Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Závěť ano či ne?

Od: bunbun odpovědí: 28 změna:

Dobry vecer, mam dotaz ohledne dedictvi. Mam dve starsi sestry (jedna je vlastni jen z maminciny strany). Jedna z nich nema deti. Vzhledem k tomu, ze premysli hodne dopredu, napsala zavet, kde prenechava byt svoji neteri. Myslim si ale, ze je tato zavet neplatna, protoze primymi dedici jsou v tomto pripade sourozenci (rodice jiz nemame) bez ohledu na zavet. Je to tak nebo sepsana zavet potvrzena pravnikem ma smysl? Dekuji za reakci. Zuzana

 

 

28 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x
avatar bruno2

Zůstavitel nesmí v závěti opominout pouze zletilé a nezletilé potomky. Pokud potomky nemá, může majetek odkázat komukoli. (Dokonce ani manžel/ka není neopominutelným dědicem). Je lhostejné, zda závěť sepsal právník nebo zůstavitel sám. Pokud zůstavitel napsal závěť vlastní rukou, podepsal ji a opatařil datem, nejsou žádní svědci nutní..

bunbun
hodnocení

Dekuji. A v pripade, ze by zadnou zavet nenapsala, dedictvi jde v tomto pripade na jeji sourozence.. je to tak?

Dobrý den. Ano, v případě, že by sestra závěť nenapsala, je to dědictví ze zákona. Tedy by dědili sourozenci.

fran

Zůstavitel může opominout zletilé a nezletilé potomky, pokud do závěti uvede, že např.:

1. S ním už dlouho (od mládí, třeba po rozvodu rodičů) nežili v jedné domácnosti a tudíž o něj neměli zájem, 2. Nestýkali se s ním a tudíž neměli o kontakt s ním zájem, 3. Nějak se s ním rozhádali a tím mu ublížili, 4.Nepodporovali ho ve stáří.

Jsou to přibližně důvody vydědění, a pak řeší jedině soud, jestli tomu tak skutečně je, jestliže se neopominutelní dědici - přímí potomci ohradí.

fran

Doplním: Jinak samozřejmě platí závěť, třeba sepsaná s právníkem a uložená u notáře. A dědí se i dluhy*haha*.Kdyby nebyla, dědí nejbližší příbuzní, nevím jak v tomto případě dopadá neteř, nejspíš nijak.

petapeta*

I neteř by mohla dědit, kdyby nedědil její rodič:

(1) Nedědí-li manžel, partner ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.

 

buss
hodnocení

1x

Nemá-li potomky, tak ze závěti to může dát komu chce. Nemyslete, a proč si nepřečtete Obč. zákoník? Ani je nemusí psat notář a j. Kdo je pak neopominutelný, když po ní nikdo nezbude? Závěť v šuplíku se může ztratit ...

 

kamilj*
hodnocení

1x

Pokud Vám závě t sepíše notář formou notářského zápisu, je její existence elektronicky evidovaná v Centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky a její originál je uložen u notáře. To Vám zaručuje, že dědictví bude podle závěti projednáno a současně se tak můžete vyhnout zpochybnění platnosti závěti. Při vyřizování dědictví má závětní dědic přednost před dědici ze zákona. Výjimkou jsou neopomenutelní dědici - potomci pořizovatele závěti. Pokud je pořizovatel v závěti opomněl, mohou vznést nárok na určitou část majetku, který by jinak zdědili podle zákona.

Tedy vy bohužel nepatříte mezi neopomenutelné dědice /to je manželka a děti /,takže bohužel v tomto případě nemáte nárok na nic.

V poslední větě máte chybu - manželka nepatří mezi neopominutelné dědice.

kamilj*

Za určitých okolností patří,a to pokud vychovává vašeho dědice ,který je nezletilý.

V případě dědění ze závěti, je-li majetek odkázán pouze nezletilým potomkům, je pak jejich zákonným zástupcem bude zpravidla matka - manželka zůstavitele. To však neznamená, že tato osoba je také dědicem, zůstavitel ji vždy může v závěti opomenout. Zákonný zástupce zastupuje nezletilého v právních úkonech, ke kterým není plně způsobilý. Pokud nemohou dítě zastoupit rodiče, např. hrozí-li střet zájmů, stanoví soud opatrovníka.

doplněno 25.12.11 19:20:

Vaše tvrzení nemá oporu v zákoně.

 

 

hodnocení

0x

pokud to je právníkem,může to dát komu chce ,klidně státu,a vys tím nic neuděláte,rodina je pak v tomto mimo,

stačí i vlastnorčně psaná a 2 svědkové s podpisy,ale u právníka to je jistota

doplněno 19.12.11 22:15:

klído i sousedovi*smich*

des*

Třeba i pěti právníky,existují dědici ze zákona a ty pominout nelze.Budou dědit všichni.Ostrouhali byste,jen kdyby to darovala té neteři ještě zaživota.

pokud napíše že dává všechen svuj majetek jak movitý i nemovitý dané osobě je utrum dostane to jen ona,je to rok co jsme to doma řešili

bunbun
hodnocení

Vsichny sestry jsme stale nazivu :) jak jsem psala, sestra mysli hodne dopredu...

pokud závět nezmění,je platná ta poslední,po smrti jí většinou notáři dohledávají,může být stará klidně 20 let a bude platit

antara

Nebylo by lepší, kdybyste se nevyjadřoval k věcem, o kterých nemáte ani ponětí?

nechápu vaši narážku,je to z realu

martinaa*

Pajars, to nebylo na Vas, ale na Des. Mrknete na stukturu:)

 

jabraka*
hodnocení

0x

Naše právní normy jsou jednoznačné.Prioritu má dědění ze zákona.Jen tehdy,kdy se dědici nechovají řádně,lze je vydědit,pak nastupuje dědění podle závěti.Ale to už by stanovoval soud,zda je vydědění oprávněné.

JABRAKA

Dědění ze zákona nastupuje v případě, že dědici nenabudou dědictví ze závěti. Stejně tak pokud se nabude ze závěti pouze část dědictví, zbývající část se rozdělí podle ustanovení o dědění ze zákona. Z toho tedy lze usuzovat, že dědění ze závěti má přednost před děděním ze zákona.

 

hodnocení

0x
avatar kartaginec

Jak píete, sestra přemýšlí hodně dopředu. Pokud je mi známo, chystá se změna m. dědického zákona a pak bude třeba vše přehodnotit. (Ale myslím, že změna má spíše rozšířit možnosti zůstavitele, než že by je v něčem omezila.)

 

polinek*
hodnocení

0x

za života mohu dát svůj majetek i charitě,,,čili komu chci. Nikdo z dětí nemá nárok ,je to můj majetek

Kdyby byly 2 děti,a závěť na jedno ,,tak stejně musí ten obdarovaný závětí vyplatit toho druhého ...je to divné ale je to tak ,,čili závěť je na bzum

Pokud je na vnuky -a, tak stejně i když je závěť napsaná na jednu osobu ,musí vyplatit ty druhé. Jsou neopomenutelní dědici.

Je to na houby taková závěť ,jelikož stejně musí vyplatit ostatní.

Údajně se to má změnit,ale už jsem to slyšela předloni tak nevím.V Americe je to tak,že komu se napíše závěť,ten to dostane. U nás nikoliv. Zažila jsem to před dvěmi lety.

Trošku jste to zjednodušila. Jestliže zůstavitel v závěti opomine některé své dítě, je tato část závěti neplatná. Občanský zákoník totiž říká, že: Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná.

Takže to nelze chápat tak, že jeden potomek musí vyplatit druhého. Oba se stávají rovnocennými dědici, jejich podíl na dědictví je stejný. K určitým změnám dojde ke dni nabytí účinnosti nového občanského zákoníku, tedy pravděpodobně 1.1.2013.

vladaj

Pokud vím, bude se něnit dědický podíl u neopomenutelných dědiců v souvislosti se závětí.Nyní to bylo u nezletilých alespoň tolik, kolik činí podíl ze zákona a uzletilých alespoň 1 polovina.Podle novely ON v r.2013 nebude také možné vyloučit neopomenutelné dědice závětí zcela, ale podíl by se měl změnit u nezletilých na 1 polovinu a u zletilých na 1 čtvrtinu.

polinek*

konečně a je to jisté? Jinak závěť je nanic.

matka měla dr. byt v os vl. a ten dala do závěti své vnučce. Od sestry dceři. Čili my jsme měly nárok jako neopomenutelní dědici plnoletí. Má netěř mne vyplatila a sestra po ní nic nechtě,neboť to byla její dcera. V závěti o vyplacení nebylo psané nic,jelikož je to dané zákonem.

buss

Nejsme v Americe ani nikde jinde ale tady, tudíž postup podle našich zákonů.
Pokud se se vám náš OZ co do dědění nelíbí tak sepište návrh co a jak a pošlete ho svému poslanci, parlamentu. I ta závěť musí odpovÍdat zákonu, jinak je v té části neplatná. Můžete vydědit, když to není v závěi (listině o vydědeění), tak i ten komu nepřejete svůj díl dostane. Šást sedmá OZm popř. OSŘ.

fran

Úplně na bzum to není, protože se preferují mladší potomci, kteří, jsou-li v pořádku, mají čas s majetkem programově naložit (narozdíl třeba od oblíbené, ale starší osoby - sourozenec...)...teď to asi není jasné*uf*. Sestry se ale zřejmě bojí o střechu nad hlavou, nechápu tedy jenom, jak přišly na to že dotyčná dědí právě dům, když se majetek dělí (a nebyla-li by závěť).*vezen*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]