Je zdravější vstávat pozdě nebo brzo?

Od: Datum: 06.01.13 21:19 odpovědí: 19 změna: 07.01.13 13:15

Zdravím, někde jsem četl, že je prý zdravější vstávat brzo než pozdě. Tím myslím, že je zdravější, když člověk spí normální (7-8) počet hodin a bude vstávat brzo (třeba v 5 hodin), než když bude spát stejnou dobu jako v předchozím příkladě, ale bude vstávat poměrně pozdě (v 9-10 hodin). Nevíte, co je na tom pravdy?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.13 21:24

Nejzdravější je chodit spát výrazně před půlnocí.

Pak se můžete probudit i ve 4 ráno a budete dobře vyspaný.

Spaní do 9-10-ti dopoledne jen zvyšuje malátnost během dne.

Ohodnoceno: 4x

Od: jake377*
Datum: 06.01.13 21:26

Děkuji za odpověď *palec*Já sám chodím spát ve 23 hod. a vstávám v 5:30 a cítím se plný energie

Datum: 06.01.13 21:28

já mám ten samý pocit že když o vikendu dele spím tak jsem pak cely den jak ožralý.. když vstavam brzo tak je to ok..

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.01.13 21:27

Nejzdravější je to, co je podle "vnitřních hodin" daného člověka. Když budete nutit "sovu" vstávat v pět a posílat spát v deset, tak bude stejně rozmrzelá, unavená a nepříjemná (=> stres => zhoršení zdraví) jako když budete nutit "skřivana" být vzhůru do rána...

Ohodnoceno: 5x

Ja nevim, me osobne by mi vyhovovalo chodit spat okolo 23 az 24 h a vstavala tak v 9.30 h. Ale nemuzu, to ta skola. Znam ale osobu, ktera kvuli svemu povolani chodi spat kolem pulnoci az jedne ci jeste pozdeji a vstava kolem poledne. Ma se cile k svetu a ve svych 54 letech vypada lepe nez vrstevnici.
Ohodnoceno: 0x

Od: hop®

Lidé se dělí na "skřivany" a "sovy", každěmu vyhovuje něco jiného. Já raději ponocuji, vstávám později a potom i v práci vydržím déle...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.01.13 21:29

Osobně si myslím, že to takhle nejde napsat. Každý je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Já třeba k nemám rád brzské vstávání, ale třeba o víkendu bych do deseti spát také nemohl. Prostě je to individuální.

Datum: 06.01.13 21:36

Asi na tom něco bude.
Když spím třeba 13 hodin tak se mi celej den nic nechce a du zase brzo spat. (o výkendu)

Ale když vstávám v šest do školy,tak večer vydržím dýl vzhůru a celej den su aktivnější.

Jen se mi zdá že poslední dobou su línej pořád :-/ ...to asi jak byli prázdniny :D

Od: krkovicka*
Datum: 06.01.13 21:55
Mimo to co již tady bylo uvedeno přidám že nejvíc energie člověk pochytí při ranním spánku.Mezi 5-6.30h.Kdo vstává dřív než před patou i když chodí spát v osm večer se vzdá tyhle energie a nabuzení imunitního systému pokud se tohle děje stále častěji.Je to jakási fáze měsíce a vychodu slunce.
doplněno 06.01.13 22:27: Věřím tomu rannimu spanku-Ptací i zvířata se taky budí,Nízký tlak,čerstvý vzduch,ozón...tohle v jednu ráno nemáte.Ochuzen je ten co dělá noční nebo musí jít spát tak aby ve tři ráno vstal.To je total bez energie.

Datum: 06.01.13 22:16
Ja si dovolim oponovat. Tuhle jsem se divala na ct24, kde byl rozhovor s nejakym expertem na spanek, ktery na otazku, v jakou dobu je spanek pro telo nejuzitecnejsi, odpovedel, ze mezi 23 az 1 hodinou.

Datum: 06.01.13 22:38

Expert *smich* dneska sou experti na vsechno.

kazdy clovek to ma individualni, dulezite je, aby spanek nebyl ruseny, a aby clovek prosel fazi, kdy ma tvrde spani, Nevim po kolika hodinach to nastava, ale je to dulezitie pro novou energii cloveka.

Datum: 07.01.13 13:15

Nerušenost spánku je důležitá. Přerušovaný spánek je horší než přerušovaná soulož.

Datum: 06.01.13 22:33

Souhlasím s Kolikokoli.

Tělo se do určité míry řídí jediným vnějším podnětem, denním světlem. Posun tohoto času a vnitřního času pak dělá z lidí skřivany a sovy, podle toho, co je pro ně přirozenější. A krom toho posunu jsou třeba i odlišné frekvence spánkových cyklů, kdy by někomu vyhovoval den s 23 hodinami, vstával by stále dřív a chodil spát také dřív, až by to jeden den musel "dorovnat" a jít spát dvakrát, nebo opačný stav, kdy by byl nejpřirozenější cyklus delší než 24 hodin, tedy by člověk chodil spát později a později, až by jeden den nešel spát vůbec - viz problémy těchto lidí kvůli nutnosti se přizpůsobit práci, které ovšem zcela zmizí, když jsou dlouhodobě uzavřeni v místnosti s uměle nastavovaným denním cyklem podle jejich potřeb.

Nejzdravější by asi bylo vstávat hned po probuzení (/dokončení nějaké té spánkové fáze) a neválet se. A chodit spát po 17 hodinách.

Od: olaf71*
Datum: 07.01.13 09:49

já osobně vstávám brzo (bez budíku). do práce raději dřív, abych byl dříve doma a užil si dne. kolem 22 hodinu lehnu a ihned usínám. nezávidím lidem, kteří pracují např.od 8 do 17hod., říkám tomu celý den v pr...

Od: ladaadal*
Datum: 07.01.13 09:53

Já jsem na tom jako Olaf. Spát chodím mezi 22-23, vstávám ve 4. Ve dvě až v půl třetí jsem doma a mám celé odpoledne volné. A to jsem změnil zaměstnání, dřív jsem vstával ve 3:30 a byl doma už před jednou, takže celý den pro sebe či rodinu. Držím se hesla - do práce chodím kvůli penězům, nikoli za zábavou.

Datum: 07.01.13 10:38

5 let jsem dělal od 4 hodin a jezdil do práce 10 km. na kole. paráda :)

Datum: 07.01.13 12:07

Olaf. Tak to já bych po dvou dnech umřela *andel*. Mě by nevadilo, se v ty čtyři VRACET z práce. Holt jsem sova a když mám ráno brzo (rozuměj před SEDMOU :D) vstávat, tak den nestojí za nic. Na druhou stranu kolem půlnoci jsem nejaktivnější *smich*

doplněno 07.01.13 12:10:

A když k tomu ještě napíšu, že tento příspěvek vkládám , zatímco snídám, tak si o mě skřivánci pomyslí, že jsem lenoch *cert* Ale já včera dostala nějaké podklady pro práci, tak jsem do pěti do rána makala *klik*. Když potom můžu spát těch cca 8hodin, tak jsem fit *ua*.

Datum: 07.01.13 12:42

noční v práci mi také nevadí, ale neumím ve dne spát a ve čtvrtek už koukám jak po slušný dávce

Datum: 07.01.13 12:06

Je to individuální!Každému vyhovuje něco jiného! Je to jak v tom přísloví "někdo rád holky a jiný zase vdolky!"

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.