Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Věci dětí při vypořádávání SJM

Od: tatozena odpovědí: 7 změna:

Nevíte někdo, jak je to s vybavením dětí, zda ho otec nemůže připočítat jako majetek na straně matky při vypořádávání SJM( rozvod)-t.j. při rozdělování jejich společného majetku. Vždyť to jsou věci, které vlastní a užívají ony a ne, já, matka .(Mají plno věcí od tety a strejdy nebo je mají proto, že si na ně našetřili z kapesného či peněz, co dostaly od babičky, apod. či mnou koupené)

A co dárky, co dostávaly někdy od otce? - např. na vánoce-připočte to soudce jakoby majetek na stranu matky, a tím matka bude chudší o další opravdový majetek, který by jí jinak náležel? pozn. otec nejenže dělá dluhy dokud nejsme rozvedeni, aby břímě nenesel jen na svých bedrech, ale chce to ještě uhrát tak, aby nemusel z toho malinka majetku za roky nabytého, dát nic či nic vyplatit. Ptám se vyloženě na věci těch dětí. Děkuji předem za slušné a konstruktivní odpovědi.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidka*
hodnocení

4x

Já jsem byla v podobné situaci. Exmanžel si nárokoval i podíl ze stanu a kola, který dostala dcera a i polovinu z jejího pokojíčku, který byl zakoupen z peněz od babičky a dědy. Bylo to sice už před 30 roky, ale myslím, že to nic nemění. Bude záležet, jak to posoudí soud. Doporučuji jednu věc, domluvte se s prarodiči a ostatními příbuznými, že podstatnou část věcí byly dárky od nich. Mně osobně to přišlo tenkrát hodně ubohé, když chtěl i polovinu z věcí dcerky. Dobře si byl vědom, že to nebylo pořízeno ze společných peněz - ale prostě to zkoušel. Už nevím přesně, jak to bylo s těmi drobnými věcmi, ale na nábytek měla moje matka fakturu na její jméno. Takže ve vašem případě asi pomůže svědecký výpověď, pokud nebudete mít doklad na hodnotnější věci. A protože dohoda nebyla možná, soud stanovil soudního znalce, který počítal i lžičky, vařečky, ručníky . . . . . no bylo to kruté a ponižující. *zed*

Být konkrétnější v této situaci nelze. Protože je to tak, že pokud vše uděláte na základě dohody včetně toho, že osobní věci zůstanou osobní a nebudou se tedy řešit, pak soud vaši dohodu nijak zkoumat nebude a odsouhlasí jí. Pokud to bude stylem, že se muž bude handrkovat o věci dětí, pak to zkončí tak, jak píše paní Lidka. Cena věcí bude ohodnocena a budete se na ní podílet rovným dílem co se zápočtu do rozdělení SJM týče. Vždycky říkám našim klientům, co je dětí, nechte dětem, co je manželky (např. kosmetika apod.) ať si vezme ona, a co je manželovo např. rybaření apod.) ať zůstane jemu. Ono potom takové handrkování o luxusní slipy a podprsenky s kanýrkama, je naprosto příšerné a pokud je to možné, každému bych to předem hodně dlouho rozmlouvala. Zkuste se domluvit s manželem, nechat věci dětí stranou, protože jednou jsou jejich a nestresovat se zbytečně až do těchto důsledků. Jinak poradit, bohužel, neumím, než se rozumně dohodnout. Ale držím palce, ať to tak vyjde.

doplněno 25.03.12 20:47:

Tak to jsem ráda. není zač.

tatozena
hodnocení

děkuji moc, to mi pomohlo

 

hodnocení

1x
avatar kapkanadeje

Viz. Občanský zákoník §§ 149 až 150

§ 149

(1) Společné jmění manželů zaniká zánikem manželství.
(2)Zanikne-li společné jmění manželů, provede se vypořádání, při němž se vychází z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem.
(3)
Při vypořádání se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.
(4)
V případech uvedených v § 143a odst. 1 a § 148 odst. 1 se použijí ustanovení odstavců 2 a 3 obdobně.

§ 149a

Pokud se dohody mezi manžely podle ustanovení § 143 a 149 týkají nemovitostí, musí mít písemnou formu a nabývají účinnosti vkladem do katastru.

§ 150

(1) Dohoda o vypořádání společného jmění manželů musí mít písemnou formu. Jestliže do společného jmění manželů náleží též nemovitost, nabývá dohoda účinnosti vkladem do katastru nemovitostí.
(2) Práva věřitelů nesmí být dohodou manželů dotčena.
(3) Neprovede-li se vypořádání dohodou, provede je na návrh některého z manželů soud.
(4) Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.

tatozena
hodnocení

Děkuji moc za Vaši ochotnou odpověd, jste hodná. Přesto bych prosila, jestli někdo má konkrétní. Někde jsem na inetu četla, že jedna mamina tvrdila, že jak se mohou věci, které užívají děti, počítat do SJM(samostný název říká jmění MANŽELŮ, ne dětí).

Jak to bere soud?Počítají se do SJM? jak věci dětí osobního rázu , tak např. velké hry, jejich hudeb. nástroje, brusle,lyže, takovéto vybavení...a počítá se i toto za osobní věci dětí(či jen oblečení a hygienic. věci)?

 

krakatoa
hodnocení

0x

Takového chlapa bych... ále škoda mluvit. A jak byste /kapkonadeje/ rozhodla osobní vlastnictví, když by žena měla haldy luxusního prádla, bot a šminek a muž základní oblečení a cenno sbírku za několik desítek /stovek/ tisíc?

Zdravím Vás, "krakatoa". Ačkoliv to nepatří k dotazu tazatelky, odpovím Vám stejně. Žena ať si ponechá své haldy luxusního prádla atd. a muž základní oblečení a svojí hodnotnou sbírku. Pokud nejsou schopni se na tomto domluvit sami a oba se podíleli finančně na pořizování zmiňovaných věcí, ať si nechají ohodnotit cenu věcí a oba se podělí finančně rovným dílem. Když o tom bude nucen rozhodnout soud, je to na dlouho a podělí se oba dva navíc ještě i na nemalých soudních nákladech. Naprosto zbytečně. Je to opravdu jen věc domluvy a rozumu. Ale vím, že když se dva rozcházejí, rozum často ovládne zlost a naschvály. Bohužel.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]