Nemocenská - jaké dokumenty zaměstnavateli?

Od: Datum: 03.01.13 22:13 odpovědí: 6 změna: 04.01.13 18:22
avatar

Zdravím, dotaz je jednoduchý, co vše je třeba donést zaměstanavteli za papíry při nemocenské která bude asi delí než měsíc, popř jak nebo čím se řeší přechod do dalšího měsíce v rámci , nemocenské... dokumenty pro zaměsnavatele dodá sestra anebo zaměstnavatel? (jde o úraz způsobený v domácnosti, nikoliv na pracovišti)

Předem děkuji za všechny rady a tipy.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.01.13 22:20
avatar

Veškeré doklady obdržíte od ošetřujícího lékaře.

Zaměstnavateli na začátku nemoci musíte do 3 dnů doručit začátek neschopnosti, potom potvrzení o trvání nemoci k 21. dnu nemoci a dále začátkem každého měsíce potvrzení o trvání nemoci (tzv. lístek na peníze). Místo posledního lístku na peníze předáte ukončení neschopenky.

Nezapomeňte doklady na příslušném místě podepsat.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ron*
Datum: 04.01.13 06:00

Dobrý den.

Zaměstnavateli doručíte III. modrý díl pracovní neschopnosti (žlutý díl zůstává Vám). Je-li nemoc delší než 21. kalendářních dní,doručíte zaměstnavateli ještě IV. červený díl spolu s lístek na peníze (potvrzením o trvání pracovní neschopnosti). Tento díl si vyplníte a podepíšete. Vyplňuje se zde číslo účtu či adresa pro zaslání nemocenských dávek od OSSZ. Na OSSZ odevzdává veškeré podklady k vyplacení nemocenských dávek zaměstnavatel. Při přechodu z měsíce do měsíce odevzdáváte k poslednímu dni měsíci opět podepsaný lístek na peníze. Po skončení pracovní neschopnosti odevzdáváte díl V. (červený) o ukončení pracovní neschopnosti (podepsaný). Veškeré tyto doklady obdržíte u lékaře.

Vzhledem k tomu, že Vaše pracovní neschopnost je způsobena nepracovním (ostatním) úrazem, je třeba vyplnit záznam o nepracovním ostatním úrazu. Formulář obdržíte na mzdové účtárně. Záznam se vyplňuje pro vyloučení zavinění úrazu jinou osobou, dále zde prohlašujte, že k úrazu nedošlo pod vlivem alkoholu atd. Tento záznam si ponechává zaměstnavatel pro výplatu náhrady za prvních 21 dní nemoci a jeho kopii zasílá OSSZ.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.01.13 08:57
avatar

Díky za informace, šlo o "lístek na peníze" který lékař/sestra nedodal... na dotaz bylo řečeno-žádný lístek na peníze vám nedám.

Vše má zeměstnavatel... nakonec to známej tak nějak vyřeší, alcohol v tom nebyl tak klídek...

Bylo řečeno že je to arogance/lenost doktorů/sester kteří s tím údajně mají práci... v tomto státě je vše "jednoduché" no...

Ještě jednou "informační dík" :)

Datum: 04.01.13 16:11
avatar

Lékař je povinen vystavit "lístek na peníze" (potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti) jednak k 21. kalendářnímu dni nemoci a jednak vždy ke konci měsíce.

Je to § 61 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.

Povinnosti lékaře

j) potvrdit pojištěnci na předepsaném tiskopisu nejméně jednou měsíčně pro účely výplaty dávek nebo poskytování náhrady mzdy, platu nebo odměny nebo sníženého platu (snížené odměny) v době dočasné pracovní neschopnosti trvání dočasné pracovní neschopnosti, a to ke dni vydání tohoto potvrzení nebo nejvýše 3 kalendářní dny dopředu; trvá-li dočasná pracovní neschopnost déle než 14 kalendářních dna v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 déle než 21 kalendářních dnůů , je povinen potvrdit pojištěnci pro účely poskytování náhrady mzdy (platu) nebo sníženého platu (snížené odměny) její trvání vždy ke 14. kalendářnímu dni a v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 k 21. kalendářnímu dni ode dne jejího vzniku,

Ohodnoceno: 2x
 
Od: adamadamec
Datum: 04.01.13 11:29

Tady ty kecy jsou na prd.

Hledej pod:


Informace pro občany s dočasnou pracovní neschopností

Klik here: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/…ormace/zivotni-situace/obcan/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.13 18:22
avatar

Napr nejsou, naopak... ale i tak díky za odkaz.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.