Nárok nezaměstnané na mateřskou

Od: Datum: 10.01.13 21:06 odpovědí: 3 změna: 11.01.13 04:56
avatar

dobrý den, dnes se mi moje nejlepší kamarádka svěřila že čeká miminko,nojo ale mě pořád vrtá hlavou jakou bude mít mateřskou když se vlastně nemá ani z čeho vypočítat.po škole hned nastoupila na pracák a jen brigádničila.takže vlastně nic :-/ podle mě nemá nárok ne? žádná práce žádná mateřská.aspoň podle mě


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 10.01.13 21:15

Dobrý den.

Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).

Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na PPM se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Započítává se též doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popř. dále trvala pojištěná činnost.

doplněno 10.01.13 21:36:

Nárok na rodičovský příspěvek:

V případě, že nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství si může výši a délku rodičovského příspěvku zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu (nebyl účasten nemocenského pojištění), ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem či převzetím dítěte.

Pokud ani jeden z rodičů neplatil pojistné na sociální zabezpečení, a tedy nesplnil podmínky pro volbu výše a délky pobírání rodičovského příspěvku, výše příspěvku zůstává v pevných částkách _ 7 600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a poté 3 800 Kč do 4 let věku dítěte .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.13 21:31
avatar

Slovem "mateřská" se lidově označují jak dávky nemocenského pojištění (peněžitá pomoc v mateřství, počátek 6-8 týdnů před porodem, vyplácí se 28 týdnů, platí ji OSSZ místně příslušná sídlu zaměstnavatele - čili není-li zaměstnavatel, není dávka), tak dávky státní sociální podpory (rodičovský příspěvek, o tom toho moc nevím, různě dlouhé varianty a vyplácí úřady práce).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.13 04:56
avatar

Není-li Vaše kamarádka zaměstnána, nebude mít nárok na mateřskou ani na rodičovskou dovolenou (obojí je volno od zaměstnavatele na péči o dítě).

Jinak by tomu mohlo být s peněžitou pomocí v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění). Na PPM mají nárok i ženy, které úspěšně ukončily studium.

Zmiňujete "brigády", což je pojem, který zákoník práce nezná. Vaše kamarádka pracovala buď na základě pracovní smlouvy, na základě DPČ nebo DPP. I z těchto zaměstnání mohla být nemocensky pojištěna.

Vaše kamarádka by měla navštívit místně příslušnou OSSZ, kde by jí měli poskytnout přesné informace (ať s sebou vezme doklad o úspěšném dokončení studia a doklady o "brigádách")..

___ Zákon o nemocenském pojištění, § 32, odst. 4:

Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.