Pohřební hostina - nutnost?

Od: Datum: 04.01.13 21:09 odpovědí: 10 změna: 05.01.13 15:22

dobrý den,

myslíte si, že je nutné po pohřbu pořádat nějaké pohoštění v restauraci? Když se pak sejde více lidí, je to hodně finančně náročné. děkuji za názory

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 04.01.13 21:13

Dobrý den.

Nutnost to určitě není, spíše je to zavedený zvyk, slušnost. Doporučuji udělat jen menší posezení s nejbližšími členy rodiny.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.01.13 21:17

Opravdu je to od zvyklostí v rodině...pohoštění těch nejblížších je na místě...počítejte cca..200,- na osobu...podle zvolené restaurace...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.01.13 21:24

Je to velmi vhodné. Na pohřeb často přijedou příbuzní z velké vzdálenosti, před cestou domů se rozhodně někde musí občerstvit. Už jen toto je potřeba brát v úvahu.

Jinak pohřební hostiny (stoly se při nich jídlem neprohýbají, je to jen takové posezení) bývají setkáním příbuzných a známých často po mnoha letech. Zavzpomíná se na nebožtíka, ale také se ukazují fotografie dětí a vnuků, zavzpomíná se na minulost, domlouvají se nové kontakty, prostě rodinné setkání. Sice při smutné události, ale lidé se mají co říct.

K jídlu stačí objednat guláš a kávu.

Ohodnoceno: 4x

Od: sany*
Datum: 04.01.13 21:56

Je to asi na každém :) ..jak se ta rodina domluví,kolik finančních prostředků je k dispozici..Nevím,tak podle mě je to asi samozřejmostže se ta rodina potom sejde:)

Ohodnoceno: 0x

Od: jahn
Datum: 04.01.13 22:50

záleží na VÁS, ale nutné to NENÍ... jinak byl jsem na pohřbu kamaráda a do hospody jsme šly, ale za sví a nikomu to nevadilo... taky to bylo o penězích

Datum: 05.01.13 06:41

Svatba a pohřeb jsou jediné dvě akce, kde se sejdou příbuzní, kteří se neviděli třeba hodně let a tzv. "neměli čas".

Proto bych posezení zorganizovala. Tím spíš, že někteří mají třeba před sebou dalekou cestu a rádi přijmou nějaké pohoštění.

Zažila jsem několik smutečních sezení.

1/ Nepěkná, zakouřená hospoda, ovšem v blízkosti krematoria. Seděli jsme v lokále s ostatními cizími lidmi, kteří k nám nepatřili, jen jsme měli zvléšť dlouhý stůl. Ostatní hulili jak o život, hádali se, řvali. Nebylo to pěkné prostředí. Vrchol nastal, když jeden z účastníků kremace, švagr zesnulého, se přiopil /byl už starý a nesnesl mnoho/ a neustále mě vyzýval, ať s ním jdu tancovat. Ani nevíte, jaká mě byla hanba. Co nejdřív jsme dojedli a rozloučili se.

2/ Zvláštní salónek v pěkné restauraci, byl jen pro nás, pozůstalé. Vše by bylo v pořádku, až na ten datum. Bylo totiž 30. dubna. Jeden z bratranců, taková veselá kopa, začal přítomné ženy vyzývat k letům na koštěti na Kunětickou Horu a rozdával k tomu vtipné pozvánky. Jak to dopadlo? Bylo plno smíchu a vypadalo to spíš, jako když se slaví něčí svatba. Chudák zesnulá tetička, byla dosti úzkoprsá, neměla smysl pro legraci, nikdy jsem ji neviděla se smát. A při vzpomínce na ni najednou taková kupa srandy.

3/ Snad nejlépe to udělala jedna dosti hamižná příbuzná. Po kremaci odchytávala hosty a ptala se, zda pojedou s ní na jídlo, či ne. Když se Vás někdo takto zeptá, většinou napoprvé odmítnete. A podruhé už nabídka nepřišla. Ti co zůstali, odjeli tedy za příbuznou do supermarketu Globus. Tam si v restauraci vzal každý svůj tác, vybral si jídlo a mezi ostatními návštěvníky pojedl. Příbuzná to za všechny zaplatila. Ale vzhledem, že k nepříliš vřelému pozvání to bylo stěží do 10 lidí, nevyšlo ji to tak moc.

4/ Po smrti tchána jsme udělali rozloučení doma. Uvařila jsem hrnec knedlíčkové polévky, nasmažila řízky a k tomu salát. Pak byla káva, nějaké řezy, buchty a cukroví. Doma to bylo asi nejlepší, nebylo nás tak moc /ti nejbližší/, po obědě jsme vytáhli alba s fotkami a vzpomínali nad nimi. Pěkně jsme si popovídali, nikdo nás nerušil a nehulákal, jako v té restauraci /1/, nikdo neměl připitomělé poznámky /2/, nikdo do nás nestrkal plnými nákupními vozíky /3/.

Takže je to určitá slušnost, ale ten oběd nemusí být jako svatba. Nadělejte kuřecí a vepřové řízky, nebo třeba dobrou domácí sekanou, salát /brambory byste musela ohřívat/, nějakou dobrou polévku. Potom třeba štrúdl a kávu. A je hotovo. Sluší se to a myslím, že to až tak drahé nebude. Určitě Vás to vyjde doma levněji než v restauraci. Nebude Vás nikdo rušit. Ale zase s tím budete mít práci /ty přípravy/. Pokud vás je ale víc ženských, uděláte to v pohodě. Jaga.

Ohodnoceno: 3x

Od: ifkali*
Datum: 05.01.13 14:38

Zdravím,

taky jsem kdysi nic nepořádala, a nic se nestalo. Byl pietní obřad. Nepřijde mi to neslušně, když na to není, tak není.

Datum: 05.01.13 14:44

No víte to sezení po pohřbu není až tak špatné, sejde se rodina, popovídá si, je to takové uvolnění po pohřbu. Jako nemusíte přeci zvát souseda z vedlejší dědiny (obrazně), ale bližší příbuzenstvo asi ano. Pak budete na toto dost vzpomínat. Je to takový předěl mezi pohřbem a zase normálním životem.

Od: buss®
Datum: 05.01.13 14:45

Nutnost? Žádný zákon na to není. Morální odsouzení? Proč? Všimněte si, že na parte bývá "rozloučení v kruhu rodiny". Ono 20 a více lidí už něco spořádá, vypije. A pohřebné už néni. Takže si někteří půjčují. Je to problém pozůstalých.

Ohodnoceno: 1x

Od: jirbar*
Datum: 05.01.13 15:22

Jak někdo píše je to zvyk. Pochopitelně ve "slušných" podmínkách to má význam, že se sejdou příbuzní co se třeba celý rok vůbec nepotkají.

Pokud se ovšem dostaví. Taky jsem byl na pohřbu spolupracovníka. Obvolal jsem další jeho spolupracovníky těžko by se to dozvěděli. Těm rodina parte neposílá a na obecních tabulích se již parte nevyvěšuje, nebo snad nesmí vyvěšovat. Pouze jedna schránka pohřební služby. No byli jsme tam dva. Dnes je morálka úplně někde jinde.

Nebožtík by byl ještě tady. Má ho na svědomí Kubera. Ten zrušil sypání chodníků. Stalo se to před Makrem. Ani oni nesypou a Obec nestíhá.

Co se týče nákladů tak již delší dobu je nelze uplatnit jako náklady pohřbu. To jen poslanci si započítávají vechno i to co nespotřebovali. Mně a další "lůze" by zaměstnavatel neproplatil ani lístek z metra pokud bych ho ztratil. To jen "nadlidi" si vše vyúčtují 3x (aspoň).

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.