Má IQ test nějaký smysl?

Od: Datum: 07.02.13 23:08 odpovědí: 7 změna: 08.02.13 10:01

Dobrý večer. Lze považovat IQ test za skutečně objektivní ukazatel lidské inteligence, nebo je to spíše ukazatel toho, že má někdo vlohy řešit úlohy konkrétního typu? Dá se vůbec lidská inteligence vlastně změřit? Dělali jste si někdy IQ test?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: viktorian*
Datum: 07.02.13 23:35

Nejsem ani psycholog, ani psychiatr, ale jistou zjkušenost jsem v průběhu svého života absolvoval. Test IQjsem dělal třikrát a vždy za úplně jiných okolností a hlavně i třemi různými metodami. Výsledky se prakticky neměnily ( rozdíl byl o 2 body). Nic to sice nedokazuje, ale já jsem nabyl přesvědčení , že na tom něco je. Je ale jisté, že na výsledek má vliv řada faktorů. Například pokud to přeženu, po "tahu" z nás asi Enstein nebude. Stres výsledku také nemusí zrovna moc pomáhat.

Druhým faktorem je také v čem jedinec vyniká. Může být geniální matematik, ale v jiné oblasti přitom nedosahuje ani průměr .

Mě z toho vyplývá, že je to sice důležitý a jistě pravdivý ukazatel, ale ještě to není známka "kvality " osobnosti. Je to ale jistě známka schopností.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.13 23:48

Já myslím, že svůj smysl má. Kdyby neměl, tak by nebyl již víc jak století používán. Obecný princip IQ testu spočívá v porovnání jednotlivých odpovědí s odpověďmi lidí stejného věku - proto se do IQ testu zadává i věk - z čehož plyne, že pokud na otázky odpovíte jinak než většina, pak je vaše inteligence jiná. Dnešní IQ testy jsou kombinací testů logiky, abtraktnosti, paměti, či rychlosti, což celkem efektivně vylučuje, právě to, že by někdo uměl řešit úlohy konkrétního typu, jak píšete. A dá-li se vůbec inteligence vážně změřit? To bychom zabředly do debaty, co je vlastně inteligence a na to bychom potřebovaly houf filozofů.

doplněno 07.02.13 23:52:

Omlouvám se za ty dvě hrubky v poslední větě. Jdu se stydět do kouta.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 07.02.13 23:53
avatar

Dobrý den, já osobně kladu důraz hlavně na inteligenci vrozenou (někomu je dána, jinému ne), která se dá v průběhu života ještě částečně rozvíjet nebo udržovat (držet se hesla "nezblbnout"), ale nedá se získat. Získat se dá vzdělání, které je důležité, ale někdo (asi menšina) si vystačí s inteligencí. A ti ostatní musí studovat a získávat informace celoživotně. Říká se, že se stářím přichází rozum, ale někdy se stane, že stáří přijde samo. Test IQ bych neodsuzoval ani nepřeceňoval. Může to být zajímavá zkušenost a hodně záleží na jeho formě. Zkoušel jsem to asi 2x a vždy byl výsledek pozitivní, což na rozdíl od testu na HIV (který jsem nezkoušel) je snad informace potěšující. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 00:09
avatar

IQ test podle me ukaze jak clovek umi myslet a vyporadat se stou danou situaci ... jenze existuji lide s moc velkym IQ , ale v zivote nepouzitelny k obycejnym situacim a obycejne mysleni. Proste premysleji porad nad tim moc tezce a zbytecne , kdyz to jde udelat lehce , ale nenapadne je to. To jsem sam poznal na VS , kde byvali studenti moc extra dobri , nasprtani , ale na obycejne veci proste neumeli vyresit , byl to fakt mazec... Proto vlastne ani titul na VS neukaze sve opostatneni v dane praci a v danem segmentu. Jinak nekteri s nadprumernym IQ jsou take vrazi ... takze neco urcite IQ test ma do sebe , ale je to spis orientacni a ukazuje uplne na neco jineho , nez na to jaky ten clovek v zivote muze byt ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.02.13 08:13
avatar

Doktor Haus je nejlepším příkladem toho, k čemu IQ je. Génius, ale naprosto neschopný plnohodnotného života. Soucitu, lásky, sdílení a všeho toho,co je potřeba k pěknému životu s partnerem, rodinou a s lidmi. ;) tento seriál je vlasně školením pro lidi, kteří si myslí, jak jsou geniální, dokonalí a neomylní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.02.13 08:21
avatar

Rozhodne vetsi smysl pro zivot ma tzv. emocni kvocient neboli EQ.

Citace z Wikipedie: EQ se staví vedle IQ jako další indikátor, který má vliv na úspěšnost životní dráhy. Lidé s vyšším nebo vysokým EQ mají dobré předpoklady být dobří manažeři, vůdčí osobnosti, poradci, ale také přátelé, milenci a partneři. Mají tedy velký potenciál uplatnění ve společnosti. Dokáží předpovídat problémy (konflikty) předtím, než se zcela rozvinou, tudíž jim jsou schopni zabránit.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Emo%C4%8Dn%C3%AD_kvocient

Ohodnoceno: 2x
 
Od: andrea1*
Datum: 08.02.13 10:01

Ve škole nás učili, že je inteligence vrozená a inteligence nabytá. Je pravda, že někdo může mít tři vysoké školy, ale inteligence moc nepobral. Inrteligence je vlastně způsob jakým reagujeme na nahodilé životní situace. Testy IQ zde samozřejmě hrají svou roli. Jsou o tom, jak rychle a správně umíme vyhodnotit situaci, o postřehu, paměti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.