Minerální vata - zdraví

Od: Datum: 11.01.13 09:31 odpovědí: 9 změna: 12.01.13 12:24

DObrý den, izoluji si několik týdnů podkroví čedičovou vatou...dost do práší, jelikož musím často řezat...a někdy mi to i spadne...

Chtěl bych se optat, jsou ty mikrovlákna škodlivy, když se jich nadýchávám..?Trošku to v sobě cítím..jako když se nadýcháme hodně prachu.. Mám si skočit k doktorovi a nebo to časem vyprchá...Děkuji za rady. F.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 11.01.13 09:48
Skelna vata: je opravdu zivotu nebezpecna (vlakna skelne vaty se zapichuji do plic, kde silica ve vlaknech zpusobuje casem rakovinu). Nosit masku!
Mineralni vata (z roztaveneho kamene): nebezpecna neni, jen se dela takovy chuchel v krku z tech vlaken, proto se doporucuje nosit zakladni filtracni masku (takovy ten papirovy nahubek na nos a pusu).
Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.01.13 09:53

Radši zajděte k doktorovi a příště pracujte s respirační rouškou, zdraví máte jen jedno.

Datum: 11.01.13 10:09

Kdyz clovek dela s vatou, tak VZDYCKY MUSI POUZIVAT MASKU. Jen pak podle vaty se rozhoduje, jestli to muze jen levny papirovy "nahubek" (mineralni vata), ale plnohdnotna gumova maska s uhlikovymi filtry (pro skelnou vatu).

STACI SE PRECIST OBAL OD IZOLACE! Jsou tam popsany predepsane ochranne pomucky.

Datum: 11.01.13 10:11
Krome doporucenych ochrannych pomucek je tam take popsan zpsuob instalace, doporucene naradi (dlouhy zoubkovany nuz) a spravne pracivni obleceni (dlouhy rukav, dlouhe nohavice, zapnuti u krku, rukavice?).

Od: franta2
Datum: 12.01.13 09:33

oki..za chvilku na to mrknu..každopádně si ve už roužku...měl jsem ji i včera...

Několikrát jsem měl toho asi plnou pusu...a už to nešlo vyplivat, tak jsem polknul...a je to ve mě...teď cítím jako bych měl ve střevě malý knedlík...No.. snad to projde žaludkem...

koukal jsem,že u čedičových vat se píše, že je to ´´kamenná´´ tak sklo žádné..

děkuji všem za rady. F.

Datum: 12.01.13 12:24
Urcite se tam neco pise i o ochrannych brylich.Pro tu skelnou vatu jsem psal o uhlikovych filtrech, ale to asi nebude pravda. Mozna bude stacit nejaky neuhlikovy filtr, ale ta gumova profi-maska plati. Ze ji skoro nikdo nenosi, je smutna realita.

Datum: 11.01.13 12:02

Před pár lety jsem stavěl podkroví - izolace z minerální vaty (Isover) jsem dělal sám s několika pomocníky, masku jsem nepoužíval. Pocity jsem měl stejné jako vy - v krku, v nose... potíže poměrně rychle odezněly.

Datum: 11.01.13 12:09

Párkrát se vykoupat, vykloktat, vychrchlat, vyplivat a bude to zas OK. Každopádně pokud by to mělo být dlouhodobě, tak je to už opravdu hodně nebezpečné. Rouška je sice dobrá věc, ale ne vždy se s ní dá dobře pracovat.

Datum: 12.01.13 11:25

I když je třeba na asbest názor až hysterický,už si nikdo neuvědomuje,že vlákna i čediče,nebo skla jsou stejně nebezpečná.U asbestu je ale výskyt vláken tenších 0,3mí.Tato vlákna jsou obsažena i u minerálních tavenin,i když v menší míře.Ale nebezpečná mohou být také.Rozhodně se vyplatí při práci s nimi zachovávat bezpečnost práce a ochranné pomůcky.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.