Rušení trvalého bydliště

Od: Datum: 07.02.13 07:53 odpovědí: 20 změna: 07.02.13 15:14

Dobrý den, ještě jednou tedy budu formulovat otázku: Bydlím v domě, který koupil můj děda, pak ho vlastnila moje matka a nyní ho za života přepsala na moji sestru (společná matka, jiný otec). Nejedná se tedy o dědictví, ale o přepsání třígeneračního prázdného domu na jiného majitele. Mám v domě trvalé bydliště (ne trvalý pobyt) se svýma nezletilými kluky. Může sestra zažádat o zrušení trvalého bydliště (ne pobytu) mého a mých nezletilých synů? Nemám sepsanou žádnou smlouvu a jsem DIČ. Čekám tedy na vyrovnání, abych mohla důstojně bydlet se svými dětmi ve svém.

Za jakých okolností se to dělá? Jaká je procedúra. Tedy přesný postup? Ona zajde na matriku, podá žádost a bude jí hned vyhověno? Nebo se čeká na vyjádření sociálního odboru?

Bere sociální odbor v tomto smyslu ohled na zdravotní situaci matky (DIČ)?

Jedná sociální odbor v tomto případě s matkou a dělá nějakou anamnézu rodinné situace, možnosti bydlení, finanční situaci matky atd, než matku i s nezletilými dětmi vyhodí na ulici sestra?

Dojde mi jednoho dne náhle obsílka, kde bude napsáno: "Vystěhovat se" bez jakéhokoli řešení situace a možnostech bydlení?

Může sestra podat výpověď z bydlení, když nemám smlouvu?

Může jako důvod uvést dlouhodobé nedorozumění, když to byli oni, kteří nechtěli dát skříně na bydlení, pracovní stoly, ani kuchyňský stůl k dispozici? Nemáme tu totiž ani kam skladovat věci.

Bere se v potaz, že matka nemá se syny kde bydlet, zatímco sestra si ve volných prostorech domu chce postavit skleník a malířský ateliér, což nesplňuje využití bytových prostor uzpůsobených k bydlení..

Sestra je svobodná, bezdětná a nepracuje, nemá žádné povinnosti.. jen mne vyhazuje, to je vše...

Děkuji za odpovědi.


avatar
Upozornění od sys kapkanadeje 07. 02. 2013 08:39:00
Dotaz je opravdu lépe položen, avšak mohla jste pokračovat a upřesnit ho i v původně založeném vlákně a nezakládat nové. Doplňujte, prosím, případně další informace do vlákna a již nezakládejte nové se stejným problémem, aby se v tom rádci lépe orientovali. Děkujeme.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.02.13 08:24
avatar

Dobrý den. Tak tedy ještě jednou. Trvalé bydlištěa trvalý pobyt je totéž a rozumí se tím adresa pobytu občana. Sestra Vám ho zrušit nemůže dokud tam budete bydlet. Jinak se to dělá na obci, zajde se na ohlašovnu a proběhne správní řízení - ale Vám trvalý pobyt nikdo nezruší, protože v domě dosud bydlíte.Sestra může podat k soudu návrh na vystěhování a soud jí pravděpodobně vyhoví. Pak byste se vystěhovat musela z domu a teprve poré by za nějaký čas mohla sestra dát zrušit Váš trvalý pobyt. Jestli-že sestra dostala dům od matky darem, pak je majitelkou a Vy v domě bydlíte neoprávněně. Jen z její dobré vůle a tudíž pokud Vás tam nebude chtít, může docílit Vašeho vystěhování. Na žádné vyrovnání nárok nemáte tím pádem. Sestra žádný důvod uvádět nikde nemusí, prostě Vás tam nechce a Vy nemáte žádné oprávnění tam bydlet. Není povinna Vám schánět ani náhradní bydlení, o sebe i syny se musíte postarat sama, pokud se se sestrou nedokážete domluvit. Takže si najděte podnájem, či ubytovnu, protože sestra se o vás starat nemusí, nemá k vám žádné povinnosti a když vás ve svém domě nechce, musíte to přijmout jako fakt. Chápu, že jste v obtížné situaci, ale s tím nenaděláte vůbec nic, jestli-že se sestra rozhodla takto. Je jedno, že je svobodná, bezdětná, prostě bydlíte v jejím domě a to můžete jen do tehdy, dokud vás tam bude trpět. Jste odkázáni jen na její vůli. Jak to máte s nákladama na bydlení? Dělíte se o ně, nebo je sestra hradí sama?...

doplněno 07.02.13 08:27:

Vy nemáte na nemovitost žádné právo a ani vás nic neopravňuje tam bydlet totiž...Nečekejte, až vás vyhodí, začněte svoji situaci řešit. Zajděte na obec, zeptejte se, zda by od obce nebyl třeba byt k bydlení atd...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.02.13 08:59
avatar

Myslím kapkonaděje, že k vašemu výkladu není třeba nic dodat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myslitel
Datum: 07.02.13 08:34

Dobrý den, skuste se obrátit na ombutsmana nebo jak se to píše. Viděl sem v TV, že v některých případech skutečně pomohl. Ombutsman je dobrý, že zná české právo a snaží se pomoci lidem v krizových situacích a bere peníze za to, že má pomáhat lidem v krizových situacích. Jestli to je přesně tak jak píšete, tak je Vaše sestra osoba, která se neštítí kůli penězům vyhodit vlastní sestru s jejími dětmi pod most. O takových ženských se říká, že jsou ... Mohl bych dosadit hodně sprostých slov. Například zvíře, které začíná na písmeno há. Nebo žena, která si vydělává na ulici a začíná na písmeno ká.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vydriduch
Datum: 07.02.13 08:53

O situaci mezi těmi dvěma ženami víte kulové, tak se zdržte hodnocení a komentářů. Ta paní dlouhodobě obývá dům, který není její, možná ani nepřispívá na provoz domu nebo dělá jiné potíže a pro majitelku bude úlevou až vypadne. Maminka možná moc dobře věděla, proč ho napsala na tu druhou. Paní chtěla právní radu a té se jí dostalo. Zbytek je na ní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ifkali*
Datum: 07.02.13 09:00

Asi tak.Ještě má snad jedinou šanci zkusit urovnat vztahy se sestrou ať je shovívavějši,než si uspořáda svoji živ.situaci.

Možná bych i toto zkusila,přece je to taky šance ,určitě bych to ještě párkrát zkusila v dobrém,jeden nikdy neví a poprosit slusně neni hanba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lotty*
Datum: 07.02.13 14:53

Se sestrou se jednat nedá. Je to bezcitná a soběstředná slečna.

Od: lotty*
Datum: 07.02.13 09:23

Ne, pane, na nájem a chod domu pravidelně přispívám. Je to bohužel a to mne velice mrzí tak, jak to zde píše pan výše...

Někdy jsou rodiny takové necitlivé, ale nedá se s tím nic dělat. :( Dům je opravdu velký a můj příbuzný je na mé straně a bude za mne orodovat.. vidí dobře do situace a jsou to pro něj h... opravdu...

Od: lotty*
Datum: 07.02.13 09:44

Byť sama velice nerada používám pejorativa, v tomto ohledu musím říct, že máte naprostou pravdu. Bude za mne orodovat jeden příbuzný, kterého žádala, aby prodal svůj dům a pak v tom domě bydlel a sponzoroval jí její ateliér a skleník, který si na půdě chce vystavět. Pak mu to vše došlo, že tím pádem bych já šla na ulici a pak mi volal, že je mu z nich na zvracení, že moje matka, která v domě také bydlí je stále moje matka (jeho sestra) a že se jednoduše nemám nechat vyhodit, že mám požadovat vyplacení, a že je na mé straně a vždy bude... Dnes dorazí a popovídáme si o tom. Nevím, ale mám dojem, že zákon nestanovuje ani v případě ČID žádné vyrovnání, což je děsné, v tom případě nevím, co by ombudsman mohl dělat.. to by zákon musel myslet na nemocné a potřebné.. Je tu jistá etická stránka věci, ale tu, jak píšete sestra vůbec neřeší... Je jí úplně jedno, jak skončím.. Je to prostě bestie...

Datum: 07.02.13 11:08
avatar

Lotty, špatné vztahy v rodině jsou jedna věc, ale právo je věc druhá. A to je v tomto případě na straně Vaší sestry. Vy zde hledáte ujištění v tom, že máte na něco právo...Ale Vy nemáte žádné, dokud matka žije. Se svým majetkem si každý za života může naložit tak, jak uzná za vhodné. A Vaše matka to udělala, měla na to právo. Jen ona a vy v rodině víte, proč to takto udělala. Jestli-že vás, sestry, nepodělila spravedlivě, pak nemáte nárok na nic. Protože je stále na živu, mohla lecčemu zabránit. Ale neudělala to, takže Vy to nyní musíte respektovat. Zajistit si svoji budoucnost musíte sama, nikdo nemá povinnost se o Vás a Vaše děti postarat. Nikoho nikdo nemůže nutit, aby ho nechal bydlet pod svojí střechou, když si to majitel nepřeje a Vaše matka tomu, bohužel, přihlíží... To, že Vám příbuzný radí, abyste se nenechala vyhodit a požadovala vyrovnání není rada, která Vám může být něco platná v současné době, bohužel. Jestli-že Vaše matka o svém majetku takto rozhodla, pak to musíte respektovat. Je to její vůle a s tím nic nenaděláte, bohužel. Bránit se případně a chtít vyrovnání, můžete až po její smrti, v rámci dědictví. Orodovat za Vás příbuzný může zkusit, třeba na jeho přímluvu sestra dá, ale i tak si myslím, že se Vám tam dobře žít nebude, pokud jsou vztahy nedobré. Člověk by měl být samostatný a postarat se o sebe sám. To riziko, že Vás sestra vyhodí, zde bude pořád. Je to její dům a Vy zde můžete bydlet jen do doby, dokud Vás tam snese. Když víte, že Vás tam nechce, proč svoji situaci již dávno neřešíte a nenajdete si své vlastní bydlení? Máte příbuzného, který při Vás stojí a bude stát, jak říkáte. On by nepomohl se sehnáním bytu? I pro Vaše děti by to byla větší jistota přece...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ifkali*
Datum: 07.02.13 08:43

Zdravím,

ale zdúvodnění,že -Může jako důvod uvést dlouhodobé nedorozumění, když to byli oni, kteří nechtěli dát skříně na bydlení, pracovní stoly, ani kuchyňský stůl k dispozici? Nemáme tu totiž ani kam skladovat věci...je velice špatné a k ničemu.Vaše nevl.sestra je plnoletá a jediná majitelka,vlastník nemovitosti a nemůže zato,že máte déti a nemáte bydlení.Co kdyz bude chtít barák prodat?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 09:25
avatar

Vyvstává zde několik otázek:

Proč vás matka vystavila tak nepříjemné situaci tím, že dům darovala jen jedné ze svých dcer? Mohla to udělat úmyslně, protože jste narozdíl od své nevlastní sestry s matkou špatně vycházela nebo z neznalosti, když si myslela, že když máte v domě trvalé bydliště, tak tam máte i právo bydlet.

Pokud by matka nechtěla, v souvislosti s darováním domu, abyste se ocitla v kritické situaci, mohla k domu zřídit věcné břemeno, spočívající ve vašem právu část domu užívat buď do určité doby nebo trvale. Máte jistotu, že v katastru nemovitostí není žádné věcné břemeno k domu zapsáno?

Pokud vám chtěla matka např. v důsledku nějakých neurovnaných vztahů způsobit nepříjemnosti, tak se jí to povedlo, ale nevím, proč mají trpět nevinné děti. Důvody matčina jednání jsou známy pouze vám a nám nepřísluší tyto věci řešit. Jen bych chtěl pro úplnost upozornit, že v případě úmrtí vaší matky se dědici při dědění ze zákona na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování (§ 484 obč. zák.)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.02.13 09:43
avatar

Bruno sice je možné dary neobvyklé hodnoty nechat započíst (to má notář lehce vyděláno) ale pokud už není co dědit tak obdarovaný nemá ze zákona žádnou povinnost vám ze svého daru něco vydat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.13 09:47

Nevím proč si stěžujete, že vám neposkytla sestra skříně , stůl a jiné věci, kam byste si dali věci - ty jste si měla sehnat /koupit/ sama ,není přeci jejich povinností vám vybavit bydlení.

Ano jak píšete v rodinách jsou bohužel takové vztahy... je to v mnoha rodinách,ale je třeba je řešit a postavit se k nim čelem . Jistě bydlet tam není žádný med- ona vám to sestra zřejmě tedy znepřijemňuje ,asi ví proč - chce abyste odešla sama ze své vůle. Dům je její a je jen na ní co si v něm vytvoří. Mnohde jsou v rodině sourozenci . jeden má honosnou vilu a druhý živoří a není povinností druhého se o něj starat. Bohužel tak to je. Vše je jen na dobré vůli a vztahy jaké jsou ve vaší rodině ,znáte jen vy sama .

Přeji vám ,abyste si sehnala klidné bydlení a v klidu se svými synky žila.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lotty*
Datum: 07.02.13 10:57

Děkuji za odpověď. Je to tak, že žádné břemeno v katastru uvedeno bohužel není. Mamka mi jen řekla, že mi nic nedává, protože z mého pravého otce nic neměla. Řekla jsem jí, že za to nemůžu a že to není moje vina, že jsem se narodila. Strýc je pěkně naštvaný a říká, že je to hnus. Matka se mne prostě zřekla. To byla její odpověď. Také jsem zaslechla od babičky, ale nevím, co je na tom pravda, že musela mamka nevlastnímu otci před svatbou slíbit, že celý dům přepíše na jeho dceru, tudíž moji sestru. Tak se i stalo.

doplněno 07.02.13 11:03:

Ještě se optám, co mám dělat v případě, když mi sestra bez procesu u soudu vystěhuje věci a vymění klíč od domu? Pak se volá policie a ta dům otevře? Pokud to soudně nebylo projednáno, tak mne nemůže jen tak vyhodit věci na ulici? Děkuji.

Datum: 07.02.13 11:13

Bohužel s tím nikdo nic neudělá, pokud se tak stane- nečekejte až k tomu dojde - hledejte si bydlení i třeba jen malé, ale svoje nebo v pronájmu u cizích lidí.

Dnes nemáte nikde zastání, na to bohužel naše zákony nepamatují. Nečekejte na soudy- nevyhrajete to - že jste invalidní na to dnes nebere nikdo ohledy.

doplněno 07.02.13 11:29:

Hlavně nespoléhejte na druhé, že za vás něco vyřeší- nejlépe se do toho pusťte sama .Vžijte se do toho , kdyby to bylo obráceně a vy jste byla na straně sestry- jistě byste ji tam nesnesla pokud spolu nemáte dobré vztahy . A že si žije jak si žije - je jen její věc. Ona není povinna brát na vás ohledy, dům je její- bohužel.

To vše rozhodla vaše matka a zřejmě vaše nedobré vztahy, tak matka rozhodla jak rozhodla- okázala majetek za svého života ,asi věděla proč.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: k2
Datum: 07.02.13 11:28

Dnes nemáte nikde zastání, na to bohužel naše zákony nepamatují. Nečekejte na soudy- nevyhrajete to - že jste invalidní na to dnes nebere nikdo ohledy.

Jake zastani proboha? Svepravny clovek (matka tazatelky) za sveho zivota dobrovolne (nejspis) venovala svou nemovitost, komu uznala za vhodne, na coz ma plne pravo. Na co maji nase zakony pamatovat a v cem ma mit tazatelka zastani? O co by se vlastne mela soudit? Proc by mel soud brat ohled na to, ze je invalidni?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.02.13 11:32

k2... bylo to myšleno tak, že tazatelka stále čeká -že se někdo slituje a bude se jí zastávat - tak jsem to myslela, aby na nikoho nespoléhala -ale jen a jen na sebe . Nikdo nebude brát ohled na její stav a na její situaci, do které se dostala sama.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.02.13 12:11
avatar

Lotty, opravdu není na nás posuzovat matčiny ani sestřiny důvody.

___ Shrnutí:

Trvalý pobyt je to, co nepřesně nazýváte trvalým bydlištěm. Jde jenom o evidenční údaj, který nikomu nezakládá žádné další právo (např. na bydlení v domě, ve kterém má trvalý pobyt hlášen).

Bydlíte v domě, který Vám nepatří, bez nájemní smlouvy a tedy bez jakéhokoliv oprávnění. To, že máte děti a/nebo zdravotní problémy či invalidní důchod, v situaci nehraje žádnou roli, stejně jako skutečnost, že Vy podnikáte, a že Vaše sestra nepracuje.

Vybavit se nábytkem a opatřit si bydlení je starostí Vaší, nikoho jiného (nikdo není povinen Vám zajistit či umožnit bydlení a/nebo vybavit Vaše bydliště nábytkem).

___ Doporučení: Sežeňte si vlastní bydlení a odstěhujte se co nejdříve. (Píšete, že máte děti. Proč je vystavujete takové situaci?)

doplněno 07.02.13 12:14:

Výše uvedené neznamená, že by se mi jednání Vaší matky a sestry nějak líbilo. Ale nikdo z nás není oprávněn toto jednání jakkoliv hodnotit.

Jenom jsem shrnula, jaké možnosti Vám ve Vaší situaci dává naše legislativa.

doplněno 07.02.13 16:10:

PS: Vaší sestře stačí v žalobě na vystěhování uvést, že v jejím domě bydlíte bez jakéhokoliv oprávnění.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.02.13 11:38
avatar

Dobrý den, cítím s Vámi, prožila jsem téměř to samé. Otec dal za života dům mé sestře,s tím, že bude platit opravy. Já tam bydlela, byl to můj domov. Otec předpokládal, že až nebude, sestra se se mnou vyrovná. Otec zemřel, pak umřela matka, a sestra najednou se mnou jednala jako s cizím člověkem, dala mi pár věcí (straré oblečení, knihy, prostě věci, které nechtěla - mimochodem zabalila to hned druhý den po pohřbu) a nazdar.

V té době jsem žila s 10letým synem jako samoživitelka, a sestru to nezajímalo, prostě dům byl její. A já se synem od té doby žila po pronájmech. U notářky nahlásila, že po matce nic nezůstalo, takže žádné vyrovnání.

Teď dům pronajímá, a sama žije v Německu. Samozřejmě se od té doby nestýkáme,tedy ona se se mnou nechce stýkat. Protože já jsem "socka", a ona majitelka 3 domů (2 v Německu, 1 zde v Čechách).

Takže nepočítejte s tím, že Vám pomůžou úřady, soudy atd. a počítejte s tím, že se budete muset postarat o sebe sama. Takový je život. Držím Vám palce, a ještě jednou - cítím s Vámi,alespoň takhle na dálku...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lotty*
Datum: 07.02.13 15:14

Děkuji za odpověď, nečekám, že se soudy něco vyřeší. To ani nejde, chápu to. Je to bezcharakterní krok. Tito lidé jsou mi opravdu odporní a hnusní, jakkoli využívají zákona a dnešních možností zbavit se příbuzných a potřebných blízkých. Také soucítím s Vámi a moc děkuji za povzbuzení.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.