Nejste přihlášen/a.
Je to velice zdravé, dodá tělu potřebné vitamíny na celý den, lepší, než začínat den černou kávou. Nejlepší je 100%ní , tam nejsou žádné doplňky, např. cukr navíc, je to opravdu jen ovocná šťáva. Já mám nejraději jablečný. Přidám si do něj několik kapek šťávy z citrónu, ne moc, aby nebyl příliš kyselý.
V zahraničí je naprosto běžné, že na stole prostřeném k snídani nesmí chybět skleněný džbán s džusem. U nás to tolik samozřejmé dosud není. Byla jsem s dětmi na škole v přírodě. Na velké horské chatě byly kromě nás 3 rodiny Němců. Zatímco my byli k snídani odbyti chlebem s máslem a čajem, stoly pro německé hosty se prohýbaly vajíčky, šunkou, sýry a dalšími dobrotami. Džbán s džusem nikdy nechyběl. Snídali jsme s nimi v jedé místnosti, tak jsme při pohledu na jejich stoly polykali jen sliny. No a ten čaj! Jaga.
Ovšem proti tomu frťánku dobré slivovice, jak uvádí rádce přede mnou, bych také nic nenamítala.
Na lačno, by se ráno džus pít neměl.
Učinky vybraných ovocných šťáv
Pomerančová šťáva
Při nadměrném pití pomerančového džusu můžete zakusit jeho nepříznivé vedlejší účinky.
Nápoje s vysokým glykemickým obsahem mohou přispět k vaší obezitě. Samotný pomerančový džus vás totiž příliš neuspokojí, protože neobsahuje žádné vlákniny. Pokles hladiny cukru, který následuje po příjmu většího množství pomerančové šťávy, ve vás může vyvolat bažení po dalších uhlovodanech. Bude se vám chtít více jíst, což může vést k nabírání na váze.
Nebezpečí hrozí i dětem. Výzkumy naznačují, že vyšší spotřeba cukrem ochucených nápojů, jako jsou přislazené ovocné džusy, zvyšuje u předškolních dětí riziko obezity.
Pokud se chcete vyhnout vedlejším účinkům pití pomerančového džusu, konzumujte namísto šťávy celý pomeranč.
Citrónová šťáva
Pravidelné pití citronové šťávy s sebou přináší mnoho blahodárných účinků. Citronová šťáva obsahuje vitamíny a minerály, které jsou důležité pro výživu. Patří k nimvitamín C, kyselina listová, draslík a fosfor. Citronová šťáva rovněž obsahuje řadu antioxidantů, které pomáhají při prevenci a léčbě řady neduhů.
Brusinková šťáva
Brusinky se dlouhou dobu považovaly za účinný způsob, jak se vyhnout infekcím močových cest, novější výzkumy ale podobné závěry zpochybňují. Brusinková šťáva obsahuje tytéž vitamíny a minerály, které se často nacházejí v ovoci, proto se její zařazení do jídelníčku obecně doporučuje.
Přečtěte si:Jablečný džus už se nesmí vydávat za jiný
Jablečná šťáva
Je zdravou volbou nápoje pro řadu lidí, obsahuje malé množství řady vitamínů a minerálů. Nicméně pití jablečného džusu s sebou přináší i řadu vedlejších účinků, jako jeprůjem,zácpa,plynatost... Rovněž se nedoporučuje pít jablečný džus, máte-li tendenci k rozvojiledvinových kamenů. Jablečná šťáva obsahuje šťavelany (oxaláty), které mohou spustit tvorbu kamínků šťavelanu vápenatého. Podle jedné studie vykazovali účastníci, kteří denně vypili 240 ml jablečného džusu, 35% nárůst rizika, že se u nich začnou tvořit ledvinové kameny.
Ovoce raději jezte v celku
Pro ovoce zkrátka platí, že je nejzdravější jíst ho vcelku. Jedině tak z něj tělo získá všechny vlákniny, vitamíny, antioxidanty a minerály a sníží se riziko nepříznivých účinků, jaké s sebou přinášejí ovocné džusy. Umírněné pití džusů samozřejmě nemusí být zdraví škodlivé, džusy by ale neměly nahrazovat čerstvé ovoce a zeleninu a neměli byste je konzumovat v nadměrném množství. Například podle novějších výsledků týmu vědců z Perthu lidé, kteří vypijí více než tři sklenice ovocného džusu denně, onemocnírakovinou tlustého střevačastěji než ti, kteří nepijí ovocné džusy vůbec.
vitalia.cz/... info z netu.
Džusy jako takové nejsou vůbec zdravé. Pokud si je samozřejmě každé ráno nevymačkáte z ovoce doma. Ani ředění koupených džusů nijak nemění fat, že i když tam napíší 100% rauch nebo S dužinou, stále je to nebetyčný hnus.
Nedávno jsem v televizi viděla jakýsi cizí pořad, kde rozebírali kvalitu džusů a ukazovali jejich výrobu. Od té doby džusy nepiji.
Rozhodně bych to nedělala, ani s podomácku vymačkaným, pokud se tedy bavíme o každodenním pití. Nedávno o tom byl i pořad v TV, hrozí překyselení organismu, což může mít za následek rakovinu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.