Taky máte problém oka z počítače?

Od: Datum: 23.11.12 18:57 odpovědí: 18 změna: 24.11.12 16:14

Máte někdo zkušenost se zhoršením zraku používáním počítače? Mám pocit zamlžení oka, předtím i slzení. Oční vyšetření bez závad. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.11.12 18:59
avatar

Obávám se, že mám za posledních 5 let nakoukáno do monitoru aspoň jeden rok, možná i dva, ale zatím jsem stále bez brýlí a vidím jako dřív.

Tedy zkušenost nemám.

doplněno 24.11.12 07:24: a to bych chtěl podotknout, že kromě pětileté sestry jsem z rodiny jediný bez brýlí :) rodiče, starší sestra i mladší bratři brýle nosí.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: mowla*
Datum: 23.11.12 19:06

Já čučím na monitor počítače pracovně už přes 20 let - a i když už pár let mám i brýle, přičítám tuto skutečností spíše stařecké ´vetchozrakosti´, než počítači... Vidím výborně - jen mám na čtení čím dál kratší ruce...

*smich*

Na druhou stranu může soustředěný pohled oči namáhat - máš dobře nastavený obraz? - rozlišení, barvy, obnovovací frekvenci, jas...

doplněno 23.11.12 19:16:

Jak píšu - zkontroluj si nastavení monitoru - občas žasnu, naco vše jsou lidé ochotni koukat... ;)

Ohodnoceno: 3x
 
Od: eirenee*
Datum: 23.11.12 19:09

děkuji, ten problém u mě trvá několik měsíců, poté co jsem začla používat počítač častěji, z toho důvodu jej podezřívám.

doplněno 23.11.12 19:11:

taky ve dvaačtyřiceti nejsem nejmladší ;)

Datum: 23.11.12 19:14
avatar

zkuste zajit k ocnimu, muze to byt presusenim sliznice jsou na to kapky tzv. umele slzy, ktere oko navlhci ;) ale nemelo to by to byt pocitacem ;) jsou vyrobene tak aby oko neposkodili ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.12 19:19
avatar

Ano, určitě stáhnout jas i kontrast, na pracovním mám obojí někde kolem poloviny. Tmavě šedý text na šedém pozadí je mnohem příjemnější než černý na zářící bílé ploše. Samozřejmě rozumně, aby to šlo bez problémů číst.

Od doby, co skončilo léto a přestalo mi sem odpoledne svítit, na domácím monitoru v podstatě nemám nikdy víc než 10% kontrast, jas snad ještě míň. Na grafiku to není, ale na všechno ostatní to je super.

doplněno 23.11.12 19:20:

No a samozřejmě takový věci jako horní okraj v úrovni očí, každou hodinu pár minut jít pryč a každejch pár minut přeostřit na dálku, třeba z okna, hodiny na zdi a podobně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.11.12 19:27
avatar

Na zrak může mít vliv i vzdálenost monitoru od očí. Máte-li (jak bohužel ještě často vidím) monitor na stole, díváte se na něj příliš zblízka. Důležitá (to je nejen pro oči, alei i pro páteř) je i horizontální poloha monitoru - horní hrana monitoru by měla být v úrovni očí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: okal
Datum: 23.11.12 19:13

Já za tu dobu,co civim do internetu asi 3 roky,pozoruji silné zhoršení v jednom případě..Nosím brýle na dálku.Tedy že špatně vidím do dálky.Dříve jsem přes ně normálně četl i noviny a co mám internet,tak toho nejsem schopen.Prostě nedokážu nyní zaostřit oči přes brýle,které mám na dálku,abych četl noviny.Hrozně se to v tomto případě zhoršilo,takže musím noviny nyní číst bez brýlí,a protože jsem krátkozraký,mám je až u nosu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.12 19:22
avatar

Stačí nechat oči oddychnout. Nekoukejte hodinu bez mrknutí do monitoru. Stačí na 15 oči zavřít a vše je ok. Koukám denně dlouho do monitorů (CRT i LCD všemožný nastavení) a nevidím na dálku, ale to mám vrozené. Dokonce se mi zrak zhoršuje pomaleji, než ostatním členům rodiny

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.12 19:29
avatar

Sedím denně u PC i několik hodin. Za poslední 2 roky se mi zrak dost zhoršil, budu muset mít silnější brýle. Po několika hodinách u PC text začínám vidět rozmazaně. Oči mi slzí po odchodu od PC a sundání brýlí na čtení. Přisuzuji to namáháním očí koukáním na monitor.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.12 19:32

Za třináct let sezení u PC jsem se došplhal z nuly na dvě dioptrie. Težko ale říci, zda vinou PC. No ale určitě se nedá říci, že by to očím prospívalo. Asi by bylo dobré mít po ruce nějaké oční kapky na uklidnění. Také mi pořd doporučovali umělé slzy, ale s těmi jsem neměl moc dobré zkušenosti. Prostě to chce používat rozum. sem tam kouknout z okna, stáhnout jas na monitoru a necivět do záříciho monitoru v temné místnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 23.11.12 19:40

Mluvíme li o součastných LCD monitorech (případně led) tak není problém zrak by kazit neměli a mohu podvrdit já mám zrak velice dobrý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.12 22:42
avatar
Obecně se uvádí půl dioptrie ročně při denním několikahodinovém sezení u monitoru.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 23.11.12 23:27

Super. Takže vzhledem k tomu, že čumím do monitoru přes čtvrt století a poslední roky to dělá i přes 12 hodin denně, měl bych být slepý jako patrona. No je zajímavé, že mám zrak jako ostříž. Když se to tak obecně uvádí - byl by link na nějaký seriózní výzkum?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.12 09:57
avatar
Přemýšlím kde jsem byl před pětadvaceti lety, ale takové problémy jsem ještě neměl. Jinak ale 25let x 365dni x 12hodin to je slušná část života, takže dobrý výkon. Když ti tedy ještě nevyschly oči úplně, podepíše se to třeba jinde. Nebo možná už podepsalo, na prezentovani tvých názorů je to vidět.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: askmenow*
Datum: 24.11.12 00:23

Zkuste si koupit kapky - umělé slzy (ne Visine) a párkrát denně si kápnout do oka, někdy osvěžení a zvlhčení stačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drejdl*
Datum: 24.11.12 07:43

Musím se usmívat, kolik rádců, tolik různých rad;)

Při déletrvající práci na PC je problém hlavně v tomto:

Díváte-li se soustředěně na obrazovku, na které se stále něco děje, podvědomě přestáváte mrkat. Někdy se stane - třeba u hráčů PC her -, že mrknou třeba jen 1 - 2x za minutu. Oko osychá, pak při mrknutí jede horní víčko po prakticky suchém povrchu a rohovka se odírá. Jsou to mikroskopické oděrky, které jsou pod štěrbinovou lampou velmi dobře vidět, někdy si je barvíme bengálskou červení a jsou pak vidět velmi dobře.

Jedinou ochranou je zvlhčení povrchu oka. Buď vlastními silami, tedy mrknout minimálně 5 x za minutu, nebo před zahájením práce na PC kápnout kapky, schopné v oku vydržet - namátkou Optive, Systane, Aquify... Obyčejné umělé slzy, jako lacrisyn, nestačí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 24.11.12 09:48

Tak nevím, ale očaři říkají ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomasgulas
Datum: 24.11.12 16:14

Nééé, jasně že ne. Unaví ano, ale rozhodně zrak nezhoršuje koukání do monitoru. To jsou mezi lidmi takové ty nesmysly, jakože česnek léčí vysoký tlak, když si chlap přeje děcko, narodí se mu holka a podobně. Pokud někdo bude mít problém se zrakem - ok, ale nemá to nic společného s koukáním do monitoru.

Ale teď mě napadá, možná to říká tolik lidí proto, že se před monitorem necítí příjemně, tak tomu zhoršování uvěří. Ono to chce mít monitor správně umístěný a je dobré nejenom koukat do monitoru, ale občas hodit očima do dálky (já mám za oknem panelák, tak juknu na něj), ať se oči trochu protáhnou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.