Makulární degenerace?

Od: Datum: 09.03.12 15:49 odpovědí: 5 změna: 15.10.14 10:46

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat ohledně očního onemocnění-makulární degenerace. Nemůžu právě tuto informaci nikde objevit, jestli třeba někdo tuto informaci nevíte, zda je možné, že by toto onemocnění se neprojevovalo soustavně, ale po pár dnech špatného vidění by takto nemocný člověk viděl zase normálně. Moje starší příbuzná měla už párkrát černo či šedivo před jedním okem a pak jí to zase zmizelo. Jestli to tedy může být makulární degenerace.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.03.12 15:55
avatar

Degenerativní onemocnění bývají vesměs trvalá.Pokud se týkají oka,tak třeba degenerativní změny na oční sítnici se projeví neviděním v části zorného pole.Mám podobnou poruchu.Léčení možné není.V dubnu jdu odstranit šedý zákal,ten umožní zvýšit jas a ostrost obrazu.Ale uprostřed vidění mám po borelioze černou skvrnu.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.03.12 19:34
avatar

Makulární degenerace (věkem podmíněná) je široký pojem a má mnoho podob. Základní rozlišení je sna suchou qa vlhkou formu,ta vlhká je nebezpečnější, na druhé straně se s tím občas dá aspoň něco dělat. To, co popisujete, vypadá na vlhkou formu, projevující se ktrvácením pod sítnici, a ta krev se přeci jen vstřebává, ovšem velice pomalu. Takže by se snad to vidění mohlo "samo" trochu zlepšit, zle že by viděl normálně, to těžko. So s tím vaše příbuzná dělá? Chodí k očaři? Pokud ne, tak ať tam honem honem jde. A předběžně nechť vyzkouší Amslerovu mřížku. Už jsem tady o ní psal, hodám ji sem znovu, na tu se podíváte jedním okem a sledujete, jestli její linie vidíte rovně nebo se vám křiví.
doplněno 09.03.12 19:37:

Připojuji návod k použití, porobnější informace na :http://www.degeneracemakuly.c…-na-makularni-degeneraci-VPMD  1. Používejte mřížku denně, nebo alespoň jednou týdně.


  2. Pokud používáte brýle na čtení, nasaďte si je.


  3. Zakryjte si jedno oko (například rukou nebo složeným kapesníkem).


  4. Pozorujte mřížku ze vzdálenosti přibližně 30 _ 40 cm v dobře osvětlené místnosti.


  5. Dívejte se pouze na černý bod uprostřed obrázku, nepohybujte okem po celé čtvercové síti.


  6. Sledujte, zda vidíte čtvercovou síť jako pravidelnou, zda některé čtverce nechybí nebo nejsou deformovány.


  7. Proveďte zkoušku pro každé oko zvlášť.

Pokud zjistíte změny na čtvercové síti, neváhejte to co nejdříve oznámit očnímu lékaři!

Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace postupuje velmi rychle, k výraznému a nevratnému zhoršení zraku může dojít během několika týdnů. Důležitá je rychlá a přesná diagnostika v odborném makulárním centru spolu s následnou léčbou.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.03.12 19:52
avatar

Ještě jednou bych zdůraznil, že bez ohledu na to, zta se makulární degenerace výrazněji projevuje nebo projevy zdánlivě ustupují, příčina (tedu právě ta degenerace¨je trvalá a nevratná. Léčba ji může zpomalit, udržet na relativně stálé úrovně, dokonce prý může výjimečně nastat i částečné slepšení, ale se semotným faktem její existence se pacient jedině může smířit. A rozhodně rozhodně je třeba to konsultovat s lékařem a to co nejrychleji. Ono by se mohlo ukázat i to, že jde o potíže jiného druhu, vyžadující jinou léčbu. Nic nezkazíte, když si pořídíte (respektive vaše příbuzná) potravinový doplnělk s luteinem, ale právě na vlhkou formu to moc nepomůže. Ta se ošetřuje, tedy pokud její rozvoj to dovoluje) speciálními injekcemi přímo do oka, které zastavují růst nepatřičných žilek. To jsou ty které pak sáknou nebo přímo krvácejí a způsobují zatmění zorného pole. V pondělí jsem dostal poslední ze serie třčí a za měsíc se uvidí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.10.14 22:14
avatar

Dobrý den, pane "kartaginec". Prosím Vás, projevily se u Vás příznivě ty injekce? A smím se zeptat, jestli jste se na nich finančně podílel nebo Vám to zaplatila pojišťovna? Moc Vám děkuji za odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.10.14 10:46
avatar

No asi takhle: následně jsem dostal ještě další, celkem sedm, a řekl bych, že tu vlhkou formu to zastavilo. Ono mi to ovšem začalo tí, že se mi vilila do oka krev z prasklé žilky, takže spočátku jsem měl ve středu zorného pole černou skvrnu, a nejdřív se to muselo vstřebat. Abych shrnul stav levého oka: je to stabilizovanéale zajizvilo se to trochu a s tím se už nedá nic dělat, takže teď na to oko vidím, dost na to, abych se orientoval v prostoru a věděl, kde co je, ale mříška (Amsler) je ve středu zorného pole silně zkroucená a je tam i ne už černá, ale lehce našedlá skvrna. No a na čtení to není; dokážu jakž takž přečíst hodně velká písmena (nápis na hospodě, třeba), ale musím koukat jinam (tedy periferně) a dá to práci. Nicméně bych řekl, že positivní efekt to mělo.

A co se týče platby? Ono se to mění, ale je to asi tak: plná cena té injekce je prý nějakých dvacet třicet tisíc, já doplácel na každou něco přes tisícovku (taky podle druhu té látky). Nedávno mi ale kolega sdělil, že na poslední injekci doplácet nemusel, že mu to hradili plně, ale ono to asi záleží na tom, jak moc je to indikované, pojišťovna na to bude mít nějaké tabulky. Po pravdě, na tom začátku nebylo plně jasné, zda si to nebudu muset platit celé, kdybych s tím šel na soukromou lkliniku, protože třeba by to nemocnice dělat nemohla, tak by to tak hrozilo.

Na pravém oku mám suchou formu, holt to stárne, ale zatím čtu relativně dobře já mám do toho ještě kataraktu a asi i glaukom), ale s touto formou se na druhou steranu nedá nic dělat, jen doufat.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.