Péče o osobu a ČSSZ

Od: Datum: 07.02.13 16:33 odpovědí: 3 změna: 07.02.13 20:47

Nemá někdo o tomto povědomost, nebo vlastní zkušenost? Od poloviny loňského roku pečuji o svého postiženého otce (toto je vedeno v dokumentech na Úřadu práce). Tato činnost je podle zákona plně důchodově pojištěna. Já jsem však na počátku tuto činnost ČSSZ neoznamoval. Lze toto provést dodatečně zpětně, nebo o tuto dobu v počítání důchodového pojištění přijdu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.02.13 17:21
avatar

Doby účasti na důchodovém pojištění lze OSSZ doložit i zpětně. Zavolejte si na OSSZ a zjistěte si, zda Vás má bedenu jako pečující osobu, a (pokud ne,) dohodněte se s ní, jak máte dobu péče doložit.

doplněno 07.02.13 20:36:

Liduš, odkud prosím máte informaci o tom, že by stát za někoho hradil sociální pojištění? Ověřovala jste si někde tuto informaci?

___ Pokud vím, nehradí stát sociální pojištění za nikoho, ale doba po niž např. rodič pečuje o dítě do 4 let věku, nebo doba, po niž je člověk evidován v databázi uchazečů o zaměstnání, se přesto započte do celkové doby důchodového pojištění - do tzv. náhradních dob.

doplněno 07.02.13 23:02:

Spíše jsem myslela, jestli jste si to někde ověřovala...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.13 17:23
avatar

Problematika pojištění osob pečujících o osoby závislé na péči jiné osoby je také často dotazovanou oblastí. Zdravotní pojištění je za pečující osobu hrazeno státem v případě, že pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči II. _ IV. stupně, nebo pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči I. stupně a která je mladší 10 let.
Sociální pojištění je za pečující osobu hrazeno státem v případě, že pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči II. _ IV. stupně, nebo pečuje o závislou osobu, které náleží příspěvek na péči I. stupně a která je mladší 10 let.
Nárok na úhradu sociálního pojištění má však pečující osoba, která poskytuje péči v největším rozsahu a to pouze v případě, že se jedná o osobu blízkou, nebo žijící se závislou osobou ve společné domácnosti.
Sociálním pojištěním se v tomto případě, stejně jako u invalidních důchodů, rozumí to, že doba péče o osobu závislou je považována za náhradní dobu pojištění pro nárok na důchod. Pečující osoba tedy nemá nárok na nemocenské dávky, peněžitou pomoc v mateřství, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Upozorňuji, že pokud je závislá osoba dlouhodobě mimo domov (nemocnice, lázně, ...), je za pečující osobu hrazeno zdravotní i sociální pojištění pouze, pokud doba pobytu závislé osoby mimo domov nepřekročí 90 dní nepřetržitě nebo 120 dní v průběhu celého roku. V případě, že závislá osoba je mimo domov déle než tuto stanovenou dobu, je třeba, aby si osoba pečující zajistila alespoň placení zdravotního pojištění.

Lucie Marková

vedoucí programu Poradenství a informace

E-mail poradna@ligavozic.cz

Bezplatná linka 800 100 250

Možná bude stačit zeptat se zde, zpětně to doložit lze ale tuším, že je tam nějaké časové omezení.

doplněno 07.02.13 22:09:

Odkud jsou informace je tu uvedeno i s kontaktní adresou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.13 20:47
avatar

Zavolejte si na důchodové oddělení Vaší OSSZ a zeptejte se na to, co potřebujete vědět. Důchodářky Vám řeknou, co je potřeba, abyste dobu péče jako důchodově pojištěnou dobu nepropásl.

Jedná se vlastně o tzv. náhradní dobu pojištění. Je to doba osobní péče o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) a nebo stupni IV (úplná závislost), pokud žijí v domácnosti; podmínka domácnosti se nevyžaduje, jde-li o blízkou osobu.

Tyto doby jsou pro nárok na důchod i jeho výši hodnoceny plně.

Podmínkou pro to, aby se tato doba získaná po 31. prosinci 2011 hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že pojištěnec po dobu trvání této účasti byl v České republice účasten důchodového pojištění z jiného důvodu, nemocenského pojištění nebo zdravotního pojištění anebo, bydlel-li v České republice, jako poživatel důchodu nebo rodinný příslušník odvozoval své nároky ze zdravotního pojištění v jiném členském státě Evropské unie. (Tento odstavec nechápu, chce to výklad)

Řízení se zahajuje na základě návrhu, který se podává po skončení péče (popř. během péče v souvislosti s podáním žádosti o důchod), nejpozději však do 2 let od posledního dne péče.

Rozhodnutí o době a rozsahu péče vydané OSSZ se pak předkládá při sepisování žádosti o dávku důchodového pojištění.

Faktickým předpokladem hodnocení doby péče jako náhradní doby pojištění je, že závislost osoby, o níž je pečováno, byla posouzena v rámci zahájeného řízení o přiznání příspěvku na péči podle zákona o sociálních službách. Podle tohoto zákona není možné posuzovat závislost zpětně.

Na OSSZ je třeba předložit:  • identifikační údaje žadatele a osoby, o níž je pečováno,


  • doklady prokazující příbuzenský vztah (osoba blízká),


  • údaje prokazující vedení společné domácnosti (nejde-li o osobu blízkou),


  • potvrzení krajské pobočky úřadu práce, před 1. 1. 2012 obecního úřadu obce s rozšířenou působností, o stupni závislosti osoby, o níž je pečováno, popř. rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.