Pracovní doba vs přesčasy

Od: Datum: 10.03.12 18:39 odpovědí: 28 změna: 12.03.14 23:17
avatar

Hezký večer,

zajímala by mě jedna věc. Když zaměstnankyně chodí do práce, kde pracovní doba je od 8-12, pak má hodinu polední pauzu a poté je v práci od 13-17 hod., má odpracováno 8 hodin, které jí zaměstnavatel náležitě proplácí. Ovšem v práci bývá každý den od 7:45 hod. a někdy bývá v práci déle, než se spočítá kasa, vše se sklidí atp. Jestliže si chce z práce odběhnout například vedle do obchodu, nemá nárok, protože na to má polední pauzu, kterou ovšem v konkrétním městě má většina obchodů, takže nakoupit si v polední pauze je zcela nemožné.

Tak by mne zajímalo, co s přesčasy a s tím, že bývá v práci každý den o 15 minut dříve. Je to zcela v pořádku, nebo by jí to měl zaměstnavatel dle docházkového lístku proplácet, příp. jí náleží nějaké volno? Mockrát děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 10.03.12 19:20

Dřívější nástup do zaměstnání je vaše volba, zaměstnavatel vás nenutí chodit dříve. Je to naprosto v pořádku, je to vaše volba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 10.03.12 19:25
avatar

Jestli Vám práce jinak vyhovuje, ty čtvrthodiny neřešte.

Pracovní dobu máte na práci, tedy měla byste být na svém pracovišti. Jestli máte "píchačky" někde hned u dveří, bude zaměstnavatel tvrdit, že od odpíchnutí do začátu práce máte X-minutovou prodlevu (než se převléknete apod.), taže Váš příchod je tak akorát. A kdyby ne, pořád může říct, že po Vás předčasné příchody nechce, nemá o ně zájem a nebude je tedy platit. A ještě Vám třeba zakáže tak brzo chodit, protože ve firmě mimo pracovní dobu nemáte co dělat.

S polední pauzou je to podobné, přestávku máte na občerstvení a malý oddech od práce. Nějaké nákupy jsou formálně zcela bezvýznamné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.03.12 19:32

Logicky, do práce se chodí tak, abyste s odpísknutím pracovní doby byla nastartovaná na pracovišti. Tudíž je na vás, jak jste rychlá. Za to jste i placená. Je většina zaměstnání, kde mají 30 minut na oběd, tak kde si budou odskakovat? Než se ptát, tak si přečíst zákonííík prááce. Pracovník by měl znát své povinnosti.
Podnikejte a volno si uděláte kdy chcete.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.03.12 20:00
avatar

Děkuji za odpovědi, ale kdybyste četli pořádně, tak byste si všimli, že neřeším jen 15 minut, ale také přesčasy, které zaměstanavatel svému zaměstnanci neproplácí a volno si za přesčasy vybrat též nemůže. A co se týče těch 15 minut, píšete tady, že je to na zaměstnavateli - omyl, zaměstnavatel vyžaduje, aby se do práce zaměstnanec dostavil před otevírací dobou.

Od: coop*
Datum: 10.03.12 20:11

Pokud obsluhujete v zimní bundě, kozačkách, v rukavicích a s beranicí na hlavě, tak bych chodil do práce až na osmou. Takto se nechat zdarma vykořisťovat určitě nemáte zapotřebí a zaměstnavatel to musí pochopit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.12 21:06
avatar

Předpokládám, že Vaše zaujatost spočívá v tom, že sám jste zaměstnavatelem. Vaše odpověď se točí kolem jedné a té samé věci. Přesto Vám děkuji za odpověď a budu radši, když se případně dalších hloupých odpovědí zdržíte. Přeji hezký večer.

Od: coop*
Datum: 10.03.12 21:43

Na váš chytrý dotaz jste jistě jinou odpověď nečekala . Právě tento týden jsem se v pěti minutách rozloučil s podobným sčítačem "přesčasů". Každé ráno měl tak 15 minut snídani spojenou s pročítáním nejnovějších zpráv na internetu. Z oběda se mu jen málokdy podařilo vrátit dříve než za třičvrtě hodiny. Se skřípěním zubů mu to bylo tolerováno více než dva roky. Rychlý závěr jeho pracovní poměru způsobila drobnost - začal plácat něco o 1,5 hodině přesčasu za únor. To bylo to pověstné ucho, které se utrhlo. I vám přeji hezký večer.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 10.03.12 21:34

Takže vzít si zákoník práce a čííííst. Pokud jste schopna ihned po příchodu pracovat, tak nemusíte dřív chodit. Pokud to po vás vyžaduje (např. různé přípravné práce a pod.), ať to proplatí, ozvete se? Na kom jiném než zaměstnavateli je, aby určil pracovní dobu od ... Takže to řešte s ním.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 10.03.12 21:43
avatar

Myslíte přesčasy za počítaní kasy, úklid apod.? Pamatuju, že bývalo běžné, že se chvíli před zavíračkou už myla podlaha a tak. Můžete to na zaměstnavatele zkusit: začít uklízet dřív a vůbec všechno, co jde, stihnout v řádné pracovní době. Ovšem nejsem si jist, zda bude spokojen.

Jinými slovy: nařízené přesčasy (ta nutná práce po-) by proplácet měl (nevím, zda nedošlo k úpravě zákoníku práce a není to teď trochu jinak). Ale záleží na Vás, jak se k tomu postavíte. Buď jste s prací tak, jak probíhá, vcelku spokojena, v tom případě nevytvářejte spory. Nebo nejste a pak můžete zkusit zaměstnavateli navrhnout nápravu (proplácení přesčasů, ukončovací práce ještě v pracovní době, náhradní volno apod.), ale třeba ho tím popudíte a dlouho nezůstanete. A taky můžete odejít ze své vůle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.12 21:16
avatar

Nejlepsi je kdyz resis takovy problem vzit se do role toho druheho a zkusit si predstavit jak by si se tvarila ty kdyby zamestnanci prisli do prace dejme tomu do obchodu ktery je otevren od 8 a prisli presne v 8 ap 20minut nekde v satne zevlovali a prisli o pul devate na prodejnu asi by se ti to nelibilo...Bohuzel dnes je doba ktera nepreje zamestnancum nas sef rika pokud se ti neco tady nelibi bez nikdo te nedrzi bohuzel je to pravda...Jediny co ti zbyde chodit do prace vcas nakupovat o weekendech ve vetsich marketech a z prace chodit taky vcas a nedelat prescasy proste si to naplanovat tak aby ti to vychazelo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.12 22:12
avatar

Prosím Vás, my se známe, že mi hned tykáte? Žádal jsem o radu, ne o nějaké kázání. To co tady píšete je samozřejmě logické, že si musí zaměstnanec chodit nakupovat jindy, aby neuhynul hlady.

A nejvíc se mi líbí Vaše rada na závěr: ,,nedelat prescasy proste si to naplanovat tak aby ti to vychazelo..."

Můžete mi, prosím Vás, tedy poradit, jak by si to měl zaměstnanec naplánovat v případě, že má zaměstnavatelem nařízeno kasu počítat přesně v 17 hod., jakmile se zavře obchod, stejně tak mytí podlahy, sklízení regálů a podobných věcí po zavírací době? Nevyjímaje toho, že se také stává, že kasa nesedí a najití zádrhelu není otázka jedné minuty.

Předem děkuji!

Od: uska®
Datum: 10.03.12 22:17

Já žasnu - že vám kasa nesedí je problém Váš a vy za svou chybu chcete od zaměstnavatele proplatit přeščasy? To je sen, vy se mi zdáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 08:08
avatar

Já též žasnu nad lidmi, co někoho či něco soudí, aniž by o dané věci či člověku věděli více. Psal jsem tu, že často nesedí kasa a neuváděl jsem, čí je to chyba, což hned nemusí znamenat, že je to chyba zaměstnankyně! Nebudu tu rozvádět, jak to na daném pracovišti chodí, protože jsem se tu tázal na něco, na což jsem ani nedostal od nikoho z Vás jednoznačně kompetentní odpověď, možná tak tu na konci.

A píši na web, zvaný poradte a ne (od)sudte.cz

Přeji hezký den.

Od: coop*
Datum: 10.03.12 22:25

Tak to je nutné řešit se zaměstnavatelem. To tady nikdo nevyřeší. Buď zaměstnavatel uzná, že skutečná pracovní doba je delší než sjednaný úvazek a začne za přesčas poskytovat náhradní volno, případně jej proplatí nebo v opačném případě si najít jinou práci. Tady není co radit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 08:04
avatar

Děkuji. Nepsal jsem sem, aby takovou situaci někdo z diskutujících řešil a vyřešil, chtěl jsem se pouze a jen zeptat, jak to je. Zda se s tím dá něco dělat, či nikoli. Nic víc. Děkuji.

Datum: 10.03.12 22:25
avatar

Reknu ti to tak drzi te nekdo v praci vyhrozuje ti nekdo v praci ze tam musis byt ne urcite ne a kdyz se ti to nelibi bez jinam co ti na to mam rict proste dneska je takova doba nas v praci sef ojebava taky na prescasech delam bezne 260h mesicne nebudu ani rikat z akolik penez a nenadelam nic proste to tak dneska je nevim co ti na to rict jediny co muzes udelat pokud to chces resit zajdi si na pracak maji tam vetsinou pravnika kterej ti poradi jak a kde si stezovat a jestli vubec na to mas pravo a ten ti to rekne tak jak to je...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 10.03.12 22:29

Tyto věci řeší místně příslušný inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarabak
Datum: 12.03.14 23:17

Nejlepsi je psat bez diakritiky carek tecek a za kazdou vetou delat tri tecky aby to vypadalo cool... Hlavne pak jeste pouzivat anglicke vyrazy to je teprve neco...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.03.12 06:40
avatar

Dobré ráno.

Tuto americkou pracovní dobu znám taky, 8-12 a 13-17. Na nějakou tu čtvrthodinu nebo půlhodinu denně se u nás ve firmě nehledí, kdo chce mít zaplacený přesčas, musí mít nadpracovanou minimálně hodinu. Tu musí skutečně odpracovat a ještě ji musí dobře vysvětlit šéfovi. Jinak ji nedostane a vybírat si náhradní volno po půlhodinách anebo ty půlhodiny posčítat, to se prostě nedělá. Firma si pak může myslet, že o práci u ní zase tak moc nestojíte. Ze začátku se mi vždycky nastřádalo nějakých 10 nebo 15 nezaplacených hodin měsíčně, dnes to bývá víc. Časem si zvyknete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 09:35
avatar

Dobrý den. Já myslím že to, na co si stěžujete, je v dnešní době běžné. A jak už vám tu radili, buď se s tím smíříte, nebo si najděte jiné místo, nikdo vás - obávám se - držet nebude... U nás v práci skoro všichni chodí cca 15-30 min před začátkem, aby si v klidu dali kafe, převlíkli se apod. No a když nám "padne" někteří jdou, někteří ne, podle toho, jestli mají hotovo nebo něco nestihli v prac.době... to je náš problém, hlásit se o přesčasy nebo náhradní volno, tak s náma vyběhnou... ;) všichni jsme bohužel nahraditelní... *nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sd
Datum: 11.03.12 10:11

Zkuste si sečíst čas, za který zaměstnankyně placená je , ale nevěnuje se přitom zrovna práci. Např. 3x denně vaření kafe, 3x denně 5 minut na toaletě, 5 x denně na 5 minut cigareta, 6 denne 10 minut v obchodě nikdo není takže si sedne a čte si časopis...

Když si sečte ty patnáctiminutové ´přesčasy´ a bude je chtít zaplatit, tak riskuje, že zaměstnavatel jí to taky spočítá..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: b
Datum: 11.03.12 10:51

Promiňte, ale tohle jste dost přehnal. Zajít si během pracovní doby na záchod je snad samozřejmé a na ostatní dnes prodavačky čas nemají. Pokud v obchodě není zákazník, doplňují zboží, čistí regály, oceňují zboží ...atd. Myslíte-li si, že je to jinak, tak si to na pár týdnů sám vyzkoušejte.

Jinak se ale připojuji k mnoha jiným příspěvkům. Přijít do práce s předstihem 20 až 30 min. je běžné. Že zaměstnanec odchází, až práci dokončí, bez ohledu na "kdy má padla", je také normální. A placené přesčasy, tak to už je snad z říše pohádek, byť zákoník práce navozuje iluzi jinou. Pokud práci za daných podmínek tazatel(-ka) dělat nechce, nezbyde než se poohlédnout jinde. Jak to však taky může vypadat, si lze přečíst např. na https://www.poradte.cz/spolec…astup-do-prace-byl-horor.html

B.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 12:16
avatar

bohuzel neprehnal v mnoha marketech je tohle bezna praxe jako treba pennymarket nebo lidl dokonce hypernova a dalsi a dalsi praktiky jako treba zakaz bezne komunikace mezi zamestnanci aby neztraceli cas pri praci atd no proste sou to doslova otrokarske podminky...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: coop*
Datum: 11.03.12 12:32

Možná to bude tím, že zaměstnavatel platí zaměstnance za práci a ne za běžnou komunikaci o včerejším dílu seriálu Žena za pultem. Ještě před pár lety byly tyto dýchánky na pracovišti běžné (však zákazník počká), včetně toho, že se třeba na noční 6 hodin spalo. Život je změna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: b
Datum: 11.03.12 13:26

Medwede, přečtěte si ještě jednou můj příspěvek (B.) a ten, na který reaguji:
"sd" píše - cituji :"Např. 3x denně vaření kafe, 3x denně 5 minut na toaletě, 5 x denně na 5 minut cigareta, 6 denne 10 minut v obchodě nikdo není takže si sedne a čte si časopis..."
A já mu právě odpovídám, že to s přehnal s tím, že prodavačky během pracovní doby mají čas věnovat se kávičce, kouření...atd.
Naopak se prodavaček zastávám - tak mi nevysvětlujte, jak to v marketech vypadá.
B.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 11.03.12 16:02
avatar

Vaše otázka zní co s přesčasy a zda je má zaměstnavatel proplacet? Příchod do práce o 15 minut dříve, je to v pořádku? ;)Zapomeňte na to, že jsou zde Markety a jiné velké Hypermarkety. :) Jsou zde i malé obchody, samoobsluhy, jak to tam chodí. Do práce musí prodavačky přijít včas. Co to znamená, musí se převléknout, doplnit do regálu věci, které se před uzavřením uklízí. Doplnit pečivo, chléb apod. Většinou to je, tak půl hodiny předem. Oběd, pauza jedna hodina, kdy je zavřeno. Příchod z oběda, musíte se převléknout v jednu hodinu, už musíte být v obchodě a otáček klíčem ve dveřích. Nemluvím o tom, co se dělá v pracovní době. Konec pracovní doby. Zamkne se. Jeden se pouští do vysypání košů, uklízení. Další se pouští do uklízení šatny a WC, dalších prostorů vzadu. Pokladní, mimo jiné si počítá kasu. Přikládá ruku k dílu, uklízí pečivo, které zůstalo. Odnáší potraviny, které se dají do chlaďáku. Konečně je vše uklízené a jde se domů. Když všechny sebou hodí, tak se odchází půl hodiny po zavření. Nikdo vám nic nezaplatí navíc, jste rád, že máte práci a dostáváte výplatu. Žádný Market, jen samoobsluha.

;) Takové to bylo i před 20 lety a je to i nyní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.03.12 19:34

§ 81 Zák, práce:

(1) Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn.
(2) Pracovní doba se rozvrhuje zpravidla do pětidenního pracovního týdne. Při rozvržení pracovní doby je zaměstnavatel povinen přihlédnout k tomu, aby toto rozvržení nebylo v rozporu s hledisky bezpečné a zdraví neohrožující práce.
(3) Zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.

Na rozdíl od jiných rádců se domnívám, že postup zaměstnavatele není správný. Je totiž třeba rozlišit pracovní dobu zaměstnance a otvírací dobu pro zákazníky.

Jesliže pro zákazníky má být otevřeno 8-12 a 13-17, je logické, že začátek pracovní doby prodavače by měl být stanoven dříve (a také zaplacen) a skončení později.

Samozřejmě také záleží na charakteru provozu - co je třeba připravovat - někde by mohlo stačit přijít 5 minut před začátkem (odemknout, převléknout se). Jinde musí třeba vyndat z lednic potraviny, nakrájet salámy, ...

Pokud zaměstnavatel požaduje, aby zaměstnanec byl v práci již v 7.45 hod., měl by mu tu čtvrthodinu zaplatit.
Faktem ale je, že pokud si nechcete hledat jiné zaměstnání, není příliš možností, jak se proti zaměstnavateli postavit.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: khfjdu
Datum: 12.03.14 18:42

Přesně tak, ... píšou sem samí podnikatelé a "suveréni" , co by tak nejraději z člověka kůži sedřeli! U nás vyžadoval zaměstnavatel, obsluhu jednoho z přístrojů 15 min před začátkem pracovní doby! To jsem jednoznačně odmítl! Se slovy, že pokud se mu to nelíbí, ať mě za to propustí, že to klidně budu řešit soudně! A mám klid! Těch porušení zákoníku práce z jeho strany, o kterých mám důkazy, byly už desítky. Takže už toho mám akorát tak dost. To zaměstnání není žádný zlatý důl a na hlavu si srát nenechám!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.