Bolesti zad - co dělat a jak cvičit

Od: Datum: 06.01.13 05:03 odpovědí: 7 změna: 28.01.13 17:43
Zdravím
Už delší dobu mě trápí bolest zad především v oblasti krku a beder (tam je to ale taková stuhlost). Většinou když se protáhnu, tam mi v těch místech silně lupne.
Hodně času trávím u pc a v sedě, takže možná to bude problém. Je možné ale stále se věnovat tomu co mě zajímá a trávit dost času u PC a zároveň mít v pořádku záda? Jak zmírnit a předcházet bolestem zad?
Jak cvičit a jaké cviky třeba provádět během dne? Už dlouho něco vhodného hledám, ale mám i navíc obavy, abych necvičil nějak špatně a pak ty bolesti a záda nezhoršil.
Co můžu dělat?
Děkuji moc.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.13 07:00
avatar

Zadejte do modrého vyhledávače - bolest zad a páteře - a podívejte se do archivu, co už o tomto problému proběhlo v diskuzích *hej*

doplněno 06.01.13 09:39:

Je ještě jedna možnost. Existuje židle, sice majlant za ni, která se tváří jako že je nestabilní, vachrlatá. Je třeba velmi drobnými pohyby zad vyrovnávat správný posed. Tím se zapínají drobné svaly kolem páteře, které člověk neovládá vůlí. A ty posílené svaly udržují páteř ve správné poloze a bez bolesti. Pravila dcera fyzioterapeutka. ;) Jak sedíte u televize? Máte správné křeslo nebo prosezený gauč?

doplněno 07.01.13 07:45:

Ještě existuje sedák na židli. Je tvarován tak, aby sedící udržel správnou polohu sedu. Ve zdravotnických potřebách. *hej*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: klarian
Datum: 06.01.13 08:23

Určitě to bez pohybu nepůjde, trpím hodně na bolesti zad, při sedavém zaměstnání se to ještě zhoršilo :-/ Doporučuji knihu 417 cviků vlastním tělem, dá se i stáhnout na www nebo půjčit v knihovně. Jsou to posilovací cviky na záda, břicho, rotace páteře... které vás naučí pracovat nejprve s váhou vlastního těla. Ze začátku je to docela zabíračka, ale když nepolevíte, tak pomohou ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.13 11:55
avatar

Dám k dobru pár cviků, co jsem se naučila na nedávné rehabilitaci se zády - základní je klasická "kočička" - na googlu určitě něco najdete.

Leh na zádech, nohy pokrčené v kolenou, ruce ve svícnu. Poté pomalu natáčet nohy na jednu stranu až k podložce, zatímco hlava se otáčí na opačnou stranu. Strany střídat.

Leh na zádech, nohy pokrčené v kolenou. Nohy přitáhnout rukama k hrudníku, zatlačit koleny do rukou (od těla) a poté naopak rukama přitlačit kolena k tělu.

Leh na zádech, ruce podél těla. Malinko zvednout pánev (stáhnout zadek, bedra tlačit k podložce), pár vteřin vydržet a povolit.

Leh na zádech, ruce podél těla, zatnout zadek a pomalu zvedat pánev, poté bedra i hrudní páteř. Pár vteřin vydržet a zase pomalu pokládat nejdřív hrudník, poté bedra, pánev a nakonec povolit zadek.

Leh na břiše, spojené ruce pod čelem a jen malinko zvednout hlavu a vrchní část hrudníku. Pár vteřin vydržet a povolit.

Leh na břiše, ruce natažené před tělem. Zároveň zvednout ruce i nohy nahoru a opět pár vteřin vydržet.

Všechny cviky je nutné provádět pomalu a se zpěvněným tělem:)

Nebylo by od věci zajít si do rehabilitačního cetra a nechat se vyšetřit odborníkem, který Vám poté může napsat různé léčebné cvičení a jiné procedury.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.13 20:32
avatar

Myslím, že by bylo dobré zajít na ortopedii, nechat si udělat rtg a podle něho Vám lékař může předepsat léčebný tělocvik, kde Vás rehabilitační sestra naučí cviky přímo pro Vás. Máte pak záruku, že cvičíte správně.

Jak už bylo tady doporučeno, je vhodná koupě kvalitní židle; než ji seženete, můžete u PC sedět také na balónu (míči). Střídat židli s balonem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.13 20:36
avatar

Ke cvičení je dobrá ještě podložka na židli k počítači. Jmenuje se Fit sit. Zkuste. Pak je dobré cvičení, nebo i sezení na balonu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tom77*
Datum: 28.01.13 15:53

Dobrý den, být vámi, pořídil bych si velký balón na sezení u počítače. Při sezení bude záda držet rovně a kdykoliv se na něm můžete protáhnout. Už několik let jej mám u počítače místo židle a nedám na něj dopustit, pokud záda bolí, naordinuju si protažení a pokud je nejhůř namažu se Aulin gelem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 28.01.13 17:43

Já souhlasím s Limoškou. Může ti tady 100 lidí poradit 100 cviků, ale ani jeden z nich nemusí být ten správný, naopak, taky si to můžeš ještě zhoršit. Jediné řešení je rehabilitační lékař, který tě vyšetří a přesně určí, proč to bolí a co na to pomůže. Manželka si taky hrála s babskýma radama a málem se zmrzačila. Nakonec jí pomohly spec. cviky, u kterých jen ležela a podivně kroutila očima. Ano, očima. Měli jsme z ní všichni děsnou legraci. Ale jen týden, než to opravdu začalo pomáhat a do tří neděl nevěděla, co to je bolest zad. A to předtím cvičila skoro rok, ale jen se to zhoršovalo. Takže na tohle vážně pozor. Špatný cvik tě může vyřadit třeba na půl roku z jakékoli činnosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.