Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Osobní bankrot vs. exekuce

Od: behoun odpovědí: 26 změna:

Dobrý den,

prsím o radu družka má povoleno oddlužení a byla připsána pohledávka

Cetelem do osobního bankrotu já jsem na tento úvěr ručil jako ručitel

a dnes mi přišla exekuce na tuto pohledávku , můžu se nějak bránit?

Děkuji za odpovědi.

 

 

26 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lidka*
hodnocení

0x

Tomu, jak se bránit moc naděje nedávám. Ručitel má povinnost uhradit dluh stejně jako samotný dlužník. Jestli se společnost Cetelem dozvěděla o schválení oddlužení, hledala cestu, jak se domoci své pohledávky v co největší částce. A tak jste přišel na řadu vy - jako ručitel. Doporučila bych navštívit právníka, který s vaší družkou sepisoval podklady pro oddlužení a zná celkovou finanční situaci, zda najde způsob, jak vás - ručitele - z tohoto dluhu vyloučit. *cteni*

 

hodnocení

0x

Byla ta pohledávka přihlášená do oddlužení? .? .?

behoun
hodnocení

Ano byla přihlášená ...

V tom případě jak píše Lidka ,,navštívit právníka, který s vaší družkou sepisoval podklady pro oddlužení " . Podle mě na to nemají právo. Na moje ručitele se neobrátil nikdo nikdy. Teď už mám taky schválený oddlužení.
skye*

Ale ještě ho nemáte ukončené, že? Tak za několik let (nevím, jak dlouho ještě budete splácet) mohou být Vaši ručitelé překvapeni, to mi věřte! Závazek zanikne Vám, ale jim nikoli! Neříkám, že se to stane na 100% a ve všech případech, ale jisté je, že na to MAJÍ PRÁVO! Je to i logické - závazek oddlužením nezanikne, jen je dlužníku část odpuštěna. Ale proč by měl být dluh odpuštěn i ručiteli? Nejde to souběžne, ale po skončení oddlužení ano.

Manžel je v oddlužení, návrh podával jen on, jelikož jsem na mateřské. U jedné jeho půjčky jsem ale vedená jako spolužadatelka, takže splácím také. Tedy konkrétněji - manžel "splácí" oddlužením a já posílám každý měsíc bance částku, na které jsme se dohodli. Po skončení manželova oddlužení budu muset tak i tak zbývající částku úvěru doplatit. Řekla bych, že tak to bude i s ručitelem.

 

skye*
hodnocení

0x

Podle mého na to nyní nemají právo - dokud je přihlášená pohledávka splácená v oddlužení, tak by jí vymáhat neměli, protože by soud neměl přehled o tom, jak se dluh "umazává" a mohlo by se stát, že byste část zaplatili dvakrát. Praxe by měla být taková, že např. Vaše družka splatí v oddlužení za pět let 60% a teprve poté věřitel začně vymáhat těch zbylých 40% po Vás. Na to právo mají. Doporučuji, ať se družka obrátí na svého insolvenčního správce, ten Vám určitě poradí.

Skye, kde jste přišel/a na to že můžou po ukončení oddlužení vymáhat po ručitelích zbytek? .? .? .? .?

skye*

Od insolvenčního správce, je to na 100% a z několika dalších zdrojů. Dlužník svoji část sice splní (oddlužením), ale ručitel se v žádném případě ze svého závazku nevyváže. Protože oddlužením dluh jako takový NEZANIKÁ! Pouze je dlužníkovi nesplacená část prominuta. Ale pouze dlužníkovi, nikoli ručiteli. A jak jsem psala, souběžně by se tak dít nemělo, protože by docházelo ke zvýhodňování věřitele. Ale jakmile řízení skončí, věřiteli nic nebrání v tom, vymáhat zbytek po ručiteli.

Je to stejné jako v případě, že je druh a družka, mají spolu dluh jako spoludlužníci. Každý podá návrh na oddlužení a věřitel se může přihlásit oběma. Tzn. dohromady musí uhradit z tohoto konkrétního dluhu minimálně 60% - každý 30%.

To snad ani nemůže bejt pravda. Mě totiž kromě jedné věci ve všem ručila matka a nikdy se jí nikdo neozval(věřitelé) a ona mi vlastně bude pomáhat to oddlužení splácet. To by bylo jednodušší kdyby si matka vzala půjčku(já sem to tak navrhoval), splatilo by se to najednou a já bych jí to splácel. Vyšlo by nám to levněj a nebyly by s tím takový problémy. Neměl by mi o tom ten advokát nebo insolvenční správce říct? .? .?

doplněno 10.02.12 11:59:

Asi založím novou otázku na tohle téma.

doplněno 10.02.12 12:00:

Splácení mi bohužel ještě nezačalo. Čekám ještě na další jednání u soudu.

skye*

Bohužel to je určitě pravda. Je samozřejmě možné, že se to nestane, že si za těch pet let na to už věřitel nevzpomene a spokojí se s částí peněz. Ale v žádném případě na to nemůžete spoléhat.

Opravdu je to logické - proč by měl věřitel odpustit dluh nejen Vám jako dlužníkovi, ale také ručiteli? V insolvenčním zákoně je psáno, že oddlužením dluh nezaniká, pouze jeho splacení dlužníkem je prominuto (resp. část). Takže pokud závazek existuje, nemá věřitel důvod nevymáhat jej na ručiteli.

doplněno 10.02.12 12:11:

Je to i jeden z důvodů, proč manželé podávají návrh oba, že v podstatě nemá cenu, pokud dá návrh pouze jeden z nich. Protože závazky jsou společné (stejně tak jako u dlužníka a ručitele) a když podá návrh jen jeden, věřitel může dluh vymáhat po druhém.

behoun
hodnocení

Děkuji všem za odpovědi jen jedna otázka za 5let to můžou vymáhat po mě ale to už bude promlčené nebo ne?Děkuji

skye*

To ale nebude tak, že by se s pohledávkou nic nedělo, tedy pět let byla nevymáhaná. Věřitel ji bude vymáhat celých pět let po družce a pak prostě jen "přepne" na Vás. Jsem přesvědčená, že promlčecí lhůta zde neplatí - není to jako ty případy, kdy si věřitel po x letech vzpomene, že má někde nějakou pohledávku. Tato se bude celou dobu splácet. Jsem přesvědčená, že v tomto případě promlčecí lhůta neplatí, není k tomu důvod.

Tady bych malinko oponovala. Oddlužení podával jen manžel a tím to haslo.

skye*

Dobrý den, já jsem psala, že MOHOU, nikoli že MUSÍ vymáhat po druhém. Taky můžete být ještě v budoucnu překvapená, až Vám přijde platební rozkaz. Prostě jsou dvě varianty:

1) věřiteli bude stačit to, co manžel splatil a už se na to "vykašle"

2) nebo z toho bude chtít získat co nejvíce a zažaluje též Vás - a má na to právo

Samozřejmě celou dobu mluvíme o dluzích vzniklých v manželství

mike32*

AKŽE PRO VŠECHNY!

ZNĚNÍ INSOLVENČNÍHO ZÁKONA PARAGRAF 414 ODSTAVEC 3 :

(3) Osvobození podle odstavců 1 a 2 se vztahuje i na ručitele a jiné osoby, které měly vůči dlužníku pro tyto pohledávky právo postihu.

LIDI! NEJDŘÍV PROSTUDUJTE ZÁKON A PAK RADTE ANO?

mike32*

TAKŽE PRO VŠECHNY!

ZNĚNÍ INSOLVENČNÍHO ZÁKONA PARAGRAF 414 ODSTAVEC 3 :

(3) Osvobození podle odstavců 1 a 2 se vztahuje i na ručitele a jiné osoby, které měly vůči dlužníku pro tyto pohledávky právo postihu.

LIDI! NEJDŘÍV PROSTUDUJTE ZÁKON A PAK RADTE ANO?

skye*

Řekla bych, že jako ve spousta jiných paragrafů je tento odstavec sporný. Teorie bývá dost často různá od praxe. Chcete mi tedy říci, že desítky insolvenčních správců porušují zákon pod dohledem (a se souhlasem) krajských soudů? To asi těžko. Znám spoustu lidí (a i jiní lidé zde psali svou osobní zkušenost), že jsou tyto pohledávky vymáhány i po ručitelích a to se souhlasem insovenčních správců. Jednu známou varovala osobně sama soudkyně při schůzi věřitelů, že bude pravděpodobně jedna banka vymáhat dluh i po její matce, protože byla ručitel. Takže mi chcete říci, že všichni lžeme a všichni porušují zákon? Opakuji, asi těžko.

Příště tedy nepište své zcela teoretické znalosti a pouze svojí verzi výkladu zákona.

Skye to ale podle mě popírá podstatu oddlužení. *nevi*

Proč mě na to ani u soudu ani advokát kterej mi to oddlužení zařizoval neupozornili?.?.?*bum**bum**bum*

skye*

Nepopírá. Podstatou oddlužení je oddlužit dlužníka, který podal návrh a který splnil podmínky. Proto bude oddlužen a účel to splní. Proč by měl být věřitel znevýhodněn tím, že nemůže dluhy vymáhat po ručiteli, který je bonitní?

Proč Vás neupozornili, nevím, neříkají poustu věcí a časem na ně přijdete, bohužel :)

Podstatou oddlužení není zrušení dluhu, ale oddlužení dlužníka. Dluh jako takový ani po oddlužení nemizí, jen je dlužníkovi odpuštěno jeho splacení. Ale dluh bude existovat pořád.

doplněno 30.03.12 19:38:

Za tím bohužel měl být naštvaný smajík, ne usměvavý. Abyste to špatně nepochopil...

mamcazmoravy

Tato věta přece znamená něco jiného : Osvobození ... se vztahuje na ručitele..., který měl vůči dlužníku pohledávky = pokud ručitel část dluhu dobrovoleně zaplatil a teď má u dlužníka pohledávku (na níž mohl uplatňovat např. úroky), už nic z dlužníka nedostane. Normálně přece, pokud ručitel uhradí dluh, tak po dužníkovi částku samozřejmě požaduje vrátit. Při osobním bankrotu dlužníka má ručitel smůlu :(

 

 

mica*
hodnocení

0x

Jsem v oddlužení ,takže píši vlastní zkušenost. Mám věřitele,jehož pohledávka je splácena v rámci insolvence.Mám u této pohledávky ručitele a spol. samozřejmě vymáhá tuto pohledávku u něj.Ins. správce mě sdělil ,že na to má společnost právo.

I když jsme jim psali,že mají pohledávku splacenu v rámci insolvence, nezajímá je to.Ručitel má tež už exekuci...řekli nám dokud nazaplatí bude dluh narůstat...že se splácí v insolvenci nás nezajímá...

Tak to je v teda v zadeli.

Řešení to jistě má. Ručitel může z titulu ručení podat podmíněnou přihlášku do tohoto insolvenčního řízení. To přinese ručiteli prostředky, které místo dlužníka jeho věřiteli uhradí. Insolvenční správce musí vědět o každé možnosti, nebojte se ho neprodlěně kontaktovat a zeptat se.

doplněno 10.02.12 13:24:

Orientačně něco o tom zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/dluhy-a-zavazky/5057-muze-se

doplněno 19.02.12 23:07:

Pro "sebod"-děkuji Vám mockrát.*hi*

behoun
hodnocení

Díky , v pondělí zajdu za tou správkyní ale nějak se mi to nezdá tak já zaplatím v exekuci a ještě se to bude

splácet v insolvenci podle mě se ten věřitel měl ozvat když byl insolvenčním soudem a nesouhlasit s

insolvencí a žádat to po mě exekučně no každopádně jsem se tady nic nedozvěděl tak zjistím přesně

jak to je a pak Vám dám vědět ...Děkuji za odpovědi ...

sebod*

behoun. Jakto, že jste se nic nedozvěděl? Kapkanadeje Vám dala velice cennou radu . Dávám ji za Vás velikánský bod *palec*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]