Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
věcné břemeno užívání je o tom, že majitel nemovitosti musí strpět užívání (např. nemovitosti, místnosti. atd.) člověku, který je oprávněn (dle smlouvy). Přesné detaily co může oprávněný užívat (a majitel musí umožnit užívat) a za jakých podmínek, najdete ve smlouvě, kterou bylo toto břemeno zřízeno.
Pokud jeden z majitelů podílového spoluvlastnictví zemře, jde jeho podíl do dědického řízení a následně je dle dědictví převeden na dědice. Tzn. má-li původní majitel např. 1/4 a dva dědice, tak každý z nich pak vlastní podíl 1/8 (za předpokladu, že se dědictví nezřekne).
Kolega to popsal přesně. Věcným břemenem se často řeší převod majetku rodičů např. na děti ještě za jejich života. Tím si zajistí právo užívání do své smrti. Je třeba ve smlouvě podrobně vymezit prostory a i třeba pozemky, které má oprávněný užívat. Také i povinnosti, kterých se užívání týká - např. běžná údržba prostor, platba služeb a energií apod. Pokud jeden z vlastníků umře, jeho podíl je předmětem dědictví. A nic to nemění na věcném břemeni - to je závazek nového vlastníka - dědice. Jenom věcné břemeno užívání nemůže se převádět na jinou osobu - týká se pouze osob uvedených ve smlouvě. Může být zrušeno pouze soudně a nebo zřeknutím se dobrovolně oprávněnými osobami.
Jestli babička převedla (darovala) svůj podíl na vnuka a pro sebe si nechala zřídit věcné břemeno užívání, tak samozřejmě už nebude předmětem případného dědictví pro její dceru. Jedině potom (a to je nešťastná verze), kdyby syn zemřel a neměl dědice, mohla by dědit jeho matka. Ale to uvádím jenom jako příklad, který doufám že nenastane. Babička za života může se svám majetkem disponovat podle svého rozhodnutí a její dcera tomu nemůže nijak zabránit - snad jen ji může slovně ovlivnit. Pokud by se vnuk skutečně stal vlastníkem a třeba nemovitost nebo její podíl prodal - pro babičku se nic nemění - snad jen ji nový vlastník může její doživotní bydlení znepříjemňovat. Proto je dobré pečlivě vše popsat ve smlouvě o břemeni, aby nemohlo být užívání nějakým způsobem znemožněno. I třeba, že babička má nárok na část úrody z ovocných stromů na zahradě - zdá se to banalita, ale pro babičku jistota, že z jablíček může péct svůj oblíbený štrůdl. :D
Věcné břemeno je smluvně upravený zásah do vlastnických práv jinou osobou ve prospěch které je věcné břemeno zřízeno. Musí být upraven písemnou smlouvou. Není pravda že je nepřevoditelný na jinou osobu. Záleží JEN a JEN na tom, jak je věcné břemeno definováno ve smlouvě. Zřízení věcného břemene musí být zaneseno v katastru nemovitostí a je závazné i pro další případné majitele ať se stanou majiteli koupí, darem nebo děděním.
Vecne bremeno je, pokud napr. jste majitel, ale musite nechat zit v dome nekoho jineho. My, kdyz jsme shaneli domek, nabizeli nam i domy, kde bylo vecne bremeno takove, ze jsme v nem museli nechat dozit starsi pani. Nebo u dalsiho mel na zahrade nejaky clovek chatku a zil v ni a my jsme ho v ni museli nechat.
Muze se to ale tykat dalsich veci - jako napr. ze mate na sve zahrade studnu a vas soused si do ni bude chodit pro vodu. Takto to napr. zaridil byvaly majitel a chce to tak nechat. Tedy je tohle vecnym bremenem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.