Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zaměstnavatel porušuje práva

Od: jaj* odpovědí: 4 změna:

Ráda bych se Vás zeptala na pár drobností ohledně práv a povinností zaměstnanců a zaměstnavatelů.

1) Přítel je zaměstnán v podniku, kde pracuje na nepřetržitém provoze (12hodinnové směny), ale na výplatních páskách jsou tyto směny zaměstnavatelem rozepisovány jako 7,33 hodiny.
2) Dovolené si v podniku vybírají způsobem, že na nástěnce visí list, kam se mohou žadatelé o dovolenou napsat k danému datu, ale dovolenou dostanou jen tehdy, pokud se do kolonky "náhradník" napíše některý z jejich kolegů. Zaměstnavatel od dovolených dává ruce pryč a sjednává náhradníky za zaměstnance pouze v případě, že zaměstnanec onemocní nebo má vážné důvody, proč do práce nepřijít.
3) Hygienické prostředí na dílně, na které pracuje, je naprosto směšně - záchod, který nefunguje tak, jak by měl a zaměstnavatel se o to nezajímá, i přes neustálé připomínání; teplá voda je k dostání cca 20 vteřin, kdy si ji mohou pustit z průtokového ohřívače, ale když dojde, další je k dispozici až za půl hodiny, tedy, aby si umyli ruce oba pracovníci, jež jsou na této dílně, je prakticky nereálné. Z nevyhovujícího hygienického prostředí příteli zhnisal prst a způsobil mu tak 14denní pracovní neschopnost. Tuto záležitost nechal být, protože nechtěl zaměstnavateli způsobovat problémy, ale nyní je mu jeho pracovní absence vyčítána, za kterou prakticky nemohl. Na "svačírně" kde mají zaměstnanci trávit své pauzy, si musí sami topit v kamnech na tuhá paliva (ve svém volném čase) a stejně tak o dřevo se mají starat ve svém volném čase. Jinak by zde měli zimu. I přes to, že na tyto nevyhovující podmínky zaměstnanci svého zaměstnavatele stále upozorňují, nic se neděje a ani zaměstnavatel nenabídl příplatek za práci ve stíženém prostředí.
4) V podniku kolují zvěsti, že dílna, na které pracuje, není zaměstnavatelem legálně zavedena do majetku podniku, podle výkazů prý reálně ani neexistuje. Je přítelovou povinností se o tuto zprávu zajímat a případně na ni upozornit zaměstnavatele nebo nějaký orgán?
Chtěla bych se zeptat, zda tyto body, nebo alespoň část z nich, mohou být důvodem k okamžité výpovědi ze zaměstnání? Četla jsem v zákoníku práce, že důvodem pro okamžitou výpověď může být nezaplacení mzdy nebo její části či na základě lékařského posudku. Ovšem myslím, že i tyto podmínky jsou "nelidské".
Ptám se raději Vás, jakožto odborníků na danou problematiku, zda těmito body zaměstnavatel porušuje zaměstnancova práva či nějaká ustanovení nebo "nedej bože" zákon?
Předem děkuji za Váš čas věnovaný mým problémům a budu věřit, že mi pomůžete přítelovu situaci vyřešit.

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

raduz*
hodnocení

0x

Pokud to chcete resit oficialne, nahlasil bych to na uradu prace, at prijdou na kontrolu..

 

hodnocení

0x
avatar kapkanadeje

Nikoliv. Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr jen z důvodů, které obsahuje § 56 zákoníku práce:

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
Přitom platí, že mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.
doplněno 13.01.12 15:08:

Pokud zaměstnavatel cokoliv porušuje, je třeba to řešit jinak. Např. oznámením na inspektorátě práce, či jak je výše uvedeno, na úřadě práce.

 

fran
hodnocení

0x

Podmínky jsou přinejmenším podivné a je dobře, že přítel stav věcí sleduje.

Co radit před ohlášením na úřadě práce: Nejdřív se poohlédnout po jiném pracovním místě (opatrně, bez vědomí tohoto zaměstnavatele) a pokud by bylo reálné změnit práci, pustit se do velmi slušné stížnosti. Pokud nelze uspět stávajících vedoucích, tak to ohlášení na úřad práce, a trvat na anonymitě z důvodů obavy...atd. . Může to být případ vydřiduchů, zatím si troufali jenom na cizince. Ti se mohli hůř bránit, a najevo vyšly pak podobné pracovní podmínky (a mnohem horší). Přítel si ale musí být jistý v kramflecích, musí být vidět, že přinejnenším zná zhruba zákoník práce, protože reakce toho zaměstnavatele může být podivná a zlá, vyhazov bez udání důvodu atd.

Staré odbory už nefungují, nové ještě ne a v tom je ta potíž.

 

cyril*
hodnocení

0x

Ve výčtu postrádám, co je vlastně předmětem zaměstnání a za jakou mzdu. Jinak doba nevolnictví je snad za námi, tak co každému brání v ukončení zaměstnání, které mu nevyhovuje?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]