí: 18 změna: 27.07.15 21:57

Dobrý den, prosím o radu, zda se to smí, zajít si do lesa na dříví. Nechtěla bych samozřejmě kácet stromy, jen sbírat ze země, pro osobní potřebu, ne mnoho, jen co sama odnesu. Dál bych chtěla nějaké kameny na skalku, smím si legálně někde u řeky nebo v lese najít kámen a odnést si ho na zahrádku? Smí se u rybníka trhat rákosí? A nahrabat si někde kyblík písku?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: des*
Datum: 27.03.12 18:04

Na dřevo s nůší chodily babky odjakživa a nikdo jim to nezakazoval.Všechny dotazy jsou legální,proti tomu nemůže nikdo nic mít,kromě chráněné oblasti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 27.03.12 18:07
avatar

Ano,smí,takto chodím v podstatě paběrkovat už přes deset let,zahradu mám činčin,a pokutu žádnou,také není zač,to by jste musela opravdu vozit plná auta dřeva,písku,atpod.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: poiu®
Datum: 27.03.12 18:18
avatar

Sbírat můžete suchou, na zemi ležící klest. Za klest se považuje přirozený opad větví a zbytky po těžbě, které nemají na silnějším konci větší průměr než 7 cm bez kůry.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 27.03.12 18:31
avatar

Sbírat múžete cokoliv, pokud Vás při tom nikdo nechytí nebo pokud s tím vlastník souhlasí. Je to asi obdobné, jako když na Váš pozemek přijde "sbírat" někdo jiný. Doby, kdy vše patřilo všem, již minuly. ;)

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 27.03.12 18:31
avatar

snad jen doplním zajímavé čtení na toto téma : http://www.woodcraft.cz/index…avo&cl=vynatek_lesniho_zakona

§ 20 Zákaz některých činností v lesích
(1) V lesích je zakázáno
a. rušit klid a ticho,
b. provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty, atd... nebo přímo

http://lesnizakon.cz/20-zakaz…kterych-cinnosti-v-lesich.php

doplněno 27.03.12 18:54:

doplním lidus, jak je to s tím lesním pychem... http://www.google.com/search?q=lesn%C3%AD+pych&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:official&client=firefox-a

i když takový lesní pich také může být zajímavý...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.03.12 18:35
avatar

Pozor na to, čí les je, i za trochu klestí a kbelík hrabanky by vás mohli stíhat za lesní pich (doufám, že to I-Y mám dobře.) Státní lesy na to celkem kašlou a pokud nekácíte tak je to v pohodě ale soukromník se na to může dívat jinak. Já bych zašla za majitelem lesa a domluvila se (u nás se to tak dělá, neb lesy v okolí jsou Lesního družstva).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: des*
Datum: 28.03.12 01:00

Lidus to I-Y je dobře pokud si chcete v lese zapíchat,nebo provozovat pych(krást)Jinak pokud byste šla kledat u nás lesníka,tak se pomalu nedozvíte kde bydlí a byla by to fakt ztráta času.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.12 10:48
avatar

Des-hahaha-já myslela jen pokud jdu pytlačit zvěř tak Y, no chybička se vloudí. Ale na druhou stranu ta volba s I by nebyla špatná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.12 21:51
avatar

Odpověď je jaksi mimo mísu. dotaz není od VLASTNÍKA, ale v podstatě od pytláka (myšleno v dobrém). ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.03.12 20:36
avatar

Myslim ze zas a opet je tu velka chyba ve vykladu kazdy les nekoho je a pokud vas tam chyti zavola policii da se to posuzovat jako kradez je to stejny jako kdyby nekdo prisel k vasemu autu a odmontoval si treba zrcatko no co je to maly nebo antenu a postupne rozebral taky to auto ma nejakyho majitele nemuzete jen tak si neco vzit a s lesem je to stejny jde o to ze muzete narazit na blbce nikdy nevite...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.03.12 11:07
avatar

S tim drevem uz to bylo receno. Klesti ano. Tot vse.

Kameny z rek a pod urcite ne. A to rakosi taky ne.

Ale dneska to bere kde kdo. Tak bych se toho moc nebal. Tedy pokud neodvezete celou Tatrovku kameni z potucku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: julka*
Datum: 28.03.12 11:18

Odpověď najdete v lesním zákone č. 289/1995, kde se m.j. stanoví:
§ 19 Užívání lesů (1)Každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat tam pro vlastní potřebu lesní plody a suchou na zemi ležící klest. Při tom je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa a jeho zaměstnanců.
Z toho vyplývá, že v lese státním či soukromém můžete sbírat klest a plody, vlastník lesa musí vstup do lesa strpět, nesmí ho např. oplotit. Přirovnání k odmontování zrcátka u auta zde nesedí, o krádeži nemůže být ani řeči. Sbíráním suchého klestí se přitom les čistí, každý majitel by měl být rád, že má v lese pořádek.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: albina*
Datum: 28.03.12 20:08

Děkuji vám všem za odpovědi, rozhodla jsem se vše koupit v hobby marketu.

 

Datum: 29.03.12 10:08
avatar

Jsem rad ze na takto zkazenem svete existuji poctivi lide. Ale jak uz jsem napsal vyse. Par kaminku, dreva a pod. nikomu neublizi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.03.12 21:52

Slysela jsem v radiu,ze je v lesnim zakonu - sousky do 7cm muzete brat a rezat si jak chcete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.07.15 21:47

Mám zato, že už to dávno neplatí :(. Např. vojenské lesy, které dávaly běžně lidem samovýrobu a zbytky po samovýrobě /i silné větve a klíny/ si na dvoukoláku odvážely starší lidé domů do kamen už nedají ani třísku. Všechno s prominutím "vyžrala" firma s. Babiše, kterou nechal položit. Po řádění této firmy bylo v lese jak po akci úklidové firmy, ani větvičky ani tříska. Odvážela si i nejtenčí tyčovinku. Můžete prosit, škemrat a nanejvýš dostanete odpověď, že se máte zapsat do pořadníku. Možná za deset, dvacet let se na vás dostane a můžete dostat tak dva metry dřeva samovýrobou! Holt Babiš je Babiš a běda, kdybyste si dovolili ušmiknout i malou soušku, pak se dopouštíte trestného činu!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.07.15 21:57

Smudlo - všiml jste si, že odpovídáte na 3,5 roku starou otázku a ještě do ní plandáte Babiše?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.