Musím si platit nemocenské pojištění

Od: Datum: 13.01.13 17:33 odpovědí: 2 změna: 14.01.13 02:36

Pokud budu zaměstnána jako brigárnice,musím si platit nemocenské a sopciální pojitění?

Jedná se o mobilní firmu s poměrně dlouhou pracovní dobou: od 9 do 18 ti hodin..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.01.13 18:18
avatar

Co myslíte slovem "brigádnice"? Tento pojem zákoník práce nezná.

Ohledně placení pojistného - je podstatné, jaký pracovně právní vztah máte se zaměstnavatelem uzavřený. Existují tři monosti:

- dohoda o provedení práce (DPP) - tady se SP ani ZP neodvádí, pokud zúčtovaná odměna z dohody nepřesáhne 10.000 Kč v měsíci. Musela byste si sama platit ZP. SP není povinné.

- dohoda o pracovní činnosti (DPČ) - tady je podstatné, jak je v DPČ stanovena odměna. Jsou dvě monosti: buď máte v dohodě jasně napsáno, e Vae odměna v měsíci dosáhne minimálně 2.500.- Kč; pak to není zaměstnání malého rozsahu, pojistné na SP se sráí z kadé koruny, i kdybyste si vydělala třeba jen 100,- za měsíc, a důchodově jste pojitěna. ZP se odvádí pouze v měsících, kdy si vyděláte 2.500,-; v ostatních měsících byste si měla ZP zaplatit sama. Druhá monost je ta, e v dohodě máte buď uvedenou měsíční odměnu nií ne 2.500,- nebo měsíční částka není uvedena vůbec (je to např. tak, e máte stanovenou hodinovou odměnu třeba 100,- Kč, ale počet hodin je podle potřeb zaměstnavatele). Pak je to tzv. zaměstnání malého rozsahu. Z hlediska SP i ZP jste pojitěna pouze v měsících, v nich budete mít zúčtováno minimálně 2.500.

- pracovní poměr - zde platí vlastně toté jako u DPČ, jenom se dá předpokládat, e pokud s Vámi uzavře z-tel pracovní poměr, bude stanovená mzda vyí ne 2.499,-. Pracovní poměr obvykle nebývá zaměstnáním malého rozsahu (ale můe být).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.01.13 02:36
avatar

K právní otázce "brigády" se ji vyjádřila Ininýrka.

Já se zaměřím na pojitění.

Na nemocenském pojitění (to je část sociálního pojitění, z něho se hradí oetřovné, nemocenské, peněitá pomoc v mateřství a vyrovnávací příspěvek v mateřství) jsou účastni pouze zaměstnanci nebo OSVČ, je se k němu přihlásí dobrovolně. Nikdo jiný si nemocenské (ani sociální) pojitění sám hradit nemůe.

Domnívám se, e jste mínila pojitění zdravotní, z něho se hradí léčebná péče, a je musí hradit vichni občané, za které pojitění neodvádí zaměstnavatel (případně je za ně nehradí stát).

___ Neuvádíte, na základě čeho budete pracovat, take jenom obecně:

Nebude-li za Vás odvádět zdravotní pojitění zaměstnavatel, a nejste-li ve skupině obyvatel, za ně hradí zdravotní pojitění stát (např. studentka), musíte si je hradit sama. (Letos jde o 1.080 Kč měsíčně.)

___ Délka pracovní doby nemá na povinnost hradit zdravotní pojitění ádný vliv.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.