Dluh na zdravotním pojištění v délce 5 let

Od: Datum: 09.03.12 13:29 odpovědí: 5 změna: 30.11.15 14:46

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak postupovat v případě, že vznikl dluh na zdravotním pojištění již před několika lety a trval v podstatě do dnešní doby. Jde o to, že bratr cca od února roku 2007 neplatil zdravotní pojištění u ZPMV a tento týden se byl registrovat na ÚP a začal si usilovně hledat zaměstnání. Během této doby byl osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP). Důvody neplacení byly ty, že nám tenkrát zemřel otec a navíc měl bratr ještě problémy s dost silným akné a tudíž byl psychicky na dně a uzavřel se do sebe a před okolním světem. Nechodil do práce a byl jen zavřený doma. Teď se konečně rozhodl, že musí se svým životem něco začít dělat a tak bych mu v tom chtěla pomoct. Co jsem se dívala tak dluh i s penále k 31.12.2011 ještě nepřesáhl částku 100 tis. Kč. Byla bych vděčná za vaše rady ohledně toho jak postupovat při řešení dluhu u zdravotní pojišťovny jelikož při mém věku necelých 24 let ještě s tímto nemám moc zkušeností. Je mi jasné, že bratr bude muset hlavně jednat sám, ale chtěla bych mu být u toho oporou jelikož to opravdu špatný člověk není jen v té době nedomyslel následky které z toho jednání vzniknou. Na konec bych ještě dodala, že situace je nyní taková že dluh na zdravotním pojištění je 5 let a pojišťovna bratra o dluhu do této doby neinformovala ani jiné kroky (platební rozkaz, exekutor) nepodnikla. Do středy 14.3. musí bratr ZP informovat o registraci na ÚP a tak si říkám že by bylo lepší na pobočku zajít s ním a pokusit se s nimi nějakým způsobem domluvit na splátkovém kalendáři. Jen netuším jak žádost formulovat nebo zdali vůbec bude pojišťovna ochotná na toto přistoupit. Máte s řešením podobné situace zkušenosti? Zkuste prosím poradit. Děkuji předem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 09.03.12 13:48

No co s tím Katul, jednoduché a prosté, hradit hradit., Utíkat na P, vysvětlit a domluvit se na rozumných splátkách. Jiná cesta není, a to může být rád, že to není u exekutora, ale kdo ví, jak přebíral poštu. Teď za něj bude hradit "stát", tak si může i najít práci na černo, nenavádím, ale aspoň nějaký příjem. ZP obyčejně čekají a pak lup. Důvody neplacení nejsou jejich. Bude tam i penále.
Nad ochotou pojišťovny nebádejte, dokud tam nejste. Buď běžte s ním, nebo že jednáte za něj, nechte si vystavit plnou moc. Většinou jsou vstřícní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 09.03.12 18:13

Čauec.

Já s tím mám docela hodně zkušeností *smich* Problém je v tom, že já vždy dluh zaplatil, ale vyhnul jsem se penále. Slyšel jsem, ale opravdu jenom slyšel, že pokud by byly oprávněné důvody, proč brácha neplatil (no jednoduše - neměl žádný příjem), mohli by odpustit i ten dluh. Podstatné je, pokud i TEĎ nemá práci. Vysvětlení je nabíledni: Pokud by teď práci měl, raději mu dají splátkový kalendář, hlavně, aby to z něj dostali.

Budu tedy vycházet z toho, že by se dluh uhradil, takže k penále: Tam si stačí vzít předtištěnou žádost (klidně by to šlo celé napsat rukou), která začíná takhle:

"Žádám o odstranění tvrdosti zákona z důvodu" a dál už člověk píše, co ho napadne :) Končí to zase natištěným:

"A proto žádám o prominutí penále v plné výši".

Nestalo se mi nikdy, že bych to penále platil. Teda kdysi jo, před 13 lety, z 16 tisíc udělali 250kč ;) Psal jsem to i známým v hospodě, vždycky ok. Jak říkám, mám určité informace, že by to šlo na celý dluh. Alespoň citelně snížit. Myslím třeba na čtvrtinu, to už by se dalo splatit pomocí splátkového kalendáře. Nakonec ještě několik hintů do té žádosti, doporučuji kombinovat:

- z důvodů mé dlouhodobé nezaměstnanosti

- problém sehnat práci skrze můj špatný zdravotní stav (to je sakra silný argument - musí být ale pravdivý)

- zadlužil jsem se, abych mohl zaplatit dluh a nemám na panále (jak jsem psal, mě šlo vždy jen o penále)

- problém s mým oborem nebo místem kde žiji (není práce)

apod. Tak ať Vám to oběma (tedy vlastně bratrovi) vyjde *placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: otodrescher
Datum: 30.11.15 13:51

srdecne zdravim.odhlasil jsem se z duvodu vycestovani do zahranici v roce 2004 ze zdravotniho pojisteni.ted v roce 2015 jsem se vratil.chtel bych se prihlasit na zdravotni pojistovne a dale pracovat v republice.co musim doplatit nebo nemusim a co mesicne po prihlaseni platit.nevim totiz vubec nic. dekuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 30.11.15 14:33

Zajdětě do pojišťovny, poradí. V zahraničí nejste pojištěncem ČR. Při návratu se zase přihlásíte. Otázka je, zda nyní podnikáte, máte jen zaměstnání či při něm připodnikáte. Nebojte se jich.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 30.11.15 14:46
avatar

Pokud jste byl i v zahraničí zdravotně pojištěný, bude chtít naše zdr. poj. nějaký doklad o té skutečnosti. Jinak by Vám vznikl u naší zdr. poj. dluh + penále, ale i to se dá řešit. V každém případě si dojděte na naši zdr. poj. Pokud nemáte práci, bylo by vhodné se registrovat na ÚP, aby Vám nevznikal stále vyšší dluh u zdr. poj. a hradil by za Vás zdr. poj. stát. - pt

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.